Športové aktuality
24 min. čítania

Piaty súťažný deň v Baku: v trape Rehák Štefečeková ôsma a Varga zatiaľ tretí, 7. miesta mužského K4 na 1000 m aj ženskej K2 na 500 m, všetci stolní tenisti úspešní

Ľ. Souček, M. Gaško, Z. Kríž, TASR, SITA

Vizitky členov slovenskej výpravy nájdete na http://www.baku.olympic.sk

BAKU + MINGAČEVIR 16. júna (SOV - Ľubomír Souček a Mojmír Gaško, tlačoví atašé slovenskej výpravy na EH + Zdenko Kríž, vyslaný redaktor www.olympic.sk + SITA, TASR) – Po trochu voľnejšom pondelku bol utorok na I. európskych hrách v Baku pre slovenských športovcov znovu hektický. Súťažili až na deviatich športoviskách.

Najprv sa naša hlavná pozornosť sústredila do Mingačeviru (približne 300 km od Baku), kde sa vo finálových súťažiach v rýchlostnej kanoistike v elitnom „áčku“ predstavili až tri slovenské lode. Ďalšie tri išli v B-finále, plus na záver kanoistického programu EH 2015 na jedinom odľahlejšom športovisku jazdili aj maratónci na 5 km trati. Už predpoludním Slováci obsadili dve siedme miesta – najprv mužský štvorkajak v zložení Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin na 1000 m, potom aj ženský dvojkajak Ivana Kmeťová, Martina Kohlová na 500 m. Popoludní nastúpili Kmeťová s Kohlovou v K2 na 200-metrový šprint s medailovou ambíciou, po pokazenom štarte však prešli métou na poslednom, teda 9. mieste.

Popoludní náš najväčší záujem pútalo Strelecké centrum, kde v úvodný deň streleckých súťaží nastúpili až piati slovenskí reprezentanti, medzi nimi v trape aj úradujúci majster sveta Erik Varga a bývalí majstri sveta Marián KovačócyZuzana Rehák Štefečeková (zároveň dvojnásobná strieborná olympijská medailistka). Varga v utorok minul jediný terč a po prvom dni kvalifikácie je so 74 bodmi zatiaľ tretí, keď pred ním sú len Rus Alipov Mancini zo San Marina, ktorý zostrelili všetkých 75 asfaltových holubov. Kovačócy je so 72 bodmi priebežne trinásty. V kvalifikácii ženskej vzduchovky na 10 m obsadila Daniela Demjén Pešková šestnáste a Jana Hyblerová 31. miesto. Rehák Štefečeková bojovala v rozstrele o postup do 6-členného finále, napokon však skončila „len“ ôsma.

Začali sa aj súťaže Slovákov v ďalších športoch. V Kryštálovej hale 2 boxoval v prvom kole kategórie do 91 kg Erik Tlkanec, ktorý však s Maďarom Hámorim prehral na body a vypadol. V lukostreľbe na štadióne Tofika Bachramova odštartovali kvalifikáciu v olympijskom luku už predpoludním Boris Baláž (55. zo 64 štartujúcich) a popoludní Alexandra Longová (12.). V eliminácii jednotlivcov budú súťažiť obaja, do eliminácie miešaných družstiev sa však nekvalifikovali. V stolnom tenise na úvodné kolo dvojhier nastúpili všetci štyria naši hráči. Predpoludním Barbora Balážová zdolala Slovinku Galičovú 4:1 a Eva Ódorová Švédku Bergstrӧmovú 4:2. V 2. kole Ódorovú v stredu čaká Číňanka v portugalských farbách Ju FuBalážovú Ukrajinka Bilenková. Popoludní hrajú v 1. kole dvojhry mužov Ľubomír Pištej i Wang Jang. V Kryštálovej hale 3 v kategórii do 49 kg nastúpila jediná naša taekwondistka v Baku Terézia Pavková, ktorá v kvalifikácii hladko podľahla prvej nasadenej Chorvátke Luciji Zaninovičovej a vypadla.

Okrem toho vyvrcholili súťaže v synchronizovanom plávaní v Aquatickom centre, kde sme mali zastúpenie vo finále sóla (Naďa Daabousová) a podvečer aj vo finále kombinovanej zostavy tímov. Daabousová skončila celkove desiata. Vodné pólistky popoludní ukončili svoje účinkovanie v základnej D-skupine vo Water Polo Arene vysokou prehrou 2:11 s Taliankami. Vodní pólisti o postup do štvrťfinále hrali proti Nemcom. A volejbalisti si v druhom zápase základnej skupiny v Kryštálovej hale 1 zmerali sily s Nemcami.

Neskôr poobede sa ešte predstavili na 5000 metrovej trati v K1 Marek Krajčovič, ktorý obsadil 16. miesto a medzi ženami hájila slovenské farby Lucia Mištinová. Tá skončila napokon na 14. mieste.


RÝCHLOSTNÁ KANOISTIKA: K4 MUŽOV NA 1000 M AJ K2 ŽIEN NA 500 M NA 7. MIESTE, ŽENSKÁ “KÁDVOJKA” V ŠPRINTE DEVIATA
Členovia slovenského štvorkajaka v cieli finálových pretekov na 1000 m. FOTO: JÁN SÚKUP, SOV
Členovia slovenského štvorkajaka v cieli finálových pretekov na 1000 m.
Foto
JÁN SÚKUP, SOV

Slovenský štvorkajak v zložení Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin obsadil vo finále K4 na 1000 m siedme miesto. Zlato si v Mingačevire vypádlovali Maďari, striebro získali Rusi a bronz Bielorusi. Po prvej štvrťstovke bol slovenský štvorkajak na 2. mieste, po 500 m štvrtý, po 750 m piaty a v závere klesol na siedmu priečku. Štvorica vlaňajších strieborných medailistov z majstrovstiev Európy však podala svoj najlepší tohtoročný výkon. Finále K4 mužov na 1000 m: 1. Maďarsko 3:07,063, 2. Rusko 3:08,034, 3. Bielorusko 3:08,827, ... 7. Slovensko (Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin) 3:10,773.

Slováci v Mingačevire absolvovali všetky tri jazdy v K4 v novej lodi, ktorú skúšajú. Najstarší zo štvorice 25-ročný Gábor Jakubík nebol s utorňajším výkonom K4 spokojný. "Po prvé pre to, že sme boli na siedmom mieste. To ešte nie je až také sklamanie, ale skôr to, že sa nám nešlo tak, ako sme plánovali," povedal po pretekoch. "Začiatok sme neprepálili, máme takú taktiku. Prvá päťdesiatka musí byť rýchla, nemôžeme zaostať. No potom nám akosi došli sily," pokračoval.

Zadák štvorkajaka Viktor Demin bol k utorňajšiemu výkonu menej kritický. "Musím povedať, že som spokojný. Po ťažkom začiatku sezóny sme absolvovali naše prvé vrcholové preteky. Okolie som vôbec nevnímal, sústredil som sa na nášho háčika Mareka Krajčoviča. Až v cieli som sa obzrel a zistil som, že sme siedmi. Dali sme do toho všetko, čo je v našich silách a vlastne toto je naša momentálna forma," popísal momentálny stav mladého štvorkajaka. Napriek tomu je Demin presvedčený, že sezóna sa pre nich ešte len rozbieha a výkony pôjdu hore. Vieru v to berie z predchádzajúcich ročníkov. "V tejto sezóne mám z toho zatiaľ najlepší pocit. Ešte je iba jún a náš vrchol a najlepšie výsledky sú väčšinou až v júli a auguste. Sme trpezliví i pozitívni a dúfame, že to bude lepšie," dodal.

Ivana Kmeťová a Martina Kohlová po ich prvom utorňajšom spoločnom finále - na 500 m. FOTO: JÁN SÚKUP, SOV
Ivana Kmeťová a Martina Kohlová po ich prvom utorňajšom spoločnom finále - na 500 m.
Foto
JÁN SÚKUP, SOV

Ženský dvojkajak v zložení Ivana Kmeťová, Martina Kohlová obsadil vo finále K2 na 500 m siedme miesto. Zverenky trénera Filipa Petrlu zaostali v Mingačevire za víťazným srbským tandemom Milica Starovičová, Dalma Ružičičová-Benedeková o vyše šesť sekúnd. Striebro putuje do Rumunska zásluhou Roxany Borhovej a Eleny Meroniacovej, bronz získali Maďarky Anna Karaszová s Ninnetovu Vádovou. Popoludní sa Kmeťová s Kohlovou ešte predstavia vo finále na 200 m trati. Finále K2 žien na 500 m: 1. Starovičová, Ružičičová-Benedeková (Srb.) 1:49,904, 2. Borhová, Meroniacová (Rum.) 1:50,925, 3. Kárászová, Vádová (Maď.) 1:51,174 ... 7. Ivana Kmeťová, Martina Kohlová (SR) 1:55,995.

Po tom, čo Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou dosiahli v pondelok v semifinále K2 na 200 m najrýchlejší čas dňa 36,847 s, na popoludňajšie finále nastupovali v utorok s medailovými ambíciami. Tie sa však rozplynuli už tesne po štarte, keď Kohlovej vypadlo z rúk pádlo a loď sa tak rozkolísala, že naša dvojica takmer vypadla z lode. Po spackanom úvode bol náš dvojkajak bez šance a métou prešiel na poslednom, 9. mieste. Víťazné Bielorusky Machnevová s Litvinčukovou boli takmer o pol sekundy pomalšie ako Slovenky v semifinále, ale v utorok sa celkove pádlovalo o niečo pomalšie, ako deň predtým. Výsledky – finále, K2 200 m: 1. Machnevová, Litvinčuková (Biel.) 37,399, 2. N. Moldovanová, O.  Moldovanová (Srb.) 37,699, 3. Povchová, Todorovová (Ukr.) 37,719, ... 9. Ivana Kmeťová, Martina Kohlová (SR) 41,853.

Obrovské sklamanie v podaní Ivany Kmeťovej a Martiny Kohlovej po finále K2 na 200 m, v ktorom všetky štarte stratili hneď po štarte. FOTO: JÁN SÚKUP, SOV
Obrovské sklamanie v podaní Ivany Kmeťovej a Martiny Kohlovej po finále K2 na 200 m, v ktorom všetky štarte stratili hneď po štarte.
Foto
JÁN SÚKUP, SOV
"Poplakali sme si. Štart nebol až taký nevydarený, ale stala sa nám nehoda, keď sa mi šmyklo pádlo a skoro sme sa vykúpali. Nejako sme sa vzchopili a dopádlovali sme to do cieľa, nech sme aspoň klasifikované ako deviate. Je to veľká škoda, dúfali sme, že by sa nám vydarila medaila. Bohužiaľ, nepodarilo sa. Veľmi nás lákalo mať medailu z I. európskych hier. Považovali by sme to za obrovský úspech, aj keď táto disciplína je neolympijská. Ale aspoň sme tu celkove dosiahli najrýchlejší čas zo všetkých ženských dvojkajakov," povedala Martina Kohlová, ktorá sa napriek obrovskému sklamaniu premohla a zhruba pol hodiny po pretekoch hovorila s našimi novinármi. Ivana Kmeťová bola taká skleslá, že nebola schopná hovoriť.

V singli predtým obsadila Kohlová v B-finále šprintu na 200 m časom 43,065 s štvrtú priečku, celkovo skončila trinásta. Singlkanoista Ľubomír Hagara dopádloval v malom finále na 200 m šiesty, v konečnom účtovaní to znamená 15. priečku. Miroslav Zaťko bol v šprinte v B-finále K1 ôsmy, celkove sedemnásty. Výsledky K1 5000 m muži : 1. Hoff (Nem.) 20:01,864 min, 2. Pimenta (Portug.) 20:11,989, 3. Carre (Fr.) 20:42,081,...16. Marek Krajčovič (SR) 22:30,158. K1 5000 m ženy: 1. Litvinčuková (Biel.) 22:48,990, 2. Belcherová (V. Brit.) 23:05,625, 3.  Csayová (Maď.) 23:05,851,...14. Lucia Mištinová (SR) 24:22,429.
 

STREĽBA: ERIK VARGA PO PRVOM DNI TRAPU TRETÍ, KOVAČÓCY TRINÁSTY, REHÁK ŠTEFEČEKOVÁ SKONČILA ÔSMA
Erik Varga na archívnej fotografii z OH 2012 v Londýne. FOTO: TASR/MARTIN BAUMANN
Erik Varga na archívnej fotografii z OH 2012 v Londýne.
Foto
TASR/MARTIN BAUMANN
Po prvom dni kvalifikácie trapistov je Erik Varga výkonom 74 bodov zo 75 možných na sľubnom treťom mieste.
Vargu, ktorý je úradujúcim majstrom sveta v tejto disciplíne, čakajú v stredu ešte dve kvalifikačné kolá. Jediný terč netrafil v prvej položke. Zatiaľ stopercentní sú v kvalifikácii trapu Rus Alexej Alipov a Manuel Mancini zo San Marina. Druhý slovenský zástupca Marián Kovačócy je 72 bodmi zatiaľ na 13. mieste. Kvalifikácia trapu po I. dni (po 75 zo 125 terčov): 1. Alipov (Rus.) a Mancini (San Marino) po 75, 3. Erik Varga 74, ... 13. Marián Kovačócy (obaja SR) 72.

"Vstup do súťaže bol dobrý, aj keď na začiatku som bol trocha nervózny. Sú to prvé Európske hry, človek išiel s nasadením. Ustál som to, ale týmto ešte preteky nekončia. Zajtrajšok je pred nami, je tu najlepších 28 strelcov z Európy, konkurencia je kvalitná. Každý môže vyhrať i byť posledný. V stávke je veľa. Jeden z prvých terčov mi uletel asi pre nervozitu. Vietor trocha robí problémy, nefúka rovnako. V tejto súťaži musí zahrať do kariet aj šťastie,“ skonštatoval po prvom dni Erik Varga, ktorý sa posťažoval na problémy s nábojmi: "Strieľame s iným druhom nábojov, ktoré tu nie sú a podľa rozpisu mali byť. Človek nie je potom uvoľnený, ako by mal byť. Je to veľký rozdiel, keď má človek jeden druh streliva, s ním trénuje i strieľa súťaže. S týmto sme nepočítali, musíme však zabojovať. Strieľame s tým, čo máme.“

Vo vzduchovej puške 40 súťažili v utorok dve Slovenky. Daniela Demjén Pešková potvrdila svoj výkonnostný štandard. Výkon 413,0 b stačil v menami nabitej súťaži, v ktorej sa predstavila kompletná špička, na konečné 16. miesto. Demjén Pešková skončila lepšie, ako je jej momentálne rebríčkové postavenie.  Jana Hyblerová obsadila spomedzi 39 štartujúcich 31. miesto. Posledná postupujúca medzi elitnú osmičku mala na konte 415,7 bodu. Výsledky - vzduchová puška 40: 1. Arsovičová (Srb.) 207,8 b. (v kval. 415,9) , 2. Hornungová (Švaj.) 207,7 (415,7), 3. Englederová (Nem.) 186,0 (416,1), ... v kvalifikácii 16. Daniela Demjén Pešková 413,0, 31. Jana Hyblerová (SR) 410,1.

"Držím si štandardnú úroveň. V podstate som spokojná. Na tréningoch podávam aj lepšie výkony, chýba mi malý krôčik, aby som sa dostala do svetovej špičky. Splnila som cieľ, s ktorým som nastupovala do vzduchovej pušky. S trénerom Michalom Slavkovským sme deň pred súťažou počítali, koľko dievčat by som mohla zdolať. Vyšlo nám, že by som mala skončiť podľa renkingu okolo 20. až 25. miesta. Bola som šestnásta, takže je to v poriadku. Bola to dobrá príprava na športovú pušku 3x20, kde budem mať väčšiu šancu na finále,“ povedala pre agentúru SITA 31-ročná Demjén Pešková.

Naša elitná trapistka Zuzana Rehák Šte

Trio slovenských strelkýň niekoľko dní pred utorňajšími súťažami na spoločnej fotografii v dedine športovcov v Baku - zľava Jana Hyblerová, Zuzana Rehák Štefečeková a Daniela Demjén Pešková. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK, SOV
Trio slovenských strelkýň niekoľko dní pred utorňajšími súťažami na spoločnej fotografii v dedine športovcov v Baku - zľava Jana Hyblerová, Zuzana Rehák Štefečeková a Daniela Demjén Pešková.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK, SOV
fečeková v utorok márne bojovala o postup do finále,ktorého víťazka by mala zaručenú olympijskú miestenku do Ria. Obsadila konečnú 8. priečku, keď o účasť vo vyraďovacej časti prišla až v dodatočnom k.o. rozstrele (strelkyne na 5. – 10. mieste. dosiahli v kvalifikácii zhodne po 70 bodov). Zuzana doplatila na slabší vstup do pretekov: v úvodnej položke zaváhala štyrikrát. V ďalších dvoch chybila už len raz, čo jej vynieslo kvalifikačný súčet 70 terčov (21-24-25). Rovnaký výkon však malo na konte aj päť ďalších súperiek, s ktorými musela následne bojovať o zostávajúce dve miestenky do semifinále. Zverenka trénera Branislava Slamku trafila v rozstrele 5 zo 6 terčov, čo jej tentoraz nestačilo na prienik medzi elitnú šesticu. Výsledky - trap ženy (poradie po kvalifikácii): 1. Gálvezová (Šp.) 73 bodov, 2. Perilliová (San Maríno) 71. 3. Mäkeläová-Nummelová (Fín.) 71, ... 8. Zuzana Rehák Štefečeková (SR) 70 - k.o. rozstrel 5.

"Začala som so strachom. Už na sústredení pred pretekmi som mala problémy, psychika ešte viac rástla a dala som len 21. Potom som si povedala, že nemám čo stratiť a budem si užívať. Ďalšie dve položky vyšli na 24 a 25, čo je super. Po poslednej som nerátala, že pôjdem do rozstrelu, výsledky boli poriadne našliapané. Rozstrel je vždy hop alebo trop. Našťastie som neskončila po prvej rane, čo je občas moja špecialita. Trochu som ponaťahovala baby. Vďaka Bohu za dnešný konečný výsledok, keďže som bola po prvej položke predposledná," skonštatovala po pretekoch Zuzana Rehák Štefečeková. Dvojnásobná strieborná olympijská

Zuzana Rehák Štefečeková počas boja o postup do finále. FOTO: MOJMÍR GAŠKO
Zuzana Rehák Štefečeková počas boja o postup do finále.
Foto
MOJMÍR GAŠKO
medailistka naďalej zostáva bez miestenky na OH 2016.

Premiérové EH v Baku v mnohom pripomínajú olympijské hry. Na modernej strelnici to však vyzerá ako na iných pretekoch Svetového pohára. V rozľahlom areáli chýbajú diváci, na tribúnach sú len nadšenci tohto športu a členovia výprav.


VODNÉ PÓLO: DIEVČATÁ PREHRALI S TALIANKAMI, chlapci o postup do štvrťfinále s nemeckom
Slovenské vodnopólové reprezentantky do 17 rokov prehrali vo svojom záverečnom piatom zápase v rámci základnej B-skupiny s Taliankami hladko 7:18. Najlepšou strelkyňou tímu SR bola so štyrmi presnými zásahmi Nataša Rybanská. Zverenky trénera Milana Henkricha majú na konte 6 bodov a v Baku ich čakajú len súboje o 7. - 10. miesto. V stredu majú voľno a hrať budú najbližšie vo štvrtok 18. júna. Mladé Slovenky v základnej skupine zdolali rovesníčky zo Srbska a Francúzska, podľahli hráčkam Ruska, Španielska a Talianska.

Výsledky - B-skupina: Slovensko - Taliansko 7:18 (1:4, 1:5, 2:4, 3:5). Góly SR: Rybanská 4, Krivdová 2, Majlathová 1. Využitie presiloviek: 6/0 - 7/4, pokutové hody: 0 - 1/1. Zostava SR: Stehlíková, Stručková - Kováčiková, Kurucová, Baranovičová, Junasová, S. Pažická, Kačková, Krivdová, Stankovianska, Rybanská, Majlathová, Bergerová.

Slovenskí vodnopóloví reprezentanti do 17 rokov prehrali v utorňajšom stretnutí o postup do štvrťfinále na I. európskych hrách v azerbajdžanskom Baku s Nemcami 7:13. Mladí Slováci sa na podujatí nepredstavia v bojoch o medaily, čakajú ich len duely o konečné 9. - 12. miesto. Najbližšie nastúpi tím SR v stredu 17. júna popoludní miestneho času (12.00 h SELČ alebo 13.45 h SELČ) proti zatiaľ neurčenému súperovi.

V utorňajšom zápase sa Slovákom podarilo v úvode tretej štvrtiny vyrovnať na 4:4 a neskôr skorigovať na 5:6 aj 6:7, ale nemeckí mladíci si potom vypracovali pohodlný náskok a duel dotiahli do víťazného konca.

Výsledok Nemecko - Slovensko 13:7 (2:1, 2:2, 6:4, 3:0) - o postup do štvrťfinále. Góly SR: Baran 2, Furman 2, M. Úradník 1, Orem 1, Čaraj 1. Využitie presiloviek: 12/5 - 9/2, pokutové hody: 0 - 0. Zostava SR: J. Úradník, Klampár - Čaraj, Kováčik, Baran, Mitruk, Barger, Furman, Orem, Grivalský, Rybnikár, M. Úradník, Kocák

Alexandra Longová dávala po skončení súťaží v dedine športovcov novinárom krátke interview. FOTO: MOJMÍR GAŠKO
Alexandra Longová dávala po skončení súťaží v dedine športovcov novinárom krátke interview.
Foto
MOJMÍR GAŠKO


LUKOSTREĽBA: LONGOVÁ V KVALIFIKÁCII V OLYMPIJSKOM LUKU DVANÁSTA
Lukostrelec Boris Baláž v utorňajšej kvalifikácii olympijského luku obsadil 55. priečku s výkonom 623 bodov. Vo vyraďovacej časti vyzve v sobotu Gruzínca Lašu Pchakadzeho, ktorý bol v kvalifikačnom kole desiaty. Víťazom kvalifikácie sa stal Talian Mauro Nespoli (683).

Výsledky muži - kvalifikačné kolo: 1. Nespoli (Tal.) 683, 2. van der Ven 679, 3. van den Berg (obaja Hol.) 678, ... 55. Boris Baláž (SR) 623

Alexandra Longová obsadila 12. priečku v kvalifikačnom kole na I. európskych hrách v Baku. Strieľalo 62 pretekárok, išlo iba o nasadenie do vyraďovacej časti. Longová dosiahla výkon 642 bodov, čím o tri body prekonala slovenský rekord z nedávneho Svetového pohára v tureckej Antalyi. V prvom kole ju čaká Britka Amy Oliverová, ktorá nastrieľala v utorok 604 bodov.

"V kvalifikácii sme si vytvorili poradie v rebríčku a tabuľku pre nasledujúce súboje. S výsledkom som spokojná. Skončila som na celkom dobrom mieste v rebríčku, čaká ma súperka z horšej polovice tabuľky. V Baku mi dlhšie trvalo, kým som sa aklimatizovala. Dnes bolo navyše dosť horúco aj s poryvmi vetra, kvalifikačné kolo bolo preto vyčerpávajúce, najmä pokaľ ide o fyzickú pripravenosť. Myslím si, že som to ustála a dokonca som prekonala svoj slovenský rekord," uviedla Alexandra Longová.

Výsledky ženy - kvalifikačné kolo: 1. Unruhová (Nem.) 662, 2. Jagerová (Dán.) 657, 3. Valeevová (Tal.) 653, ... 12. Alexandra Longová (SR) 642

Slovenskej dvojici sa nepodarilo postúpiť z kvalifikácie do eliminácie miešaných družstiev medzi šestnásť najlepších. S nástrelom 1265 bodov skončili na 22. priečke.

Výsledky družstvá - kvalifikačné kolo (16 najlepších do play-off): 1. Taliansko 1336, 2. Nemecko 1336, 3. Gruzínsko 1322, ... 22. Slovensko 1265

Slovenské akvabely si od vedenia výpravy prevzali účastnícke diplomy a medaily. FOTO: MOJMÍR GAŠKO
Slovenské akvabely si od vedenia výpravy prevzali účastnícke diplomy a medaily.
Foto
MOJMÍR GAŠKO
SYNCHRONIZOVANÉ PLÁVANIE: Daabousová vo finale sólistiek desiata
Akvabela Naďa Daabousová obsadila v súťaži sólistiek 10. priečku. Víťazkou a zároveň juniorskou majsterkou Európy sa stala suverénne Ruska Anisija Neboraková. Daabousová neudržala nádejné 9. miesto po kvalifikácii, v celkovo súčte dostala 150,1667 b a pohoršila si o jednu priečku. Tesne ju zdolali napokon ôsma Bieloruska Voľha Talejková i deviata Lara Mechnigová z Lichtenštajnska. Vo finále sa predstavilo dvanásť najlepších sólistiek. "Sme spokojní s výsledkom, ktorý dosiahla. Podala pekný výkon. Na Nadi sa už prejavila trochu aj únava z náročného programu v Baku. Už piaty deň súťaží, medzitým skoré vstávanie a tréningy,“ skonštatovala pre agentúru SITA trénerka slovenskej reprezentácie Nora Szauder.

Výsledky  - sóla: 1. Neboraková (Rus.) 170,9924, 2. Ferrerasová-Sanzová (Šp.) 162,9758, 3. Alexandriová (Rak.) 162,4333, ... 10. Naďa Daabousová (SR) 150,1167.

Vo voľnej kombinácii družstiev skončil slovenský tím Júlia Bacharová, Simona Barutová, Naďa Daabousová, Petra Ďurišová, Miroslava Kratinová, Sophia Lobpreisová, Diana Miškechová, Natália Pivarčiová, Alexandra Ratajová, Rebecca Schererová na konečnom 12. mieste. Vo finále dostali Slovenky 74,5667 bodu, aj túto súťaž vyhrali favorizované Rusky.

Výsledky voľná kombinácia družstiev: 1. Rusko 90,2333, 2. Španielsko 87,7333, 3. Ukrajina 86,8667, ... 12. Slovensko (Júlia Bacharová, Simona Barutová, Naďa Daabousová, Petra Ďurišová, Miroslava Kratinová, Sophia Lobpreisová, Diana Miškechová, Natália Pivarčiová, Alexandra Ratajová, Rebecca Schererová) 74,5667
 

TAEKWONDO: Pavková nestačila v kvalifikácii do 49 kg na Zaninovičovú
Slovenská taekwondistka Terézia Pavková skončila svoje účinkovanie na I. európskych hrách v Baku v kategórii do
Erik Tlkanec počas súboja s Maďarom Adamom Hámorim. FOTO: MOJMÍR GAŠKO
Erik Tlkanec počas súboja s Maďarom Adamom Hámorim.
Foto
MOJMÍR GAŠKO
49 kg už v kvalifikácii. Prvej nasadenej Chorvátke Luciji Zaninovičovej podľahla v utorok 2:14 na body a zostala pred bránami štvrťfinále.

box: tlkanec nestačil na maďara hámoriho a skončil už v 1. kole
Slovenský boxer Erik Tlkanec prehral v súboji 1. kola kategórie do 91 kg na I. európskych hrách v Baku s Maďarom Adamom Hámorim. Dvadsaťpäťročný pästiar prehral u všetkých troch ringových rozhodcov a so súťažou sa musel rozlúčiť. Výsledok do 91 kg - 1. kolo: Adam Hámori (Maď.) - Erik Tlkanec (SR) 3:0 (30:27, 29:28, 30:27).

volejbal: slováci nestačili na nemcov a podľhali im 0:3
Slovenská volejbalová reprezentácia mužov prehrala vo svojom druhom vystúpení na I. európskych hrách v azerbajdžanskom Baku s Nemeckom hladko 0:3. Slováci po víťazstve nad Talianmi zaostávali proti Nemcom, ktorí nastúpili s elitným reprezentačným výberom, vo všetkých herných činnostiach. Zverenci trénerskej dvojice Miroslav Palgut, Ľuboslav Šalata dokázali súperovi výraznejšie vzdorovať len v treťom sete. V základnej skupine ešte nastúpi Slovensko proti výberom Ruska, Belgicka a Bulharska. Do štvrťfinále postúpia najlepšie štyri tímy.

Výsledok muži - B-skupina: Nemecko - Slovensko 3:0 (15, 18, 23), 85 min, rozhodovali: Yener (Tur.), Simonovská (Č. Hora), 400 divákov. Zostava a body SR: J. Zaťko, Kriško 4, Ondrovič 3, Lux 8, Š. Chrtiansky ml. 7, Prešinský, liberá Kempa a Vydarený (Končál, Mlynarčík 7, T. Halanda 2, Hruška).


stolný tenis: Všetci štyria Slováci víťazne
V utorok predpoludním sa po prvý raz predstavili aj dve slovenské stolné tenistky. Keďže v súťaži družstiev tím SR neštartoval, prvú časť stolnotenisového turnaja sledovali naše ženy iba z hľadiska. O to nedočkavejšie vstúpili do I. kola dvojhier. Žreb mali pomerne priaznivý, ako Eva Ódorová, tak aj Barbora Balážová boli miernymi  favoritkami svojich úvodných duelov. Za stolmi to však vyzeralo oveľa “hustejšie“, než by napovedal pohľad do rebríčka.

Eva Ódorová (51. v európskom rebríčku) sa s mladou švédskou obranárkou Lindou Bergstromovou (80)  trápila presne 1:21 hodiny! Za ten čas sa dajú odohrať dva, tri, ba i štyri zápasy. Tento súboj v rekonštruovanej mestskej hale najviac zaujal prítomných divákov, ale aj výrazne nabúral časový harmonogram súťaží.

Spočiatku sa  zdalo, že sa naša hráčka bez väčších problémov vyrovná s precíznou obranou  talentovanej severanky. Viedla 1:0  a v 2. sete už 9:4. Na chvíľu ale poľavila v tlaku a pustila súperku dokonca do úspešných výpadových útokov. Švédka rýchlo získala späť stratené sebavedomie, vracala našej reprezentantke aj tie najtvrdšie  topspiny . Vo 4. sete preletela plastová loptička ponad sieťku dokonca presne 50 krát, kým sa premenila na bod pre Ódorovú! Pomaly sa však začala prejavovať väčšia skúsenosť slovenskej reprezentantky. V 6. sete od stavu 9:5 sa  už hralo na limit. Súboj nervov nakoniec lepšie zvládla Ódorová, keď vyhrala 4:2 (10,-11, 6,-15,8,8).

„Veľká hala v Baku mi príliš nevyhovuje. Moje útoky často nemali potrebnú razanciu kvôli mäkším poťahom. V záverečnom sete som sa začala radovať po poslednej vydarenej loptičke za stavu 10:7, ale rozhodcovia mi vzali bod, lebo som ho dosiahla až štrnástym úderom. (Pri hre na limit musí totiž podávajúci bodovať najneskôr po trinástom kontakte s loptičkou.)  Našťastie mi vyšla hneď prvá oprava. Z vydretého víťazstva mám radosť a teším sa na zajtra na  portugalskú Číňanku Yu Fu. Je momentálne európskou šestkou a vo svetovom rebríčku sa pohybuje okolo 25. miesta . Na takomto turnaji si však ľahkého súpera nevyberiete,“ povedala po svojom prvom vystúpení Eva Ódorová.

Barbora Balážová (38.) proti Slovinke Alexe Galičovej (75.)  hrala svoju typickú nátlakovú hru. Nevyviedla ju z miery ani neúčasť trénerky Valentiny  Popovovej na tomto súboji.Tá v rovnakom čase sedela pri vedľajšom stole a kaučovala natiahnutý zápas Ódorovej. Narýchlo jej priateľsky vypomohla skúsená česká reprezentantka  Renáta Štrbíková, čerstvá držiteľka bronzovaj medaily za súťaž družstiev v Baku. Možno aj jej rady pomohli Balážovej k pomerne hladkému víťazstvu nad Galičovou 4:1 (7,7,9,-8,8).

„Pred zápasom som si nepripustila myšlienku na žiadny iný výsledok ako víťazstvo. Hoci mi vôbec nešiel servis  a chvíľu som sa aj bála, že mi ho rozhodcovia odpískajú ako neregulárny.  Snažila som sa preto  držať súperku pod  stálym tlakom -  ako z bekhendu, tak aj z forhendu  - a vyplatilo sa to,“ povedala po stretnutí Barbora Balážová.

V stredu v súboji najlepšej európskej „tridsaťdvojky“ čaká na Balážovú ukrajinská reprezentantka Tamara Bilenková, ktorá je aktuálne na 16. stupienku európskeho rebríčka. Naša stolná tenistka sa s ňou stretla naposledy pred vyše troma rokmi na olympijskej kvalifikácii v Luxemburgu, kde vyhrala.  Teraz to bude  pravdepodobne napriek rozdielu v rebríčku opäť vyrovnaný duel.

Výsledky dvojhry žien - 1. kolo: Barbora Balážová (SR) - Alex Galičová (Slovin.) 4:1 (7, 7, 9, -8, 8), Eva Ódorová (SR) - Linda Bergströmová (Švéd.) 4:2 (10, -11, 6, -15, 8, 8).

V mužskej dvojhre na turnaji v Baku pokračovali večer slovenskí reprezentanti v stopách našich žien. Obidvaja vyhrali svoje vstupné dvojhry, obidvaja postúpili. Ľubomír Pištej do najlepšej „tridsaťdvojky“ a Wang Jang dokonca už do elitnej „šestnástky“. Úradujúceho majstra SR mal pôvodne čakať v 2. kole druhý nasadený hráč Nemec Timo Boll, ale kvôli problémom s chrbtom, ale najmä kvôli pretrvávajúcim problémom so žalúdkom už včera popoludní zo súťaže odstúpil a otvoril tak cestu nášmu hráčovi priamo do 3. kola.

V prvom súboji Ľubomír Pištej (73.) narazil na Achmeta  Liho (51.), Číňana v tureckom drese. Obávanému súperovi dal šancu iba v 1. sete, ale ten nevyužil setbal a to ovplyvnilo ďalší priebeh súboja. Pištej zlepšil príjem podania a umne využíval slabší bekhend protivníka a jasne zvíťazil 4:0 (11,5,7,6). V 2. kole ho v stredu čaká 4. nasadený hráč EH Portugalčan Marcos Freitas. Je to ťažký súper, ale Pištej sa nikdy vopred nevzdáva a v tomto súboji nemá čo stratiť, môže len získať.

„Zase mám o pár šedín viac,“ povedal po Pištejovom zápase tréner slovenskej reprezentácie Jarolím Miko. „Ani nie tak  zo samotného súboja ako z toho, čo sa stalo pred ním. Ľubo si  pred stretnutím dal dobrovoľne skontrolovať u rozhodcov obidve rakety a jedna mu neprešla meraním. Bola o dve stotiny milimetra hrubšia  ako povoľujú pravidlá. Na zápas teda nastúpil s tou druhou, ktorá bola v poriadku. V priebehu hry však  s ňou škrtol o hranu stola a poškodil si trochu poťah. Našťastie si to rozhodcovia nevšimli  a on s tou raketou dohral. Ak by mu ju prikázali vymeniť,  mal iba tú nevyhovujúcu a na to by pri meraní po dueli určite prišli a skrečovali mu celý zápas“.

Vo večernom súboji úradujúci majster Slovenska Wang Jang (35.)  nastúpil proti nebezpečnému Srbovi Alexandarovi  Karakaševičovi (59.), synovi  slávneho juhoslovanského reprezentanta Milivoja Karakaševiča. Janko, ako familiárne volajú spoluhráči Wang Janga, zahral v životnej forme proti špecialistovi na obranný spôsob hry. Hoci prehrával 1:2 i 2:3, nevzdával sa a body začal robiť prekvapujúco aj skvelými útočnými akciami. Obrat nastal v 3. sete, v ktorom si Srb natiahol sval a nechal sa ošetriť. Nastúpil späť za stôl, ale jeho pohyb bol pomalší. V rozhodujúcom 7. sete ešte viedol Karakaševič 8:7, ale potom prišiel strhujúci finiš nášho reprezentanta a zaslúžený postup. Wang vyhral 4:3 (5,-7,-10,6,-9,5,9).

Po zápase mal Wang Jang tiež problémy s bolesťami ľavej nohy, ale bol šťastný. „Po prvý raz som zdolal Karakaševiča. Hral proti mne takticky veľmi dobre, ale nakoniec som  sa dokázal vyrovnať s jeho nepríjemným útokom. Za stavu 3:3 v rozhodujúcom sete, keď mi rozhodcovia zobrali bod za zlý servis, som sa trochu obával o celkový výsledok, ale povedal som si , že takúto šancu nesmiem pustiť z ruky,“ zveril sa  Wang Jang.

Výsledky dvojhra mužov - 1. kolo: Wang Jang (SR) - Aleksandar Karakaševič (Srb.) 4:3 (5, -7, -10, 6, -9, 5, 8), Ľubomír Pištej (SR) - Ahmet Li (Tur.) 4:0 (11, 5, 7, 6)


SÚŤAŽNÝ Program slovenských Športovcov poČas ĎalŠích DVOCH DNÍ

 
Poznámka: Uvádzame miestne časy, na Slovensku je o tri hodiny menej.
 

Streda 17. júna

BOX (Kryštálová hala 2): 14.45 prvé kolo do 81 kg (Matúš Strnisko proti Španielovi Camachovi)
STOLNÝ TENIS (Športová hala): 11.00 – 15.00 dvojhra Ž (Eva Ódorová nastúpi v 2. kole proti Portugalke Ju Fu, Barbora Balážová proti Ukrajinke Bilenkovej), 17.00 – 21.00 (Ľubomír Pištej nastúpi v 2. kole proti Portugalčanovi Freitasovi, Wang Jang po odstúpení Nemca Bolla postúpi do 3. kola)
ŠPORTOVÁ STREĽBA (Strelecké centrum - SC): 13.30 – 18.00 vzduchová pištoľ 10 m M (Juraj Tužinský, Pavol Kopp - SC 1), 10.30 – 15.45 trap M – 2. deň (Erik Varga, Marian Kovačócy - SC 4)
VODNÉ PÓLO (Water Polo Arena - WPA 1 a 2): 18:00 CH Čierna hora - Slovensko - o umiestnenie na 9. - 12. mieste
ZÁPASENIE (Aréna Hejdara Alijeva): 10.21 voľný štýl do 74 kg M (Michal Duba nastúpi proti Grékovi Savvoulidisovi), 11:31 do 97 kg M (Jozef Jaloviar proti Švajčiarovi Hutterovi)
 

Štvrtok 18. júna

BOX (Kryštálová hala 2): 12.30 – 16.30 a 18.00 – 22.00 eliminácie do 81 kg M
CESTNÁ CYKLISTIKA (v uliciach mesta s cieľom na Námestí slobody): časovka Ž (Tereza Medveďová)
STOLNÝ TENIS (Športová hala): 11.00 – 15.00 tretie kolo dvojhra M, dvojhra Ž, 17.00 – 21.00 štvrťfinále dvojhra M, dvojhra Ž
ŠPORTOVÁ GYMNASTIKA (Národná gymnastická aréna): 17.30 – 20.15 finále viacboja M, finále viacboja Ž (Barbora Mokošová)
ŠPORTOVÁ STREĽBA (Strelecké centrum - SC): 11.00 – 18.15 mix trap (Erik Varga, Zuzana Rehák Štefečeková - SC 4)
VODNÉ PÓLO (Water Polo Arena - WPA 1 a 2): 13.00 – 15.30 a 17.00 – 21.00 semifinále D (WPA 1)
VOLEJBAL (Kryštálová hala 1): 11.00 základná skupina M  Rusko - Slovensko
ZÁPASENIE (Aréna Hejdara Alijeva): 10.00 – 14.00 a 19.00 – 21.30 voľný štýl do 61 kg M (Mykola Bolotňuk), do 70 kg M (Róbert Ollé), do 125 kg M (Soslan Gaglojev)
Podujatia a športovci
Juniorský olympijský tím 2024
2 percent nadacia

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV