Siedmy olympijský triumf nórskeho biatlonistu Björndalena na 10 km trati, z našich bol najlepší Matej Kazár na 37. mieste

Červená Poľana 8. februára (TASR) - Úvodnou z 11 olympijských disciplín začali biatlonisti na ZOH v Soči ukrajovať zo svojho programu. Na 10 km trati si zlato v šprinte vybojoval Nór Ole Einar Björndalen, ktorý si na svoje konto pripísal v kariére siedmy olympijský triumf. S odstupom 1,3 sekundy sa za neho zaradil Rakúšan Dominik Landertinger, bronzový Čech Jaroslav Soukup stratil 5,7 sekundy. Zo slovenskej štvorice najviac vynikol na 37. mieste Matej Kazár (+1:31,3), 52. skončil Pavol Hurajt (+2:12,3), do pondelkových stíhacích pretekov nepostúpili 65. Tomáš Hasilla (+2:31,9) a 68. Martin Otčenáš (+2:34,3).

Nórovi Ole Einarovi Björndalenovi sa podaril husársky kúsok. Vo veku 40 rokov napriek tomu, že k horúcim favoritom úplne nepatril, zvládol šprint dokonale, dokonca si dovolil aj jednu chybu na šiestom terči z desiatich. Bežecky bol opäť dokonalý a momentálne v historickej bilancii dýcha na najúspešnejšieho krajana Dählieho, ktorý na ZOH vybojoval v behu na lyžiach osem zlatých, kým Björndalen sedem a ďalšie možnosti má pred sebou.

Slováci sa vo štvorici usilovali na bežecky ťažkej, perfektne upravenej trati o čo najlepšie umiestenie a aj o to, aby nechýbali v šesťdesiatke najlepších, ktorá postupovala do pondelkových stíhacích pretekov. S číslom 21 vybehol na trať ako prvý z nich Matej Kazár (strelecká bilancia 2-1) a na 'ležke' dvakrát minul terč, tretí a piaty v poradí, v stojke piaty, zaujal však 16-tym najlepším bežeckým časom. Výborne začal Pavol Hurajt (0-0), na ležke si dokonale ustrážil mušku, rovnako na stojke, veľa sekúnd však stratil v behu, so 75. časom. Tomáš Hasilla si olympijskú premiéru trochu skomplikoval (2-1), v 'ležke' sa nevyhol chybe na druhom i štvrtom terči, v stoji na druhom. Martin Otčenáš (1-2) takisto zažil pod piatimi kruhmi premiéru, s komplikáciou na treťom terči, ôsmom a deviatom.

Pavol Hurajt s 52. miestom na seba upozornil hlavne čistou streľbou, v behu akoby mal zaradenú spiatočku. "Snažil som sa niekoho zachytiť, aby som sa dostal do tempa. Neviem, či vysoká nadmorská výška spôsobila, že mi nohy oťaželi ako z olova. Dýchalo sa mi dobre, aj na lyžiach sa prejavila dobrá práca servisu. Nohy neposlúchali, doľahla na nich slabosť, niečo musím pred ďalšími pretekmi vymyslieť. Trať bola ťažká, už nadobudla povesť, že je vôbec najnáročnejšia zo všetkých, možno aj preto som nemohol na nej viac zrýchliť."

Na 37. mieste Matej Kazár na rozdiel od Pavla Hurajta úplne inak zvládol nástrahy šprintu. Bežal výborne, len musel trikrát krúžiť na trestnom okruhu. "Aj ma Björndalen na okruhu dobehol a ja som s ním vydržal tempo. Naozaj, bežecky som sa cítil vynikajúco, len tá ležka ma vyviedla z miery. Škoda, mohol sa zrodiť pekný výsledok, pretože som si užíval pohodu s čistou hlavou. Pred ležkou som si cvakol mieridlá, asi som to nemal robiť, pretože mi potom lietali náboje doprava. Pod umelým osvetlením som nemal problémy, nič ma neprekvapilo, druhý raz si však musím lepšie zvážiť ako upraviť mieridlá."

Výsledky, šprint mužov na 10 km: 1. Björndalen (Nór.) 24:33,5 (1 tr. okr.), 2. Landertinger (Rak.) +1,3 (0), 3. Soukup (ČR) 5,7 (0), ...37. Matej Kazár 1:31,3 (3), 52. Pavol Hurajt 2:12,3 (0), 65. Tomás Hasilla 2:31,9 (3), 68. Martin Otčenáš (všetci SR) 2:34,3 (3)