Ola Vigen Hattestad triumfoval medzi mužmi v šprinte voľnou technikou v Soči, Slovák Peter Mlynár nepostúpil z kvalifikácie

Červená Poľana 11. februára (TASR) - Nórsky bežec na lyžiach Ola Vigen Hattestad získal na ZOH v Soči zlatú medailu v šprinte voľnou technikou. V pádmi poznačenom finále triumfoval pred dvojicou Švédov - strieborným Teodorom Petersonom (+1,22) a bronzovým Emilom Jönssonom (+19,74). Slovenský reprezentant Peter Mlynár nepostúpil z kvalifikácie medzi elitnú tridsiatku.

Finále na 1,8 km dlhej trati poznačili v teplom počasí a na kašovitom snehu pády, ktorým sa víťaz kvalifikácie Hattestad vyhol a dosiahol naväčší úspech svojej kariéry. V jeho bilancii boli doteraz dva tituly majstra sveta v šprinte a tímšprinte z MS 2009 v Liberci. V cieli bol o vyše sekundy rýchlejší ako Švéd Peterson, ďalší finalisti už mali výraznejšie straty.

Už štvrťfinálové behy boli konečnou pre obhajcu titulu z Vancouveru domáceho Niukitu Krjukova i víťaza úvodnej skiatlonovej disciplíny zo Soči Švajčiara Daria Colognu. "Dostal som sa do kontaktu s jedným zo súperov a stratil som pozíciu," vysvetľoval domáci spolufavorit Krjukov. "Je to pre mňa zlý výsledok, musím sa teraz dobre pripraviť na tímšprint."

Slovák Mlynár sa pri svojom prvom štarte v Soči nedostal do vyraďovacích bojov. Dvadsaťpäťročný dvojnásobný olympionik obsadil v kvalifikácii časom 3:51,76 min až 66. miesto so stratou vyše 23 sekúnd na najrýchlejšieho Hattestada. Na prienik do elitnej tridsiatky mu chýbalo 13,88 s. Pred štyrmi rokmi vo Vancouveri Mlynár obsadil v kvalifikácii šprintu klasicky 57. priečku. "Snažil som sa, ale vôbec to nestačilo. Bolo to z mojej strany slabšie," povedal v cieli Mlynár. "Výrazne sa oteplilo, takže sneh bol mäkký. Mne takéto podmienky nesedia, sú skôr pre ľahších pretekárov. Na zjazdoch bolo veľa pádov, ja som sa im síce vyhol, ale nemal som k tomu ďaleko."

Muži - šprint voľnou technikou (1,9 km)
1. Vigen Hattestad (Nór.) 3:38,39 min, 2. Peterson (Švéd.) +1,22, 3. Jönsson (Švéd.) +19,74,... z kvalifikácie nepostúpil: 66. Peter MLYNÁR (SR)