Prispejte na Pamätník slovenských olympionikov na Národnom cintoríne v Martine!

BRATISLAVA 30. apríla (SPV) - S potešujúcou informáciou vystúpil v rámci diskusie na minulotýždňovom 47. valnom zhromaždení Slovenského olympijského výboru predseda Združenia olympijských klubov SR Ivan Čierny, hlavný iniciátor zriadenia Pamätníka slovenských olympionikov na Národnom cintoríne v Martine. Konštatoval, že práce na jeho utvorení už nadobúdajú reálne kontúry. Uskutočnilo sa výberové konanie na realizáciu schváleného návrhu pamätníka a Mestský úrad v Martine zriadil špeciálny účet, na ktorom sa budú zhromažďovať peniaze z verejnej zbierky na tento účel.

Mesto Martin už schválilo na pamätník príspevok vo výške 20.000 EUR. Ivan Čierny iniciatívne oslovil na prispenie do verejnej zbierky regionálne olympijské kluby aj športové zväzy – najmä zo športov, v ktorých sa Slovensko môže pochváliť olympijskými medailistami. Ako prvý z nich prispel sumou 1200 EUR Slovenský zväz kanoistiky na divokej vode, spomedzi známych športovcov ako prvý prispel Matej Tóth. Viaceré olympijské kluby už prisľúbili zaslanie finančného daru.

Delegáti dostali písomný materiál s kľúčovými informáciami o pamätníku, aj o spôsobe verejnej zbierky prostredníctvom darovacích zmlúv. Do verejnej zbierky sa môže zapojiť každý z vás!
Bližšie informácie o spôsobe prispenia nájdete TU:
 
Pamätník bude venovaný všetkým olympionikom zo Slovenska, ale na tabuľkách na ňom budú uvedené mená zosnulých olympijských medailistov. Jeho slávnostné otvorenie sa plánuje na jeseň 2014.











Uvádzame kompletný prehľad všetkých 74 olympijských medailistov zo Slovenska – 6 ešte z uhorskej éry, 53 z československej éry a 20, ktorí získali cenné kovy pod piatimi kruhmi ako reprezentanti samostatného Slovenska. Zosnulí športovci sú označení krížikom.
 
 

Olympijskí medailisti zO Slovenska

 
V UHORSKEJ ÉRE (1896 – 1912)
† ALOJZ SZOKOL, atletika
ATÉNY 1896 - BRONZ: beh na 100 m
 
† ZOLTÁN IMRICH HALMAJ, plávanie
PARÍŽ 1900 – STRIEBRO: 200 m v. sp., STRIEBRO: 4000 m v. sp., BRONZ: 1000 m v. sp.
ST. LOUIS 1904 – ZLATO: 50 y v. sp., ZLATO: 100 y v. sp.
LONDÝN 1908 – STRIEBRO: 100 m v. sp., STRIEBRO: 4x200 m v. sp.
 
† VOJTECH ZULAWSZKY, šerm
LONDÝN 1908 – STRIEBRO: šabľa
 
† ALEXANDER PROKOPP, streľba
ANTVERPY 1912 – ZLATO: vojenská puška na 300 m
 
† ĽUDOVÍT KMEŤKO, gymnastika
ANTVERPY 1912 - STRIEBRO: voľné cvičenie družstiev
 
† MÓR KOCZÁN, atletika
ŠTOKHOLM 1912 - BRONZ: hod oštepom
 
 
V ÉRE ČESKOSLOVENSKA (ČSR, ČSSR, ČSFR – 1920 – 1936 a 1948 - 1992)
† JOZEF HERDA, zápasenie
BERLÍN 1936 – STRIEBRO: gréckorímsky štýl do 66 kg
 
† MATYLDA PÁLFYOVÁ, gymnastika
BERLÍN 1936 - STRIEBRO: družstvo žien
 
† JÚLIUS TORMA, box
LONDÝN 1948 - ZLATO: do 67 kg
 
† LADISLAV TROJÁK, ľadový hokej
ST. MORITZ 1948 – STRIEBRO: tím mužov
 
JÁN ZACHARA, box
HELSINKI 1952 - ZLATO: do 57 kg
 
† MIKULÁŠ ATHANASOV, zápasenie
HELSINKI 1952 – BRONZ: gréckorímsky štýl do 67 kg
 
† PAVEL SCHMIDT, veslovanie
RÍM 1960 – ZLATO: dvojskif
 
KAROL DIVÍN, krasokorčuľovanie
SQUAW VALLEY 1960 – STRIEBRO: súťaž mužov
 
† BOHUMIL GOLIAN, volejbal
TOKIO 1964 – STRIEBRO: tím mužov
MEXICO CITY 1968 – BRONZ: tím mužov
 
JOZEF LABUDA, volejbal
TOKIO 1964 – STRIEBRO: tím mužov
 
ĽUDOVÍT CVETLER, futbal
TOKIO 1964 - STRIEBRO: tím mužov
 
JÁN GELETA , futbal
TOKIO 1964 - STRIEBRO: tím mužov
 
VOJTECH MASNÝ, futbal
TOKIO 1964 - STRIEBRO: tím mužov
 
† ŠTEFAN MATLÁK, futbal
TOKIO 1964 - STRIEBRO: tím mužov
 
IVAN MRÁZ, futbal
TOKIO 1964 - STRIEBRO: tím mužov
 
† FRANTIŠEK SCHMUCKER, futbal
TOKIO 1964 - STRIEBRO: tím mužov
 
ANTON ŠVAJLEN, futbal
TOKIO 1964 - STRIEBRO: tím mužov
 
ANTON URBAN, futbal
TOKIO 1964 - STRIEBRO: tím mužov
 
VLADIMÍR WEISS, futbal
TOKIO 1964 - STRIEBRO: tím mužov
 
MARIANNA KRAJČÍROVÁ, gymnastika
TOKIO 1964 - STRIEBRO: družstvo žien
MEXICO CITY 1968 - STRIEBRO: družstvo žien
 
† VLADIMÍR DZURILLA, ľadový hokej
INNSBRUCK 1964 – BRONZ: tím mužov
GRENOBLE 1968 – STRIEBRO: tím mužov
SAPPORO 1972 – BRONZ: tím mužov
 
JOZEF GOLONKA, ľadový hokej
INNSBRUCK 1964 – BRONZ: tím mužov
GRENOBLE 1968 – STRIEBRO: tím mužov
 
† FRANTIŠEK GREGOR, ľadový hokej
INNSBRUCK 1964 – BRONZ: tím mužov
 
JÚLIUS TOČEK, veslovanie
TOKIO 1964 – BRONZ: osemveslica
 
† ONDREJ NEPELA, krasokorčuľovanie
SAPPORO 1972 – ZLATO: súťaž mužov
 
† RUDOLF TAJCNÁR, ľadový hokej
SAPPORO 1972 – BRONZ: tím mužov
 
† VINCENT LAFKO, hádzaná
MNÍCHOV 1972 - STRIEBRO: tím mužov
 
ANDREJ LUKOŠÍK, hádzaná
MNÍCHOV 1972 - STRIEBRO: tím mužov
 
† PETER POSPÍŠIL, hádzaná
MNÍCHOV 1972 - STRIEBRO: tím mužov
 
EVA ŠURANOVÁ, atletika
MNÍCHOV 1972 - BRONZ: skok do diaľky
 
ANTON TKÁČ, cyklistika
MONTREAL 1976 - ZLATO: šprint
 
FRANTIŠEK KUNZO, futbal
MOSKVA 1980 - ZLATO: tím mužov
 
STANISLAV SEMAN, futbal
MOSKVA 1980 - ZLATO: tím mužov
 
IMRICH BUGÁR, atletika
MOSKVA 1980 - STRIEBRO: hod diskom
 
ALENA KYSELICOVÁ, pozemný hokej
MOSKVA 1980 – STRIEBRO: tím žien
 
VIERA PODHÁNYIOVÁ, pozemný hokej
MOSKVA 1980 – STRIEBRO: tím žien
 
IVETA ŠRANKOVÁ, pozemný hokej
MOSKVA 1980 – STRIEBRO: tím žien
 
JÁN FRANEK, box
MOSKVA 1980 - BRONZ: do 71 kg
 
DUŠAN POLIAČIK, vzpieranie
MOSKVA 1980 - BRONZ: do 82 kg
 
DANIEL KARABIN, zápasenie
MOSKVA 1980 - BRONZ: voľný štýl do 74 kg
 
† JÚLIUS STRNISKO, zápasenie
MOSKVA 1980 - BRONZ: voľný štýl do 100 kg
 
IGOR LIBA, ľadový hokej
SARAJEVO 1984 – STRIEBRO: tím mužov
ALBERTVILLE 1992 – BRONZ: tím mužov
 
VINCENT LUKÁČ, ľadový hokej
SARAJEVO 1984 – STRIEBRO: tím mužov
 
† DUŠAN PAŠEK, ľadový hokej
SARAJEVO 1984 – STRIEBRO: tím mužov
 
DÁRIUS RUSNÁK, ľadový hokej
SARAJEVO 1984 – STRIEBRO: tím mužov
 
GABRIELA SVOBODOVÁ-SEKAJOVÁ, beh na lyžiach
SARAJEVO 1984 – STRIEBRO: štafeta 4x5 km
 
JOZEF SABOVČÍK, krasokorčuľovanie
SARAJEVO 1984 – BRONZ: súťaž mužov
 
MILOSLAV MEČÍŘ, tenis
SOUL 1988 - ZLATO: dvojhra, BRONZ: štvorhra
 
JOZEF PRIBILINEC, atletika
SOUL 1988 - ZLATO: chôdza na 20 km
 
JOZEF LOHYŇA, zápasenie
SOUL 1988 – BRONZ: voľný štýl do 82 kg
 
ROBERT ŠVEHLA, ľadový hokej
ALBERTVILLE 1992 – BRONZ: tím mužov
 
PETER VESELOVSKÝ, ľadový hokej
ALBERTVILLE 1992 – BRONZ: tím mužov
 
JAROMÍR DRAGAN, ľadový hokej
ALBERTVILLE 1992 – BRONZ: tím mužov

 
 
V ÉRE SLOVENSKEJ REPUBLIKY (OD 1994)
MICHAL MARTIKÁN, vodný slalom
ATLANTA 1996 - ZLATO: C1
SYDNEY 2000 - STRIEBRO: C1
ATÉNY 2004 - STRIEBRO: C1
PEKING 2008 - ZLATO: C1
LONDÝN 2012 – BRONZ: C1
 
SLAVOMÍR KŇAZOVICKÝ, kanoistika
ATLANTA 1996 - STRIEBRO: C1 500 m
 
JOZEF GÖNCI, streľba
ATLANTA 1996 – BRONZ: ľubovoľná malokalibrovka 60
ATÉNY 2004 – BRONZ: vzduchová puška 60
 
PAVOL HOCHSCHORNER, vodný slalom
SYDNEY 2000 - ZLATO: C2
ATÉNY 2004 - ZLATO: C2
PEKING 2008 - ZLATO: C2
LONDÝN 2012 – BRONZ: C2
 
PETER HOCHSCHORNER, vodný slalom
SYDNEY 2000 - ZLATO: C2
ATÉNY 2004 - ZLATO: C2
PEKING 2008 - ZLATO: C2
LONDÝN 2012 – BRONZ: C2
 
MARTINA MORAVCOVÁ, plávanie
SYDNEY 2000 – STRIEBRO: 100 m motýlik, STRIEBRO: 200 m v. sp.
 
JURAJ MINČÍK, vodný slalom
SYDNEY 2000 - BRONZ: C1
 
ELENA KALISKÁ, vodný slalom
ATÉNY 2004 - ZLATO: K1
PEKING 2008 - ZLATO: K1
 
JOZEF KRNÁČ, džudo
ATÉNY 2004 - STRIEBRO: do 66 kg
 
JURAJ BAČA, kanoistika
ATÉNY 2004 - BRONZ: K4 1000 m
 
MICHAL RISZDORFER, kanoistika
ATÉNY 2004 - BRONZ: K4 1000 m
PEKING 2008 - STRIEBRO: K4 1000 m
 
RICHARD RISZDORFER, kanoistika
ATÉNY 2004 - BRONZ: K4 1000 m
PEKING 2008 - STRIEBRO: K4 1000 m
 
ERIK VLČEK, kanoistika
ATÉNY 2004 - BRONZ: K4 1000 m
PEKING 2008 - STRIEBRO: K4 1000 m
 
RADOSLAV ŽIDEK, snoubording
TURÍN 2006 – STRIEBRO: snoubordkros
 
ZUZANA ŠTEFEČEKOVÁ, streľba
PEKING 2008 – STRIEBRO: trap
LONDÝN 2012 – STRIEBRO: trap
 
JURAJ TARR, kanoistika
PEKING 2008 - STRIEBRO: K4 1000 m
 
DAVID MUSUĽBES, zápasenie
PEKING 2008 – BRONZ: voľný štýl do 130 kg
 
ANASTASIA KUZMINOVÁ, biatlon
VANCOUVER 2010 – ZLATO: 7,5 km, STRIEBRO: stíhacie preteky na 10 km
SOČI 2014 – ZLATO: 7,5 km
 
PAVOL HURAJT, biatlon
VANCOUVER 2010 – BRONZ: 15 km s hromadným štartom
 
DANKA BARTEKOVÁ, streľba
LONDÝN 2012 – BRONZ: skeet

Autor: Ľubomír Souček

XXII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY SOČI 2014 (7. – 23. februára 2014)

Exkluzívny partner

    Generálni partneri

      Hlavní partneri

        Automobilový partner

        Logistický partner

        Dodávatelia

          Mediálni partneri