Športové aktuality
Video
12 min. čítania

Hokejista Tomáš Slovák dostal po českej aj hlavnú slovenskú i európsku cenu fair play za príkladný čin

Ľubomír Souček
No video provider was found to handle the given URL. See the documentation for more information.

BRATISLAVA 5. júna (SOV) - Cenu Jána Popluhára – výročné ocenenie Slovenského olympijského výboru (SOV) za rok 2013 za príkladný čin v duchu fair play – si na slávnosti v Primaciálnom paláci v Bratislave 5. júna prevzal hokejový obranca Tomáš Slovák. Ocenenie mu odovzdali minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič a predsedníčka Klubu fair play SOV Janka Stašová. Minister Dušan Čaplovič v príhovore konštatoval, že športovci by často mohli byť príkladom pre politikov, pretože mnohí ukazujú, ako sa má zdravo súťažiť, s hrdosťou vyhrávať a so cťou prehrávať. „Oceňujeme dnes tých, ktorí konali vysoko nad rámec pravidiel a zachovali sa ako rytieri,“ uviedol zase v príhovore prezident SOV František Chmelár.

Vlaňajší pozoruhodný čin Tomáša Slováka v rozhodujúcom zápase finálovej série českej extraligy, keď  tesne pred koncom za stavu 3:2 opravil výrok rozhodcu v neprospech svojho tímu, vzbudil veľkú pozornosť verejnosti. Odchovanca košického hokeja Tomáša Slováka zaň už v apríli ocenil hlavnou cenou fair play aj Český olympijský výbor. Na slávnosti v Bratislave si okrem najvyššieho slovenského ocenenia z rúk našej i českej členky exekutívy Európskeho hnutia fair play (EFPM) Kataríny Ráczovej  a Květy Peckovej-Jeriovej prevzal aj najvyššie európske ocenenie fair play - Čestnú plaketu EFPM.
 

TOMÁŠ SLOVÁK: RÁD VÍŤAZÍM, ALE NIE ZA KAŽDÚ CENU

Keď novinári vlani spovedali Tomáša Slováka po českom extraligovom finale, vyznal sa: Nechcel som mať pocit, že Plzeň získala prvý titul podvodom. Viem, že v dnešnej dobe ľudia na takéto reči neveria. Veľa z nich ma považovalo za blázna, ale takto to malo byť. Ak by sa situácia zopakovala, tak by som postupoval rovnako. Prišiel za mnou rozhodca a ja som mu povedal, ako to bolo. Viem, že to celá republika pozerala v televízii, nemohol som podvádzať. Verím, že mnohí z tých, ktorí moje gesto nepochopili, mi časom odpustia."

Tomáš Slovák spolu s členkami výkonného výboru EFPM Katarínou Ráczovou (vľavo), KVétou Peckovou-Jeriovou a s prezidentom SOV Františkom Chmelárom. FOTO: JÁN SÚKUP
Tomáš Slovák spolu s členkami výkonného výboru EFPM Katarínou Ráczovou (vľavo), KVétou Peckovou-Jeriovou a s prezidentom SOV Františkom Chmelárom.
Foto
JÁN SÚKUP
Na štvrtkovej slávnosti v Bratislave pred desiatkami prítomných hokejista do mikrofónu povedal: Ja som už raz taký, pretože mám zmysel pre spravodlivosť. Úplne rovnako by som sa zachoval, aj keby sme hrali s kamarátmi futbal na malom ihrisku. Skrátka rád víťazím, ale nie za každú cenu. Človek má konať tak, aby sa vedel potom pozrieť do zrkadla. Keby som sa zachoval nečestne, trápilo by ma to. Snažím sa byť férový vo všetkom a môjmu okoliu to potom občas pripadá, že som príliš tvrdý.“

V rozhovoroch s novinármi sa potom Tomáš Slovák vrátil aj k dramatickému momentu rozhodujúceho zápasu o český titul. „Pred tým, ako sme išli na predĺženie, nepadlo v šatni na adresu môjho konania ani slovo. Len sme si povedali, že ideme do toho. Našťastie, Martin Straka potom strelil víťazný gól a všetko sa skončilo dobre. Keby sme prehrali, spoluhráči aj fanúšikovia by boli nahnevaní. Ale takto mi nikto nič nevyčítal, len od priaznivcov som po návrate do Plzne pri oslavách občas vnímal zvláštne pohľady. Veľmi si vážim, že som dostal slovenské, české i európske ocenenie fair play. Hádam aj tento príklad pomôže športovcom uvedomiť si, že nemá ísť o víťazstvo za každú cenu.“
 

ŠTYRIA LAUREÁTI CIEN KFP SOV

Spoločná fotografia laureátov ocenení fair play s osobnosťami, ktoré im ich odovzdávali. FOTO: JÁN SÚKUP
Spoločná fotografia laureátov ocenení fair play s osobnosťami, ktoré im ich odovzdávali.
Foto
JÁN SÚKUP
Na bratislavskej slávnosti fair play boli okrem hokejistu ocenení aj držitelia cien KFP SOV. Ceny sa tradične udeľovali v troch tematických kategóriách (príkladný čin, celoživotné vystupovanie v duchu fair play a propagácia fair play), pričom štyrom laureátom bola udelená Cena KFP SOV a dvanástim Diplom KFP SOV. Cenu KFP SOV za príkladný čin získal jachtár Radovan Max, za celoživotné pôsobenie v duchu fair play Štefan GürtlerJán Greguška a za propagáciu fair play Zuzana Wisterová.

Medzi ocenenými diplomami KFP SOV sú napríklad aj hádzanárska reprezentantka SR Lucia Gubíková, i olympionik v behu na lyžiach Michal Malák. Diplomy KFP SOV si prevzali aj traja významní predstavitelia regionálnych olympijských klubov Michal Staňo, Viliam MjartanPeter Tichý. Nie všetci laureáti sa však na slávnosti zúčastnili.

V rámci slávnosti fair play v Primaciálnom paláci boli vyhlásené aj výsledky celoslovenského finále vedomostnej súťaže stredoškolákov o olympizme, ktorá sa v Bratislave uskutočnila už v stredu. Rovnakým spôsobom boli dve slávnostné príležitosti spojené aj vlani v Bojniciach. „Šport je krásny, ale potrebuje aj prepojenie na olympijské hodnoty a fair play. Spravili sme dobre, keď sme sa predčasom rozhodli spojiť vyhlásenie ocenení fair play s vyhlásením výsledkov vedomostnej súťaže,“ uviedol v príhovore prezident SOV František Chmelár. Vo vedomostnej súťaži zvíťazilo družstvo Spojenej školy Nováky pred Gymnáziom Pierra de Coubertin a Gymnáziom M. M. Hodžu Liptovský Mikuláš. Do krajských kôl sa zapojilo dovedna 102 stredoškolských družstiev, vo finále súťažilo víťazné družstvo z každého kraja.

Podujatie spestril kultúrny program – tanečné, hudobné aj spevácke vystúpenia.
 

Prehľad ocenených a zdôvodnenie ich ocenenia

 

CENA JÁNA POPLUHÁRA - výročné ocenenie SOV za príkladný čin v duchu fair play

TOMÁŠ SLOVÁK – Hokejista Tomáš Slovák, ktorý vlani obliekal dres HC Plzeň, aj vo vypätej atmosfére rozhodujúceho siedmeho zápasu finále českej extraligy proti HC Zlín predviedol pozoruhodnú rytierskosť. Len 14 sekúnd pred koncom riadnečho hracieho času za stavu 3:2 pre Plzeň sa priznal k tomu, že tečoval puk, ktorý skončil v hľadisku. Rozhodcovia si Slovákov teč nevšimli a pôvodne nariadili vhadzovanie v strednom pásme. Po rozhovore s hráčom však svoj verdikt zmenili a posunuli ho do obrannej tretiny Plzne. Súper krátko po buly vyrovnal a o víťazovi muselo rozhodnúť až predĺženie. Plzeň nakoniec zásluhou Martina Straku v druhom predĺžení rozhodla a získala svoj premiérový extraligový titul.

CENA KFP SOV – za príkladný čin v duchu fair play

RADOVAN MAX – Počas vlaňajších jachtárskych pretekoch Tatum na Zemplínskej Šírave, ktoré sa konali vo veľmi silnom vetre, Radovan Max z Jacht Klubu Šírava nezištne pomohol pretekárovi z inej kategórie Ludvíkovi Senčárovi. Jeho plachetnica sa počas prípravy na rozjazdu prevrátila. Hoci R. Max mal len minútu do štartu, priplával k otočenej lodi, zobral na palubu L. Senčára a výrazne označil prevrátenú plachetnicu. Po rozjazde vyhľadal prevrátenú plachetnicu, pomohol ju otočiť a priviesť ju do prístavu. Zhodou okolností rovnaká situácia sa zopakovala aj na druhý deň, jachtár znovu pomohol kolegovi.
 

CENA KFP SOV - za celoživotné pôsobenie v duchu fair play:

ŠTEFAN GÜRTLER – Dnes 90-ročný Štefan Gürtler patril od povojnového obdobia k významným osobnostiam slovenského futbalu ako hráč, tréner aj funkcionár. Neskôr sa výrazne angažoval pri organizovaní významných podujatí v regióny Hornej Nitry – napríklad ME mužov 1980 a MS juniorov 1991 v zápasení v Prievidzi. Vďaka priateľskému prístupu, láskavosti, rozvahe, pracovitosti, optimizmu i zmysu pre spravodlivosť si v športovej obci získal veľkú autoritu.

JÁN GREGUŠKA  - Zakladateľ strediska vyrcholového športu na Štrbskom plese Ján Greguška je významná osobnosť slovenského bežeckého lyžovania. Ako tréner vychoval celú plejádu pretekárov, pričom veľký dôraz kládol nielen na športovú stránku, ale aj na prípravu pretekárov na život.
 

CENA KFP SOV - za propagáciu myšlienok v duchu fair play:

ZUZANA WISTEROVÁ – Známa športová novinárka Zuzana Wisterová dlhé roky pôsobila v denníkoch, v súčastnosti vedie časopis Tenis. Dlhodobo sa venuje problematike paralympijského hnutia a je spoluautorka niekoľkých knih z paralympiád. Jej novinárska činnosť sa vyznačuje nielen odbornosťou, ale aj  rešpektovaním princípov novinárskej etiky a propagáciou príkladných ľudí aj činov.
                           
 

DIPLOM KFP SOV - za príkladný čin v duchu fair play:                    

JÁN HUDÁK – Futbalový rozhodca Ján Hudák pri rozcvičke pred zápasom žiakov Miklušoviec a Žipova účinne poskytol prvú pomoc 5-ročnému dievčatku, ktoré sa ocitlo pri bránke a zasiahla ho lopta. Dievčatko upadlo do bezvedomia a malo problémy s dýchaním. Ján Hudák poskytol prvú pomoc a podarilo sa mu ho prebrať  k životu.                  
LUCIA GUBÍKOVÁ – Hádzanárska brankárka Iuventy Michalovce a reprezentácie SR Lucia Gubíková v zápase Pohára EHF medzi slovinským Zagorje a Iuventou za stavu 23:19 pre domáci opravila výrok rozhodcu, keď priznala tečovanie lopty. Zagorje získalo loptu a náskok ešte zvýšilo. Skóre pritom hralo pre postup ďalej kľúčovú úlohu, preto bolo gesto L. Gubíkovej úctyhodné a na športovom poli málo vídané. Michalovce napokon postúpili ďalej s tesným skóre 52:51.

LUCIAN ZVARÍK a MICHAL GAJDOŠ – V zápase bývalých futbalistov poskytli Lucian Zvarík, Michal Gajdoš a ďalší ich spoluhráči okamžitú pomoc hráčovi Vladovi Sýkorovi, ktorý sa v bezvedomí zrútil na palubovku a začal sa dusiť. Až do príchodu záchranky sa intenzívne snažili o jeho oživenie. Lekársky zásah napokon zachránil veteránskemu futbalistovi život. Cenu prevzasl predseda OK Lučenec Jaroslav Žingor.

MILAN FEKIAČ a RASTISLAV KAZANSKÝ – Atléti Rastislav KazanskýMilan Fekiač počas vlaňajšieho Behu na Urpín pomohli atlétovi Miroslavovi Bobokovi pri epileptickom záchvate, ktorý dostal počas pretekov. Poskytli mu prvú pomoc a zavolali záchrannú službu.

MICHAL MALÁK – Olympionik v behu na lyžiach a dnes šéf bežeckého úseku SLA Michal Malák ako tréner poskytol na ZOH mládeže 2012 v Innsbrucku prvú pomoc dánskemu pretekárovi, ktorý bol po páde v šoku a nedokázal sa hýbať. Zachladzoval postihnuté miesto športovca snehom a svojim oblečením ho prikryl, aby nedošlo k podchladeniu. Následne privolal odbornú pomoc a asistoval pri transporte zraneného na snežnom skútri. Medzičasom označil kriticky úsek, aby nedošlo k ďalším kolíziám.
                                 

DIPLOM KFP SOV - za celoživotné pôsobenie v duchu fair play:

VILIAM MJARTAN – Predseda Olympijského klubu Spiš a člen výkonného výboru Združenia olympijských klubov SR Viliam Mjartan je bývalý všestranný športovec (cyklistika, šerm, vodné lyžovanie). Bol dlhoročný šéf slovenského vodného lyžovania, v rokoch 1985 – 1990 podpredseda Čs. zväzu vodného lyžovania. Počas celoživotného pôsobenia v športe si vždy počínal v duchu fair play a v tomto duchu vedie aj regionálny olympijský klub.

MICHAL STAŇO – Predseda Olympijského klubu Žilina a podpredseda Združenia olympijských klubov SR Michal Staňo je bývalý úspešný atlét, neskôr organizátor množstva športových podujatí v žilinskom regióne, napríklad Zátopkovej desiatky. Zakladajúci člen OK Žilina organizoval množstvo besied o olympizme a športe na školách s cieľom prispievať k zdravému vývoju detí a mládeže pri dodržiavaní  myšlienok fair play. Ako vrcholový manažér významného podniku dlkhodob nezištne podporoval olympijské hnutie a športu v žilinskom regióne.

PETER TICHÝ – Bývalý hokejista a hokejový tréner Peter Tichý je zakladajúci člen a dnes podpredseda Olympijského klubu Prievidza, zároveň člen výkonného výboru Združenia olympijských klubov SR. Dlhodobo sa významne angažuje pri organizovaní olympijských a športových podujatí v regióne, je významný propagátor myšlienok olympizmu a príklad pre mladšiu generáciu.

EUGEN WÁGNER – Bývalý zápasnícky reprezentant Československa Eugen Wágner s aktívnym športom musel pred OH 1960 skončiť pre zranenie, ale významne sa presadil ako medzinárodný rozhodca a funkcionár. Rozhodoval na OH 1992 aj 1996, na 16 svetových a 18 európskych šampionátoch v zápasení. V roku 1999 mu svetová zápasnícka federácia udelila titul Čestný rozhodca. Člen OK Košice pôsobil ako prezident zápasníckeho klubu Lokomotívy Košice.
 

DIPLOM KFP SOV - za propagáciu myšlienok v duchu fair play:                           

ANDREA SASVÁRIOVÁ - Bývalá reprezentantka ČSSR v šerme  Andrea Sasváriová sa trénersky dlhodobo a nezištne venuje mládeži. Ako trénerka sa popri zveľaďovaní športových schopností svojich zverencov sa snaží aj o rozvoj ich pozitívnych charakterových rysov. Často organizuje turnaje pre deti a mládež, na ktorých sa oceňuje aj príkladné vystupovanie v duchu fair play.
No video provider was found to handle the given URL. See the documentation for more information.
Projekt
paris

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV