5 min. čítania

Niekoľko zaujímavých faktov, rekordov, štatistík a čísiel zo ZOH v Soči

Soči 24. februára (TASR) - V poradí XXII. ZOH 2014 v Soči priniesli niekoľko zaujímavých faktov, rekordov, štatistík a čísiel:

Rošáda nórskych lídrov

Nórsky biatlonista Ole Einar Björndalen uzavrel v Rusku svoju medailovú zbierku na čísle trinásť a stal sa tak najúspešnejším športovcom v histórii zimných olympiád. Štyridsaťročný veterán získal v Soči dve zlaté medaily a s ôsmimi najcennejšími kovmi vyrovnal zápis krajana a bývalého bežca na lyžiach Björna Dählieho. Ten má medailovú bilanciu 8-4-0, ale Björndalen má o jednu bronzovú medailu viac a tak v je v historickej tabuľke najvyššie.

Tínedžerka očarila

Ruský prezident Vladimir Putin pozorne sledoval dianie v Krasokorčuliarskom paláci Ľadovec, kde si domáca tínedžerka Julia Lipnická získala srdcia svojich krajanov dych vyrážajúcim výkonom a prispela tak k zlatému triumfu Ruska v súťaží tímov. Lipnická však už tak nežiarila vo finále individuálnej súťaže, kde sa zasa blysla jej tímová kolegyňa Adelina Sotnikovová.

Prvá letiaca žena

Americká tínedžerka v skoku na lyžiach Sarah Hendricksonová sa vzniesla vzduchom a stala sa autorkou prvého súťažného skoku na olympijských hrách, pričom napokon skončila na 21. mieste. Premiérové olympijské podujatie na strednom mostíku sa napokon stalo korisťou Nemky Cariny Vogtovej, ktorej namerali pokus dlhý 104,5 metra. Ženské skoky na lyžiach tak ukončili trinásťročné úsilie o zaradenie medzi olympijské športy.

Historická deľba zlata

Napriek fyzicky náročnej trati v stredisku Roza Chutor dlhej 2713 m mali v ženskom zjazde Slovinka Tina Mazeová a Švajčiarka Dominique Gisinová rovnaký čas 1:41,57 min a obe sa tak postavili spoločne na stupeň pre víťazov. Po prvý raz v histórii sa tak stalo na zimnej olympiáde, že si v alpskom lyžovaní museli deliť najcennejší kov.

Prítomnosť olympijského ducha

Švajčiarsky bežec na lyžiach Dario Cologna vyhral v Soči dve zlaté medaily, ale napriek tomu nezabudol ani na olympijskú myšlienku. Po triumfe v pretekoch na 15 km klasicky totiž čakal takmer polhodinu v cieli na to, aby mohol zagratulovať Peruáncovi Robertovi Carcelenovi, ktorý prišiel do cieľa so stratou 27:59 minút.  Štyridsaťtriročný Carcelen preťal cieľovú čiaru s peruánskou vlajkou v ruke a s aplauzom divákov.

Číhajúce nebezpečenstvo

Štyri roky po smrteľnej nehode gruzínskeho sánkara Nodara Kumaritašviliho vo Vancouvri, opäť riskovali olympionici svoje zdravie. Doplatila na to napríklad ruská akrobatická lyžiarka Maria Komissarovová, ktorá si počas tréningu v Extrém Parku vážne poranila chrbát. Neskôr ju previezli do nemocnice na šesťhodinovú operáciu chrbtice a potom ju previezli na kliniku do Mníchova. V závere hier v disciplíne žien na U-rampe upravili trať.

Spomienka na pamätné finále

Americkí športoví fanúšikovia s obľubou spomínajú na zimnú olympiádu v roku 1980 v Lake Placid, kde ich "amatérsky" hokejový tím zdolal "červenú mašinu". K odvete v Soči došlo už v základnej skupine, avšak všetko sa už udialo za úplne odlišnej politickej a športovej situácii. Elektrizujúcu atmosféru však osobne prežíval aj prezident Putin, ktorému sa zrejme vryli do pamäti rozhodujúce nájazdy. Zápas skončil aj po predĺžení 2:2 a hráči USA napokon po "rozstreloch" triumfovali 3:2. Hrdinom samostatných nájazdov bol T.J. Oshie, ktorý premenil štyri zo šiestich pokusov.

Zlatá hodina

Naturalizovaný juhokórejský šortrekár Viktor Ahn získal pre Rusko v rozpätí jednej hodiny dva zlaté kovy. V Krasokorčuliarskom  paláci Ľadovec najprv nenašiel premožiteľa na 500 metrov a o 45 minút
neskôr triumfoval s ruskou štafetou na 5000 m. Viktor Ahn získal štyri cenné kovy na turínskej olympiáde v roku 2006. V tom čase sa však ešte volal Ahn Hyun-soo a reprezentoval rodnú Kórejskú republiku.

Prvý britský kov na snehu

Tridsaťtriročná snoubordistka Jenny Jonesová vybojovala bronzovú medailu v premiérovej olympijskej disciplíne slopestyle a ukončila tak 90 rokov trvajúce čakanie na prvú medailu zo zimnej olympiády na snehu. Jonesová zvíťazila napriek tomu, že bola najstaršou snouboridstkou na štarte slopestylu. Z predchádzajúcich 22 medailí zo zimných olympiád pre Veľkú Britániu získali športovci v súťažiach na ľade a v športoch ako sú krasokorčuľovanie a skeleton.

Strieborný veterán

Štyridsaťjedenročný japonský skokan na lyžiach Noriaki Kasai súperil v Soči s reprezentantmi, z ktorých niektorí ani neboli ešte na svete, keď on už súťažil. V centre RusSki Gorki si vďaka dvom vydareným skokom vybojoval striebro v individuálnej súťaži na veľkom mostíku. Kasai štartoval na všetkých zimných hrách od Albertvillu v roku 1992 a konečne sa dočkal cenného kovu.