Nemka Höflová-Rieschová obhájila v Soči olympijské zlato v superkombinácii, naše pretekárky nedokončili slalomovú časť

Červená Poľana 10. februára (TASR) - Olympijskou víťazkou v superkombinácii sa v pondelok stala Nemka Maria Höflová-Rieschová, ktorá tak obhájila zlato zo ZOH 2010 vo Vancouveri. Striebro v alpskom stredisku Roza Chutor vybojovala rakúska lyžiarka Nicole Hospová, ktorá v súčte zjazdu a jedného slalomového kola zaostala za šampiónkou o 40 stotín sekundy. Bronz patrí Julii Mancusovej z USA (+0,53). Slovenské reprezentantky Jana Gantnerová a Kristína Saalová súťaž nedokončili, obe vypadli po jazdeckých chybách v slalomovej časti.

Höflová-Rieschová získala vo svojich 29 rokoch už svoju tretiu zlatú olympijskú medailu, vo Whistleri totiž okrem superkombinácie vyhrala aj slalom. Majsterka sveta zo Schladmingu sa s tromi cennými kovmi vyrovnala krajanke Katji Seizingerovej, tá však s celkovým ziskom 10 olympijských medailí zostáva naďalej najúspešnejšou nemeckou zjazdárkou histórie. Höflová-Rieschová sa stala po Chorvátke Janici Kosteličovej iba druhou zjazdárkou, ktorá dokázala obhájiť titul na olympiáde.

"Je to nádherný pocit, zvlášť po výsledku zo zjazdu. Získať medailu hneď v prvej súťaži na ZOH - to je to najkrajšie, čo sa môže športovcovi prihodiť," tešila sa Höflová-Rieschová, ktorú citovala agentúra dpa.

Dvojici slovenských reprezentantiek sa súťaž nevydarila. Jana Gantnerová pomýšľala na prienik do prvej dvadsiatky, aj pre zdravotné indispozície však v zjazde nabrala stratu 4,56 s na líderku Mancusovú a pred slalomom bola 27. Kristíne Saalovej patrila priebežná 30. pozícia (+5,53). Obe sa tak vydali v slalome na trať medzi prvými, no obe zhodne po chybách vypadli.

Pod výkon Gantnerovej sa neblaho podpísali problémy s kolenom. "V nedeľu som musela vypustiť tréning a dostala injekcie. Najmä v zákrutách som nohu cítila," priznala v rozhovore pre RTVS 24-ročná lyžiarka, ktorá štartuje už na svojej tretej olympiáde. Pri vysokých teplotách sa už v zjazde trať rýchlo kazila. "Sneh bol mäkký, bolo nevýhodou mať vysoké štartové číslo. Podmienky však boli pre každého rovnaké," dodala Gantnerová.

Superkombinácia žien - výsledky:
1. Höflová-Rieschová (Nem.) 2:34,62 (1:43,72-50,90), 2. Hospová (Rak.) +0,40(1:43,95-51,07), 3. Mancusová (USA) +0,53 (1:42,68-52,47), ... Jana GANTNEROVÁ a Kristína SAALOVÁ (obe SR) nedokončili slalomovú časť