Športové aktuality
4 min. čítania

Dozvuky víťazného účinkovania miešaného tímu slovenských atlétov v Baku

TASR, SITA

Baku 22. júna (TASR, SITA) - Slovenská hymna sa v pondelok rozoznela nad ulicami Baku druhýkrát počas európskych hier. Postaral sa o to tím atlétov, ktorý vybojoval zlaté medaily a zároveň aj návrat do 2. ligy ME družstiev. Druhých Rakúšanov zdolal tesne o pol bodu v poslednej disciplíne, a tak medzi reprezentantmi zavládla nesmierna radosť.

O nečakanom triumfe rozhodli záverečné mužské štafety na 4x400 m, keď Rakúšanom vypadol kolík a tak skončili až na siedmom mieste, o šesť bodov za víťazným Slovenskom. To družine okolo kapitána Marcela Lomnického stačilo na tesný celkový triumf. "Mysleli sme si, že budeme druhí a boli sme s tým zmierení, pretože Rakúšania mali dobrú štafetu. Našťastie, alebo na ich nešťastie, im spadol kolík a vyhrali sme o pol bodu. Prvýkrát som bol rád, že som bol kapitán tímu. Bol som na stupni s medailou, bolo to super a užil som si to. Prvýkrát v histórii hrala pre mňa naša hymna. Konečne som niečo vyhral, pretože dvakrát som bol druhý na univerziáde. Navyše tam hrala univerzitná hymna, takže by sa aj tak nerátala," tešil sa víťaz kladivárskej súťaže.

Ceremoniálu predchádzala dramatická pauza, keď Slováci i Rakúšania zvažovali podanie protestu a organizátori na niekoľko minút odložili odovzdávanie medailí. V záverečnej štafete totiž nastala infarktová situácia po tom, čo na druhom úseku handicapovaný Rakúšan Matzinger s protézou na pravej ruke stratil kolík po kontakte s azerbajdžanským bežcom a prepadol sa dozadu. Slováci finišovali prví, so siedmym pondelkovým víťazstvom - dovedna ich nazbierali 13. Náš tím unikátnym spôsobom skončil celkove na prvom mieste o 0,5 bodu práve pred Rakúskom. To pôvodne zvažovalo navrhnúť diskvalifikáciu domáceho tímu, no po vzájomnom rozhovore s predstaviteľmi slovenskej výpravy i rozhodcami sa Rakúšania rozhodli od protestu ustúpiť.

Detail zlatej medaily pre miešaný tím atlétov Slovenska. FOTO: JÁN SÚKUP, SOV
Detail zlatej medaily pre miešaný tím atlétov Slovenska.
Foto
JÁN SÚKUP, SOV

Na zlatú priečku na pódiu tak vystúpil Lomnický a celý tím za ním začal z plných hrdiel kričať zlato je doma. "Všetci podali výborné výkony. Osobáky sa cenia najviac, pretože v takýchto podmienkach to nie je bežné. Bola to tímová práca, zaslúžia si to všetci," pochválil všetkých Lomnický. Póčas osláv skončil vo vodnej priekope šéftréner reprezentácie Martin Pupiš, ale i Lomnický. "Ja som sa tam hodil sám, pretože som už videl, ako na mňa idú," povedal.

V Baku sa o body bojovalo v 3. lige ME družstiev, hlavný tréner Pupiš však upozornil, že niektoré výsledky by sa nestratili ani o dve úrovne vyššie. "Mnohí to vnímajú tak, že to bola iba tretia liga, ale bola výnimočná. Niektoré výsledky by sa nestratili ani v prvej. Vyhrali sme majstrovstvá Európy družstiev a prvé Európske hry. Bol to pre mňa veľký zážitok. Úžasné štafety, nikto nečakal, že Zmoray vyhrá, Karaffová si skočila najlepší tohtoročný výkon. Bežci sa pretekali viac-menej s Afričanmi a dokázali sa s nimi konfrontovať. Sestry Velďákové, ktoré by niektorí už radi poslali do športového dôchodku, ukázali, že stále patria do svetovej špičky. Rovnako Putalová ukázala, že nepatrí do 3. ligy. Nakoniec rozhodlo pol bodu. Viacerí atléti ma videli plakať, som šťastný," povedal Martin Pupiš a dodal: „Cesta k nášmu triumfu by bola určite ľahšia, ak by sme zvolili stratégiu našich súperov a na behy využili žolíkov afrického pôvodu, keďže takéto ponuky máme dennodenne. Otázka, ale je, čo by sme týmto sebaklamom získali – okrem toho, že by sme pochovali výkonnostné behy na Slovensku - a pár rokov žili v sebaklame.“

Radosť z triumfu v podaní sprievodu našich atlétov na tribúne. Tretí zľava prezident SAZ Peter Korčok, vedľa neho šéftréner Martin Pupiš. FOTO: JÁN SÚKUP, SOV
Radosť z triumfu v podaní sprievodu našich atlétov na tribúne. Tretí zľava prezident SAZ Peter Korčok, vedľa neho šéftréner Martin Pupiš.
Foto
JÁN SÚKUP, SOV

Šéftréner považuje výsledky členov tímu za malý zázrak vzhľadom na slabú atletickú infraštruktúru na Slovensku. Pripomenul, že Azerbajdžan má len v Baku niekoľko kvalitných štadiónov, no na Slovensku je len jediný certifikovaný v Banskej Bystrici a aj ten je pre rekonštrukciu jeho futbalovej časti ohrozený. Navyše, Slovensko je asi jediná krajina v Európe, ktorá nemá v hlavnom meste žiadny vhodný štadión pre medzinárodné atletické podujatia.

Škoda, že národný program výstavby štadiónov nie je komplexný národný program rozvoja športovej infraštruktúry, ale len jednosmerné cunami ničiace aj tak slabú infraštruktúru iných športov - teda aj kráľovnej športov. Ľudia z tímov iných krajín nám aj v Baku referujú, ako sa u nich rozvíja atletická infraštruktúra. A u nás? Škoda reči...,“ povzdychol si šéftréner Pupiš.

Podujatia a športovci
paris

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV