Na ME vo vodnom slalome v sobotu bronzy Máleka v K1 a Beňuša v C1, zlato hliadky 3xC1

Markkleeberg 30. mája (TASR) - O prvý vzácny kov pre slovenskú výpravu sa na 16. ME slalomárov na divokej vode v nemeckom Markkleebergu v sobotu postaral singlista Matej Beňuš. Skončil bronzový, keď ho od zlatého Slovinca Benjamina Savšeka delilo 2,48 sekundy, striebro so stratou 0,45 sekundy získal Nemec Sideris Tasiadis. Nedarilo sa obhajcovi titulu Alexandrovi Slafkovskému, so šiestimi trestnými sekundami až šiestemu. Dvojnásobný olympijský víťaz Michal Martikán zo semifinále nepostúpil, keď mu rozhodcovia dodatočne dali 50-sekundovú penalizáciu za minutie bránky. Inak by postúpil z tretieho miesta.

Druhá slovenská bronzová medaila bola nečakaná. Postaral sa o ňu mladý kajakár Andrej Málek, ktorého zdolali len víťazný Francúz Boris Neveu a druhý Nemec Alexander Grimm. Ďalší slovenský kajakár vo finále Martin Halčin skončil s dvoma vynechanými bránkami na 15. mieste.

V neolympijských súťažiach hliadok si Slovensko pripísalo ak zlatú medailu vďaka hliadke 3xC1 mužov v zložení  Michal Martikán, Alexander Slafkovský a Matej Beňuš. Zvíťazili s náskokom 2,67 s pred Čechmi a 4,21 sekundy pred Britmi. Po dvoch sobotňajších bronzoch sa tak mohla nad kanálom rozozvučať slovenská hymna. Hliadka slovenských kajakárov v zložení Halčin, Málek a Grigar skončila štvrtá.

Matej Beňuš si zbierku indiivduálnych medailí ME rozšíril na tri (0-1-2). Po zisku bronzu povedal: "Som prekvapený, že s takou jazdou mám medailu. Celú spodnú polovicu trate som bojoval, bola až nezrozumiteľne v druhej časti postavená na ľavákov. Na prvom medzičase som mal náskok 3,5 sekundy, v spodnej časti som neurobil žiadnu väčšiu chybu a náskok som stratil. Z minima som vyťažil maximum. Na dvoch ľavákov, ktorí ma zdolali, som časovo nemal. Praváci to mali nesmierne ťažké, inak sme však chodiť nemohli, buď by sme príliš riskovali, alebo sme si museli zvoliť cestu naokolo bránky. Nesmel som sa plašiť, začať bolo treba pokojne. Táto medaila ma určite povzbudila. Sú to druhé najdôležitejšie preteky v sezóne, takže som veľmi spokojný."

Andrej Málek na archívnej fotografii. FOTO: TASR/OLIVER ONDRÁŠ
Andrej Málek na archívnej fotografii.
TASR/OLIVER ONDRÁŠ

Bronzový kajakár Andrej Málek sa oddával radosti: "Finálová jazda bola dobrá. Jedna chybička ma trochu mrzí, no na takejto trati sa ťažko všetkému vyhnúť. Bolo to s jedným ťukom, ten najviac mrzí, no loď mi šla tak, ako som si predstavoval. Sú to moje prvé majstrovstvá Európy medzi seniormi, dúfal som, že skončím v prvej dvadsiatke, s ňou by som bol spokojný, takže je zrejmé, že som sa trošku prekvapil. Na začiatku sezóny som zmenil loď, trochu mi to pomohlo, som s ňou spokojný. A keď sa to rozbehne, už to ide a naopak, keď sa na začiatku trápite, ťažko sa dostávate do správneho tempa. Keď je medaila, je to už ozajstný úspech. Všetko sa maže, aj ten finálový ťuk, teraz prežívam šťastné chvíle. Nejaké ciele ma lákajú, no predčasné by bolo o nich hovoriť, aj o olympiáde, kam si treba vyjazdiť miestenku." Málek bol nedávno takisto bronzový na MS do 23 rokov.

Finálové výsledky ME - sobota, C1 muži: 1. Savšek (Slovin.) 97,70 (2), 2. Tasiadis (Nem.) 98,15 (2), 3. Matej Beňuš (SR) 100,18 (0), 4. Božič (Slovin.) 100,42 (0), 5. Lipatov (Rus.) 102,12 (0), 6. Alexander Slafkovský (SR) 102,15 (6), K1 muži: 1. Neveu (Fr.) 90,80 (0), 2. Grimm (Nem.) 92,07 (0), 3. Andrej Málek (SR) 94,02 (2), 4. Molmenti (Tal.) 94,14 (0), 5. Kauzer (Slovin.) 94,71 (0), 6. Prskavec (ČR) 95,72 (2), .... 15. Martin Halčin (SR) 203,03 (104), C1 ženy: 1. Woodsová 123,13 (4), 2. Franklinová (obe V. Brit.) 125,85 (4), 3. Vilarrublová (Špan.) 127,89 (4), 3xC1 muži: 1. Slovensko (Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš) 115,03 (6), 2. Česko 117,70 (2), 3. Veľká Británia 119,24 (4), 3xK1 muži: 1. Nemecko (Schubert, Aigner, Grimm) 105,76 (2), 2. Veľká Británia 108,01 (0), 3. Taliansko 109,81 (2), 4. Slovensko (Martin Halčin, Andrej Málek, Jakub Grigar) 111,08 (4), 3xC1 ženy: 1. Španielsko.