Nórske bežkyne na lyžiach získali v tímovom šprinte zlato, Procházková s Kotschovou nepostúpili zo semifinále a skončili na 16. pozícii

Červená Poľana 19. februára (TASR) - Nórske bežkyne na lyžiach Ingvild Flugstad Östbergová a Marit Björgenová získali na ZOH v Soči zlaté medaily v tímovom šprinte klasickou technikou. Vo finále triumfovali časom 16:04,05 min s náskokom 9,09 pred strieborným duom Fínska Aino-Kaisa Saarinenová, Kerttu Niskanenová, bronz si vybojovali Švédky Ida Ingemarsdotterová a Stina Nilssonová (+19,77). Slovenky Alena Procházková s Danielou Kotschovou nepostúpili zo semifinále a celkovo skončili na poslednej 16. priečke.

Finále tímšprintu ovládli severské krajiny. V bežeckom areáli Laura čakalo na bežkyne šesť úsekov, každý s dĺžkou 1,3 km a Nórky a Fínky od začiatku udávali tempo na čele. V polovici trate si mierny náskok vpredu vytvorili Nórka Östbergová s Fínkou Saarinenovou a ich kolegyne odstup od konkurentiek ešte zvýšili. V koncovke už išla na čele iba Björgenová pre jasný nórsky triumf, Niskanenová s prehľadom udržala striebro pre Fínsko. Na poslednej odovzdávke ešte na bronzovej pozícii figurovali obhajkyne zlata z Vancouveru Nemky, ale v dramatickom finiši ich zdolala o niečo viac ako sekundu Švédka Nilssonová.

Pre Björgenovú to je po triumfe v skiatlone už druhé zlato v Soči, Östbergová brala striebro v individuálnom šprinte. Björgenová má spolu na konte už deväť olympijských medailí (5-3-1) a dostala sa tak na piate miesto v historických tabuľkách ZOH.

Slovenky v prvom semifinále za najlepšími jasne zaostali a na postup nemohli pomýšľať. Procházková najskôr rozbehla preteky sľubne a v tesnom kontakte s najväčšími favoritkami, na prvej odovzdávke patrilo slovenskej dvojici štvrté miesto s minimálnou stratou 0,99 s. Manko ale začalo výrazne narastať už od druhého úseku na trati s Kotschovou, ktorá odovzdávala späť Procházkovej už jasne posledná so stratou vyše 21 sekúnd. Odstup Sloveniek od najlepších neustále narastal a napokon presiahol hranicu dvoch minút. Napokon obsadili s výraznou stratou na Fínky siedme miesto (+2:09,79) a celkovo skončili na poslednej 16. priečke.

Tímšprint žien (6x1,3 km):
1. Flugstad Östbergová, Björgenová (Nór.) 16:04,05 min, 2. Saarinenová, Niskanenová (Fín.) +9,09, 3.  Ingemarsdotterová, Nilssonová (Švéd.) +19,77, ..., nepostúpili zo semifinále: 16. Alena Procházková, Daniela Kotschová (SR)