Športové aktuality
4 min. čítania

Poliaci aj Slováci sa dohodli na ukončení kandidátskeho procesu Krakova na ZOH 2022, mestská rada ho definitívne uzavrie 11. júna

Logo Krakova ako uchádzača o ZOH 2022 odchádza do minulosti.

KRAKOV 30. mája (SOV) – V Krakove na piatkovom rokovaní poľskej aj slovenskej strany (boli na ňom zastúpené všetky zúčastnené samosprávy aj oba národné olympijské výbory - Slovenský olympijský výbor zastupovali jeho prezident František Chmelár a generálny sekretár Jozef Liba) padlo rozhodnutie o ukončení kandidátskeho procesu mesta na usporiadanie zimných olympijských hier v roku 2022. Ako je známe, projekt Krakova počítal s usporiadaním olympijských súťaží v zjazdovom lyžovaní na slovenskom území, konkrétne na svahoch Chopku v Demänovskej doline-Jasnej. Na tento účel pracoval aj na Slovensku prípravný výbor vedený žilinským županom Jurajom Blanárom, ktorý sa tiež zúčastnil na stretnutí v Krakove.

Ako po piatkovom rokovaní na krakovskej radnici informoval starosta mesta Jacek Majchrowski, všetky zúčastnené strany sa dohodli, že v dôsledku nepriaznivých výsledkov minulotýždňového mestského referenda sa v kandidátskom procese nebude pokračovať. Až 69,72% zo zúčastnených 35,96 % oprávnených voličov v meste v referende vyjadrilo nesúhlas s usporiadaním ZOH 2022 v Krakove. "Rokovalo sa v pokojnej atmosfére. Zhodli sme sa, že neexistuje žiadna možnosť nerešpektovať výsledok referenda. Je škoda, že sa spoločný pokus o zimnú olympiádu skončil takto, ale život sa nekončí. S poľskými kolegami sme sa navzájom poďakovali za vzájomnú spoluprácu a deklarovali sme, že na olympijských projektoch budeme naďalej spolupracovať," informoval po rokovaní prezident SOV František Chmelár.

Formálne ukončenie kandidatúry schváli mestská rada 11. júna, následne ho starosta oznámi listom na Medzinárodný olympijský výbor (MOV). Toto rozhodnutie je už nemenné. "Rozhodnutie mestskej rady definitívne uzavrie úsilie Poľska a Slovenska o usporiadanie tejto akcie," povedal podľa poľských médií v piatok Majchrowski.

V komuniké z piatkového rokovania sa uvádza: "Obe strany zdôrazňujú veľmi dobrú vzájomnú spoluprácu a budú v nej pokračovať pri rozvoji oboch regiónov i olympijského športu na oboch stranách Tatier. Poľský a Slovenský olympijský výbor vyjadrili ochotu ďalej spolupracovať na realizácii spoločných projektov a zároveň ďakujú Medzinárodnému olympijskému výboru za pomoc."

Podľa starostu Jaceka Majchrowského príde Krakov o šancu na investície vo výške stoviek miliónov eur. Poľská vláda bola podľa neho pripravená presmerovať do regiónu vysoký objem finančných prostriedkov. V prípade víťazstva kandidatúry sa malo investovať najmä do miestnej dopravnej infraštruktúry. "Podľa mojich výpočtov sme prišli asi o tri miliardy zlotých (v prepočte 724 miliónov eur) vo forme investícií. Okrem iného sa počítalo s novou cestou do Zakopaného. Bol to veľký zámer a jeho krach spôsobí mnoho problémov. Ale ľudia sa tak rozhodli," povedal starosta pre Poľský rozhlas a vyslovil názor, že obyvatelia Krakova sa nechali oklamať negatívnou kampaňou v médiách o vysokých nákladoch na podujatie.

Po krakovskom rozhodnutí zostávajú hre o ZOH 2022 už len štyri mestá – kazašské Almaty, čínsky Peking, nórske Oslo a ukrajinský Ľvov. Exekutíva MOV by 8. a 9. júla na rokovaní v Lausanne mala spomedzi uchádzačov vybrať 2 - 3 najlepších, ktorým by pridelila status oficiálnych kandidátov a pustila by ich do finále, teda do samotných volieb. Vzhľadom na vojnu na Ukrajine je však vysoko pravdepodobné, že Ľvov, kde celý proces už dočasne pozastavili, z boja nadobro vycúva. Otázna je aj situácia v Osle, kde sa síce občania v referende vyjadrili za olympiádu, ale zatiaľ prípravnému výboru chýba podpora politikov.

O dejisku ZOH 2022 sa rozhodne na zasadnutí MOV 31. júla v Kuala Lumpure.

Juniorský olympijský tím 2024
2 percent nadacia

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV