10 min. čítania

Desiaty súťažný deň OH mládeže: futbalistky po prehre 1:3 s Mexikom štvrté, Grigar a Mirgorodský do semifinále, Haššová piata

Ľubomír Souček

NANKING 26. augusta (píše tlačový atašé slovenskej výpravy Ľubomír Souček) – V utorok, desiaty súťažný deň II. olympijských hier mládeže v čínskom Nankingu, sa naša pozornosť sústredila predovšetkým na podvečerný zápas našich futbalistiek s tímom Mexika o bronzové medaily. Okrem futbalistiek súťažili v utorok z našich športovcov len traja kanoisti, z ktorých dvaja K. O. súbojmi vo vodnom slalome na hladkej vode v stredu definitívne ukončia vystúpenie našich mladých olympionikov v Nankingu.

Vo všetkých prípadoch Slováci dosiahli v utorok popredné umiestenia – družstvo futbalistiek, s ktorým sa predpoludním stretol prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár (do dejiska OHM pricestoval v pondelok na posledné dni podujatia), po prehre 1:3 s Mexikom skončilo štvrté. Kajakárka Michaela Haššová obsadila piate miesto a kajakár Jakub Grigar aj kanoista Marko Mirgorodský postúpili do stredajšieho semifinále, takže s určitosťou skončia v prvej štvorke a budú útočiť na medaily.

Streda bude v Nankingu posledný súťažný deň pre všetkých účastnkov. II. olympijské hry mládeže slávnostne ukončia vo štvrtok 28. augusta večerným záverečným ceremoniálom.

Slovenská výprava odletí domov v piatok, jej prílet na letisko Schwechat je plánovaný v piatok krátko pred polnocou. Už v noci zo stredy na štvrtok miestneho času však z Nankingu odcestuje do New Yorku na grandslamový turnaj US Open kvarteto našich tenistov aj s trénerom.

Takto vyzerá slalom na hladkej vode v Nankingu. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Takto vyzerá slalom na hladkej vode v Nankingu.
ĽUBOMÍR SOUČEK

Z vodákov Grigar aj Mirgorodský v stredu o medaily, Haššová skončila piata

Na mestskom jazere Suan-wu sa v utorok v prvý deň kanoistických súťaží v slalome na hladkej vode v súbojoch jedného proti jednému situácia výrazne otočila v porovnaní so súťažou tých istých pretekárov v šprinte. Zatiaľčo v súťažiach o prvé kolekcie medailí v šprinte pochopiteľne dominovali „štrekári“ a slalomárski špecialisti sa trápili, v utorok to bolo presne naopak. A keďže naša trojica je slalomárska, počínala si veľmi dobre.

Je zaujímavé, že všetkých troch víťazov súťaží v šprinte diskvalifikovali za porušenie pravidiel. Na slalomovej trati bolo medzi „štrekármi“ v kvalifikácii toľko diskvalifikácií, resp. výpadkov, že v K1 chlapcov zrušili opravné jazdy na postup do šestnástky ako zbytočné... A v C1 chlapcov vo vyraďovacej časti súťažila len najlepšia osmička.

Takto vyzerajú štarty v atypickej slalomárskej súťaži na OHM. V popredí Jakub Grigar. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK

GRIGAR NAJRÝCHLEJŠÍ V OSEMFINÁLE AJ VO ŠTVRTFINÁLE.

V kajaku chlapcov vlaňajší juniorský majster sveta aj Európy v slalome na divokej vode Jakub Grigar skončil v rannej kvalifikácii v 19-člennom štartovom poli druhý, len 0,341 s za najrýchlejším Číňanom Huangom Songom. Grigarovi sa z ostatných časom priblížil len tretí Slovinec Urankar, štvrtý pretekár už na nášho strácal bezmála 4,5 sekundy. V osemfinále dosiahol Grigar najlepší čas 1:05,660 min, keď sa v porovnaní s kvalifikáciou zrýchlil takmer o 2,5 sekundy. Druhého najrýchlejšieho Číňana Huanga predstihol o 1,079 s.

Od štvrťfinále sa už išlo klasickým K. O. systémom, pričom k prejazdu okolo cikcakovito rozostavených ôsmich bójok (z nich dve sú tzv. protiprúdne, aj keď na tichej vode jazera sa o prúde nedá hovoriť) pribudla každému pretekárovi aj povinnosť v polovici trate vo vymedzenom úseku predviesť eskymácky polobrat. Práve táto pasáž, spoločne so štartom, pri ktorom sa pretekári pod značným uhlom zosúvali do vody, predstavovala aj pre dobrých slalomárov nástrahu a riziko časovej straty.

Jakub Grigar vo štvrťfinále aj napriek horšiemu štartu dosiahol znovu najrýchlejší čas – 1:08,584 min. S prehľadom tak postúpil do najlepšej štvorky. Podľa zvláštneho postupového systému, ktorý umožnil pretekárom štartujúcim neskôr, taktizovať, sa v stredu stretne s domácim Huangom, ktorý bol tretí najrýchlejší. Podstatne ľahší súper by bol štvrtý v poradí Brit Sunderland, ktorý nastúpi proti druhému, Slovincovi Urankarovi.

Marko Mirgorodský. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Marko Mirgorodský.

MIRGORODSKÝ DO SEMIFINÁLE TIEŽ AKO NAJRÝCHLEJŠÍ.

Rovnako dobre ako Grigar si počínal v kvalifikácii singlkanoistov Marko Mirgorodský. Hoci vo svojej rozjazde vzhľadom na nepárny počet štartujúcich 15-člennom poli štartoval sám, tiež skončil druhý, so stratou 1,760 s na prvého Francúza Roisina.

V singlkanoe sa po kvalifikácii vzhľadom na nižší počet štartujúcich išlo hneď štvrťfinále. Mirgorodský si v ňom počínal výborne, svoj duel vyhral vo vôbec najlepšom štvrťfinálovom čase 1:20,345 min. V semifinále nastúpi proti Francúzovi Roisinovi, ktorý dosiahol tretí najlepší čas. Druhý najrýchlejší vo štvrťfinále bol Ír Hendrick, ktorý za Mirgorodským zaostal o viac než sekundu.

HAŠŠOVÁ SÍCE S TRETÍM NAJLEPŠÍM ŠTVRŤFINÁLOVÝM ČASOM, ALE AŽ PIATA. Medzi kajakárkami skončila Michaela Haššová v kvalifikácii medzi 20 pretekárkami šiesta, so stratou 3,040 s na najrýchlejšiu Francúzku Prigentovú. V osemfinále dosiahla slovenská pretekárka piaty najlepší čas 1:18,698 min, pričom na najrýchlejšiu Číňanku Jan Ťia-hua stratila 1,938 s. V porovnaní s kvalifikáciou sa zrýchlila takmer o 1,5 sekundy.

Michaela Haššová. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Michaela Haššová.

Žiaľ, práve toto piate miesto pre Haššovú znamenalo vo štvrťfinále K. O. duel s favorizovanou Číňankou. Napriek statočnému boju s ňou prehrala o 432 tisícin sekundy, teda tesne. Keďže spomedzi zdolaných štvrťfinalistiek dosiahla práve Haššová najlepší čas, skončila celkove piata. Vo štvrťfinále však bola celkove dokonca tretia najrýchlejšia - zajazdila rýchlejšie než semifinalistky Češka Hilgertová a Nemka Jonesová!

Tréner trojice našich vodákov a zároveň prezident Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode Ivan Cibák veľmi ľutoval, že v osemfinále Haššová neskončila o jednu priečku vyššie, pretože potom by mala vo štvrťfinále oveľa ľahšiu súperku a vzhľadom na dosiahnutý čas by sa tiež prebojovala do najlepšej štvorice. „Ale zase poviem na rovinu, nečakali sme tu od nej zázraky. Viaceré pretekárky tu sú o rok staršie a v tomto veku rok znamená značný rozdiel v silovej pripravenosti,“ uviedol.

Futbalistky Slovenska v zápase o bronz podľahli Mexiku 1:3

Závar pred mexickou bránkou. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Závar pred mexickou bránkou.

V zápase o bronz proti tímu Mexika nastúpili futbalistky Slovenska na Wutajšanskom štadióne v Nankingu poznačené početnými zraneniami zo semifinálového zápasu s Čínou. Lekári a fyzioterapeuti v našej výprave však vyvinuli maximálne úsilie, takže s výnimkou Mrázikovej, ktorá sa zotavuje z otrasu mozgu (nahradila ju Májovská) nastúpili v rovnakom zložení ako proti Číne.

Slovenky odohrali nešťastný zápas, ktorý sa skončil ich veľkým sklamaním. Po obojstranne rozháranom úvode už od 10. minúty prehrávali vlastným gólom Herbríkovej, keď jej nevyšiel odkop lopty pred číhajúcou Mexičankou. Zakrátko mala prvú väčšiu našu šancu Šurnovská, ale potom až do konca polčasu boli lepšie Mexičanky. Už v 15. minúte bol stav 2:0 v ich prospech, keď Hernandezová lobom zdiaľky prehodila brankárku Mochnackú. O dve minúty neskôr sa po chybe brankárky v dobrej šanci ocitla Kopčová, potom však mali ďalšie sľubné príležitosti hráčky súpera. Do kabín naše hráčky išli za stavu 0:2.

Akcia, ktorá predchádzala nášmu prvému gólu. Kopčová vystrelila a mexická hráčka odhlavičkovala loptu do vlastnej siete. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK

V druhom polčase Slovenky rýchlo prevzali iniciatívu. Boli aktívnejšie, dôraznejšie a dostali Mexičanky pod tlak. Naše hráčky si vypracovali veľa šancí, prvú v 42. minúte Štrúbelová. Nebezpečná bola predovšetkým aktivitou hýriaca Kopčová (jedna z trojice, ktorá pre bolesti ramena po zápase s Čínou musela absolvovať vyšetrenie v nemocnici), ťahajúca útoky po pravej strane. Práve jej strelu sa v 43. minúte snažila Anguianová Diazová odvrátiť tak nešťastne, že ju odhlavičkovala do vlastnej siete – 1:2. Po kontaktnom góle boli Slovenky dvadsať minút výrazne lepšie ako súperky. V 64. minúte gól Mexičaniek pre ofsajd neplatil, ale potom zase na desať minút iniciatívu prevzali ony. Nebezpečná bola najmä striedajúca Garciová Arceová.

Záverečná desaťminútovka (v druhom polčase sa pridávali tri minúty) bola veľmi dramatická a plná šancí. Do slovenského útoku vo veľkej snahe vyrovnať a vynútiť si znovu penaltový rozstrel zatrúbila v 74. minúte kapitánka Šurnovská, ktorej strela z trestného kopu „lízala“ brvno. O dve minúty neskôr sa vo veľkej šanci ocitla Kopčová. Tá istá hráčka v 78. minúte z čistej gólovej pozície nikým netiesnená hádam z desaťmetrovej vzdialenosti prestrelila bránku. Žiaľ, potvrdilo sa známe - „nedáš – dostaneš“. Hneď z protiútoku Garciová strelila tretí mexický gól. Napriek zúfalej snahe Sloveniek v nadstavenom čase – najprv mala znovu veľkú šancu Kopčová a krátko pred záverečným hvizdom tesne nad bránku vystrelila Herbríková – sa už na výsledku 1:3 nič nezmenilo.

Jedna z viacerých slovenských šancí v závere. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Jedna z viacerých slovenských šancí v závere.

V mixzóne, kde novinári mávajú možnosť pozápasového kontaktu s trénermi aj s hráčmi oboch tímov, mexickú trénerku hráčky masovo „osprchovali“ minerálkou, ktorá v tomto prípade nahradila šampanské. Slovenský tréner Branislav Petrovič však cez tímovú manažérku odkázal, že o zápase sa v tento večer vyjadrovať nebude...

Mexičanky sa radovali z bronzu, Slovenkám ostalo 4. miesto. Pripomeňme, že v základnej A-skupine náš tím prehral s Venezuelou 2:6 a zdolal Papuu-Novú Guineu 4:0. V semifinále Slovenky po remíze 0:0 s domácou Čínou prehrali v jedenástkovom rozstrele 2:4. Zo zlata v turnaji sa radovala Čína, ktorá v utorok vo večernom finále zdolala Venezuelu presvedčivo 5:0 (3:0).

Výsledky v disciplínach slovenských športovcov v utorok 26. augusta

KANOISTIKA
Chlapci
K1 - kvalifikačné jazdy v slalome na hladkej vode jeden proti jednému (19 účastníkov): 1. Huang Song (Čína) 1:07,725 min, 2. Jakub Grigar (SR) 1:08,066. Osemfinále (16): 1. Jakub Grigar 1:05,660. Štvrťfinále (8): 1. Jakub Grigar 1:08,584 min, 2. Urankar (Slovin.) 1:09,675, 3. Huang Song 1:10,815.

C1 - kvalifikačné jazdy v slalome na hladkej vode jeden proti jednému (15): 1. Roisin (Franc.) 1:14,770 min, 2. Marko Mirgorodský (SR) 1:16,530. Štvrťfinále (8): 1. Marko Mirgorodský 1:20,345, 2. Hendrick (Írsko) 1:21,403, 3. Roisin (Franc.) 1:21,656.

Dievčatá
K1 - kvalifikačné jazdy v slalome na hladkej vode jedna proti jednej (20): 1. Prigentová (Franc.) 1:17,017 min, ... 6. Michaela Haššová (SR) 1:20,057. Osemfinále: 1. Jan Ťia-hua (Čína) 1:16,760, ... 5. Michaela Haššová 1:18,698. Štvrťfinále: 1. Prigentová 1:19,449, 2. Jan Ťia-hua 1:19,480, ... Michaela Haššová dosiahla celkove 3. najlepší čas 1:19,912, ale keďže vo svojom štvrfinále podľahla Číňanke, celkove obsadila 5. miesto.

FUTBAL
Dievčatá
Zápas o bronz: Slovensko – Mexiko 1:3 (0:2). Góly: 52. vlastný (Anguianová Diazová) - 10. vlastný (Herbríková), 43. Hernandezová Garciová, 79. Garciová Arceová. Slovensko: Mochnacká – Vagaská (80+ Čerkalová), Suchá, Gmitterová, Májovská, Herbríková – Hrádeľová, Kopčová, Šurnovská, Mikolajová, Jančová.

Finále: Čína – Venezuela 5:0 (3:0). Konečné poradie futbalového turnaja (6 tímov): 1. Čína, 2. Venezuela, 3. Mexiko, 4. Slovensko, 5. Papua-Nová Guinea, 6. Namíbia.

Program OHM v disciplínach slovenských športovcov v stredu 27. augusta

Uvádzaný je miestny čas, na Slovensku je o šesť hodín menej.

KANOISTIKA
15:00 – 16:20 semifinále a finále v slalome na hladkej vode jeden proti jednému K1CH (Jakub Grigar), C1CH (Marko Mirgorodský)