Športové aktuality
4 min. čítania

Slovenskí zástupcovia na 54. ročníku mladých účastníkov v Olympii sa vrátili na Slovensko s množstvom pozitívnych dojmov

Natália Oršulová, Tomáš Mrva

OLYMPIA 23. júna - V čase od 15. do 29. júna sa v gréckej Olympii konalo každoročné stretnutie mladých účastníkov Medzinárodnej olympijskej akadémie (MOA). Na 54. ročníku zastupovali Slovensko dvaja účastníci - Natália Oršulová a Tomáš Mrva. O ich dojmoch a pocitoch z podujatia si môžete prečítať v správe:

Druhý týždeň pobytu v Olympii bol už menej formálny ako úvodné dni. Účastníci absolvovali sme niekoľko prednášok, medzi nimi aj príspevok Jima Perryho, hosťujúceho profesora na Univerzite Karlovej v Prahe, ktorý hovoril o vzťahu medzi cnosťou a víťazstvom. Argumentoval, že podvodníci síce občas vyhrávajú, ale aj oni potrebujú systém cností, aby mohli v tomto systéme podvádzať.
 
Pomerne veľký rozruch vyvolala jeho úzka definícia športu, ktorý oddeľuje od cvičenia ako fyzickej aktivity pre potešenie. To viedlo k živej diskusii o tom, či je športom aj šach, tanec alebo box.
 
Po prednáške profesora Perryho nasledovali opäť prejavy olympionikov. Opäť sme sa mohli presvedčiť, že aj vo svete ranej špecializácie nikdy nie je neskoro na začiatok v tom správnom športe. Kanaďan Philippe Beaudry začal šermovať ako 13-ročný a chystá sa na už svoju tretiu olympiádu. Austrálčan Travis Moran dlho nejavil žiaden záujem o volejbal, ale potom mal raketový štart a ako 19-ročný hral na olympiáde v Aténach. Dnes pôsobí ako právnik a okrem iného niekoľko rokov zastupoval na súde ľudí, ktorí si nemohli dovoliť zaplatiť obhajcu.
 
Portoričan Abderraman Brenes-La Roche Santos hovoril o nutnosti investovať vlastné peniaze, keď po zranení prišiel o štátnu podporu. „Olympiáda bola môj sen, nie ich,“ vysvetlil, prečo vytrval aj napriek nepriazni funkcionárov.
 
Americká zjazdárka Stacey Cooková niekoľkokrát márne premáhala slzy, keď hovorila o svojich troch olympiádach,

Slovenskí zástupcovia na 54. ročníku mladých účastníkov v Olympii sa vrátili na Slovensko s množstvom pozitívnych dojmov
počas ktorých zažila hrozivý pád na tréningu vo Vancouveri. Po ňom ju odviezli zo zjazdovky vrtuľníkom, no o pár dní nastúpila v pretekoch. V Soči nedokončila dve z troch disciplín a mala pocit, že zo seba nevydala všetko a sklamala tých, ktorí jej verili. Hoci dokázala viac ako väčšina aktívnych športovcov. V Olympii bývala na izbe s kórejskou účastníčkou a na záver svojho vystúpenia povedala, že aj táto skúsenosť ju motivovala štartovať aj na olympiáde v kórejskom Pjončangu.
 
Na záver podujatia opäť prezentovali svoje závery diskusné skupiny. Natália Oršulová spolu so svojimi kolegami hovorila o tom, aké je pre športovcov náročné a zároveň dôležité skombinovať štúdium so športovou kariérou. Jej skupina sa venovala aj problematike korupcie v olympijskom hnutí. Predovšetkým pri výbere organizátora olympijských hier, ako aj prelínaniu politiky a športu.
 
Skupina Tomáša Mrvu hľadala možnosti, ako spraviť olympijskú výchovu praktickejšou a vďaka tomu zabezpečiť, aby sa športovanie stalo celoživotnou činnosťou. Za dôležitú označila prvotnú pozitívnu skúsenosť, vďaka ktorej sa vytvorí túžba opakovať príjemnú a zaujímavú činnosť.
 
Počas druhého týždňa sa účastníci zúčastnili aj rôznych športových súťaží. Keďže sa súťažilo v antickom duchu (ale v oblečení) a vyhlasovali sa len víťazi, z Olympie sme žiadne vavríny nepriniesli. Priviezli sme si však so sebou množstvo nových priateľstiev, inšpiratívnych stretnutí a podnetov, z ktorých môže v budúcnosti ťažiť aj slovenský šport.
 
V posledný večer sme ostatným účastníkom predstavili Slovensko, prostredníctvom terchovskej muziky a ľudového tanca karičky a potom už nadišiel čas presunu do Atén, ranného lúčenia sa s ostatnými účastníkmi a návratu domov.
paris

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV