3 min. čítania

Poľka Kowalczyková zvíťazila na ZOH 2014 v behu na 10 km klasicky, Alena Procházková skončila na 50. mieste

Červená Poľana 13. februára (TASR) - Poľská bežkyňa na lyžiach Justyna Kowalczyková získala na ZOH v Soči zlatú medailu na 10 km klasicky. Štvornásobná celková víťazka Svetového pohára suverénne triumfovala časom 28:17,8 min s náskokom 18,4 s na striebornú Švédku Charlotte Kallovú. Bronz si vybojovala Nórka Therese Johaugová (+28,3). Slovenská reprezentantka Alena Procházková obsadila až 50. miesto s mankom takmer štyroch minút.

Kowalczyková je tak už dvojnásobnou olympijskou víťazkou, pred štyrmi rokmi vo Vancouveri triumfovala na 30 km klasicky. Na konte má 31-ročná bežkyňa na ZOH spolu už päť cenných kovov (2-1-2). Vo štvrtok v bežeckom areáli Laura jasne dominovala a potvrdila, že jej klasická technika mimoriadne vyhovuje. Napriek predštartovým problémom s mikrofraktúrou na zranenom chodidle ľavej nohy, pre ktoré vynechala aj šprint, bola najrýchlejšia na všetkých medzičasoch a s prehľadom si išla po víťazstvo.

Konkurentky za ňou v slnečnom a mimoriadne teplom počasí bojovali iba o ďalšie medailové pozície - od začiatku až po ôsmy kilometer sa držala na druhom mieste víťazka skiatlonu zo Soči Marit Björgenová, v závere ale strácala tempo a napokon skončila piata. Na striebornú pozíciu sa tak vyšvihla obhajkyňa zlata z Vancouveru na 10 km Švédka Kallová, vtedy sa ale bežalo na tejto trati voľnou technikou. Nóri ale napokon bez medaily nezostali, bronz brala líderka aktuálneho poradia SP Johaugová

"Povedala som si, že pôjdem od začiatku naplno a buď vyhrám alebo zomriem. Keby sa išlo ešte sto metrov, asi by som sa na tú trať posadila. Posledné tri kilometre boli naozaj náročné, ale zvládla som to. Lyže mi dnes išli skvele," povedala v rozhovore pre poľskú televíziu TVP Kowalczyková a vrátila sa aj k svojmu zraneniu: "Všetci sa ma pýtajú, či ma to bolí, ale dostala som injekcie a tak to teraz necítim. Ale uplynulé týždne som s tým dosť bojovala, aj tréner mi pomáhal, aby sa noha vôbec zmestila do topánky."

Jediná slovenská reprezentantka na štarte Alena Procházková nenapravila dojem z nevydareného šprintu a od úvodu za najlepšími výrazne zaostávala. V polovici trate je patrila v konkurencii 75 bežkýň 50. priečka (+1:51,7) a rovnaké čislo pri jej mene svietilo aj v cieli so stratou 3:50,6 na víťaznú Kowalczykovú. "Boli tu dnes naozaj náročné podmienky. Teplé počasie a slnko spôsobili, že sneh bol veľmi pomalý," stručne zhodnotila pre RTVS Procházková.

Výsledky, ženy - 10 km klasicky:
1. Kowalczyková (Poľ.) 28:17,8, 2. Kallová (Švéd.) +18,4, 3. Johaugová (Nór.) +28,3,... 50. Alena PROCHÁZKOVÁ (SR) +3:50,6