Športové aktuality
13 min. čítania

Štrnásty súťažný deň v Baku: boxer Tankó bronzový, s Picardim prehral po statočnom boji, Ďurišin na 50 m prsia tesne pred bránami semifinále

Ľ. Souček, M. Gaško, TASR, SITA

BAKU 25. júna (SOV - Ľubomír Souček a Mojmír Gaško, tlačoví atašé slovenskej výpravy na EH + TASR, SITA) – Vo štvrtok 25. júna slovenskí športovci na I. európskych hrách v Baku súťažili len na štyroch športoviskách. Naša najväčšia pozornosť sa sústredila do boxerského ringu Kryštálovej haly 2, kde v semifinále kategórie do 52 kg nastúpil o trištvrte na dve miestneho času (10.45 SELČ) Viliam Tankó proti druhému nasadenému a teda favorizovanému skúsenému Talianovi Vincezovi Picardimu. Ešte len 20-ročný slovenský reprezentant, na turnaji EH poznačený zranením ľavého prsného svalu, bojoval proti 31-ročnému ostrieľanému borcovi, medailistovi z olympijských hier i majstrovstiev sveta, statočne. Prehral síce u všetkých troch rozhodcov, ale podľa dvoch rozhodcov bol v treťom kole lepší a pohľady divákov zo slovenskej výpravy sa zhodovali na jeho prevahe aj v druhom kole. Tankó napokon získal bronz!

Zo siedmich slovenských medailí (2-2-3) sa na premiérovom multišportovom kontinentálnom podujatí v Baku o štyri zaslúžili strelci (zlato získali v mix trape Erik Varga a Zuzana Rehák Štefečeková, striebro v trape Erik Varga a v ľubovoľnej pištoli Pavol Kopp, bronz vo vzduchovej pištoli Juraj Tužinský), po jednej pridali atléti (zlato v súťaži miešaných družstiev v rámci III. ligy ME tímov), zápasník István Lévai (bronz v grécko-rímskom štýle v kategórii do 66 kg) a teraz boxer Viliam Tankó (bronz do 52 kg).

Peter Ďurišin a jeho pohľad na výsledkovú tabuľu. FOTO: MIROSLAV NOWAK
Peter Ďurišin a jeho pohľad na výsledkovú tabuľu.
Foto
MIROSLAV NOWAK

V Aquatickom centre súťažili traja naši plavci – v rozplavbách na 50 m prsia Peter Ďurišinna 200 m znak Alexander Světlík a na 200 m v. sp. Lucia Šimovičová. Ďurišinovi o dve stotiny ušiel postup do semifinále. V rozplavbách dosiahol medzi 45 účastníkmi 18. najrýchlejší čas 29,20 s. Světlík obsadil časom 2:09,43 min 30. miesto z 39 pretekárov, Šimovičová skončila časom 2:08,38 min na 37. mieste z 53 štartujúcich.

V šerme ako posledný z našej trojice bojoval na planši v Kryštálovej hale 3 fleuretista David Végh, ktorý v základnej skupine prehral všetkých päť zápasov a ďalej nepostúpil.

basketbale žien verzie 3 proti 3 popoludní v úmornej horúčave nastúpili Slovenky na osemfinálový zápas proti Ukrajine.Naše začali dobre, viedli 3:0, ale potom sa podľa očakávania presadil favorizovaný súper. Ukrajinky vyhrali 16:8, pre Slovenky sa tým súťažné pôsobenie v Baku skončilo.

Momentka zo zápasu našich basketbalistiek s ukrajinskými. FOTO: JÁN SÚKUP, SOV
Momentka zo zápasu našich basketbalistiek s ukrajinskými.
Foto
JÁN SÚKUP, SOV

Vzhľadom na predpoveď silného vetra na sobotu organizátori pretekov v bikrose (BMX) zmenili súčasný program a sobotňajšie vyraďovacie jazdy predsunuli na piatok, keď mala byť pôvodne len kvalifikácia. V tomto športe nás bude reprezentovať Michal Tomčo. BMX Velopark sa nachádza na polostrove Abšeron, ktorý je prirodzeným prostredím pre hady. Viacerí jazdci už potvrdili, že v areáli videli zmije. Zatiaľ však nedošlo k žiadnemu útoku. Zmije sú plaché, útočia však v prípade narušenia. "Preteky sú hlučné, je tu veľa ľudí, hady sa týmto miestam pravdepodobne vyhnú. Nedá sa však vylúčiť, že si niekto nevšimne hada. Na tomto polostrove majú typické domovské prostredie," uviedol riaditeľ lekárskeho tímu pre bikrosové súťaže Ramin Hadžijev, ktorý upokojuje aj všetky obavy z hadov. Jeho tím je vybavený aj protijedom pre prípady pohryzenia.
 

BOX: Viliam Tankó prehral s Talianom Picardim a má bronz, ale túžil po zlate
Tankó (v červenom) a Picardi si v ringu nič nedarovali, uštedrili si navzájom veľa úderov, FOTO: JÁN SÚKUP, SOV
Tankó (v červenom) a Picardi si v ringu nič nedarovali, uštedrili si navzájom veľa úderov,
Foto
JÁN SÚKUP, SOV

Slovenský boxer Viliam Tankó získal v kategórii do 52 kg v Baku bronzovú medailu – v poradí siedmy slovenský kov na I. európskych hrách!

Dvadsaťročný rodák z Galanty (nar. 17. mája 1995) po osemfinálovom víťazstve nad Belgičanom Dodjim Kodjom Ayigahom (3:0) a štvrťfinálovom triumfe nad Narekom Abgarianom z Arménska (2:1) prehral vo štvrtkovom semifinálovom súboji v kategórii do 52 kg s favorizovaným Talianom Vincenzom Picardim 0:3 na body (28:29, 28:29, 27:30). Picardiho súperom v boji o zlato bude v piatok domáci reprezentant Elvin Mamišzada, ktorý v úvodnom štvrtkovom semifinále kategórie do 52 kg zdolal Hamzu Toubu z Nemecka 3:0 (29:28, 29:28, 29:28). V rámci boxerských súťaží sa o bronz nebojuje, bronzový kov získavajú obaja zdolaní semifinalisti.
Ďalšia momentka zo semifinálového súboja Slováka a Talianom. FOTO: JÁN SÚKUP, SOV
Ďalšia momentka zo semifinálového súboja Slováka a Talianom.
Foto
JÁN SÚKUP, SOV

V Kryštálovej hale v Baku bol bronzový medailista z OH 2008 v Pekingu Picardi v prvom kole aktívnejší a viackrát zasiahol talentovaného Slováka. V druhom kole sa zdalo, že Tankó získava mierne navrch, ale všetci rozhodcovia znovu dali v pomere 10:9 prednosť Talianovi. Vyšší z dua Tankó, ktorého vedie v klube KO Box Club Galanta známy profesionálny boxer Tomáš "Kid" Kovács, sa nevzdal a v záverečnej trojminútovke sa pokúsil o zvrat. Skúsený, o jedenásť rokov starší medailista z olympijských hier i majstrovstiev sveta a Európy Picardi (nar. 20. októbra 1983), si však svoj bodový náskok napokon ustrážil, hoci arbitri ocenili snahu pästiara SR "aspoň" vyšším bodovým ohodnotením v 3. kole. Tankó vyhral tretie kolo u kubánskeho i francúzskeho rozhodcu, domáci arbiter ho “dal” Talianovi. Napriek štvrtkovej prehre dosiahol Viliam Tankó životný úspech. Vlani bol tretí na majstrovstvách Európskej únie v Sofii, ale na I. európskych hrách v Baku sa zišla kvalitnejšia konkurencia.

Rozhodcovský verdikt bol napokon v prospech Picardiho, ale zápas bol vyrovnaný. FOTO: JÁN SÚKUP, SOV
Rozhodcovský verdikt bol napokon v prospech Picardiho, ale zápas bol vyrovnaný.
Foto
JÁN SÚKUP, SOV

"Prvé kolo bolo vyrovnané. Vedeli sme, že to bude na remízu, rozhodcovia sa bohužiaľ priklonili na stranu Taliana. Aj druhé kolo bolo tesné, ale opäť ho vyhral Picardi, rozhodla možno aj boxerská medzinárodná politika. V treťom kole som prevalcoval súpera, bol som lepší, aktívnejší, viac som ho triafal. Zápas mohol byť v môj prospech. Nie som sklamaný. Prišiel som si po medailu, tú mám. Navyše som dva zápasy boxoval so zranením prsného svalu. Chcel som síce zlato, nevadí, mal som aj dnes na víťazstvo. Súper bol kvalitný, má bronz z olympiády či majstrovstiev sveta, bol dobre pripravený. Mal som šancu. Mojím cieľom sú olympijské hry a pevne verím, že medaila vyjde,"

hovoril Viliam Tankó v I-Zóne zástupcom slovenských médií, akreditovaným na I. európskych hrách.

Náš borec si pri debate s našimi novinármi “ľadoval” boľavý prsný sval. Poďakoval sa lekárom v našej výprav

Viliam Tankó si pri debate s novinármi ľadom chladil boľavé rameno, FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK, SOV
Viliam Tankó si pri debate s novinármi ľadom chladil boľavé rameno,
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK, SOV

e, ktorí ho napriek zraneniu dokázali pripraviť na náročné medailové súboje v ringu. "Chvalabohu sme tu mali kvalitných doktorov, ktorí sa o mňa starali. Bolo o mňa veľmi dobre postarané. Ďakujem im za všetko, čo pre mňa spravili a že boli pri mne," povedal Viliam Tankó.

Tankóov osobný tréner (v Baku jeho zverenca “kaučovali” Tibor a Pavol Hlavačkovci) Tomáš "Kid" Kovács, ktorý pricestoval na podujatie po Vilovom postupe do štvrťfinále, doplnil: "Som spokojný, je to obrovský úspech. Neboli sme ďaleko od finále. Možno som zaujatý tréner, ale podľa mňa mal Vili jednoznačne vyhrať tretie kolo a aj druhé. Bojoval proti skúsenému boxerovi a proti športovej diplomacii. Nemal za súpera len boxera, ale aj veľa ľudí, ktorí chceli postup Taliana."

Tankó si teraz dá mesiac súťažnú pauzu. Po návrate na Slovensko bude niekoľko dní oddychovať a potom už začne prípravu na majstrovstvá Európy. "V auguste nás čaká ďalšie vrcholné podujatie, chcem tam uspieť. Na budúci rok je olympiáda a mojím najväčším cieľom je dostať sa tam. Zo Slovenska tam nebol už dvadsať rokov žiadny boxer," dodal. Asi najviac sa po semifinále tešil na to, že sa bude môcť poriadne najesť, pretože v snahe udržať si súťažnú váhu večere vynechával a celkove sa v Baku stravoval veľmi striedmo.
 

PLÁVANIE: ĎURIŠIN MAL NA DOSAH SEMIFINÁLE, NA 50 M PRSIA SI ZLEPŠIL „OSOBÁK“ O 15 STOTÍN
Peter Ďurišin pri štarte prsiarskeho šprintu. FOTO: MIROSLAV NOWAK
Peter Ďurišin pri štarte prsiarskeho šprintu.
Foto
MIROSLAV NOWAK

V plávaní majú súťaže I. európskych hier status juniorských majstrovstiev Európy

a pre sexteto našich plavcov je hlavným cieľom postup do semifinále, teda do najlepšej šestnástky. Zatiaľ najbližšie k splneniu tohto cieľa bol vo štvrtok ráno Peter Ďurišin, ktorý časom 29,20 s skončil v rozplavbách na 50 m prsia osemnásty, len dve stotiny od postupu. Študent Gymnázia sv. Uršule v Bratislave Peter Ďurišin je člen VŠK UK Bratislava, jeho osobný tréner je Matúš Putala. Plávaniu sa venuje už 11 rokov. „Peter plával výborne, osobný rekord si v šprinte zlepšil o 15 stotín sekundy. Na postup mu chýbalo naozaj len veľmi máličko,“ komentoval pre www.olympic.sk Ďurišinov ranný výkon vedúci tímu našich plavcov v Baku Miroslav Nowak. A dodal, že pre istotu pôjdu popoludní na bazén, ako keby mal súťažiť v semifinále, pretože je prvý náhradník a niekto sa môže odhlásiť.

Na margo Lucie Šimovičovej, ktorá v rozplavbách na krauliarskej dvojstovke skončila časom 2:08,38 min na 37. mieste, sa Miroslav Nowak vyjadril stručne: “Podľa jej vyjadrení to tu mala byť jej hlavná disciplína, aj keď podľa mňa lepšie vyhliadky bude mať v piatkovom krauliarskom šprinte. Začala veľmi pomaly a celkove to nebolo ono.” Tréner Rastislav Hlavatý doplnil ešte komentár k Alexandrovi Světlíkovi, ktorý na 200 m znak obsadil časom 2:09,43 min 30. miesto: “Alex vo svojej doplnkovej discipline zaplával slušne, 65 stotín za osobným maximom. Na 100 m znak si tu utvoril osobný rekord, a tak sme zvedaví na piatkový šprint.”
 

BASKETBAL 3 PROTI 3: Slovenky prehrali v osemfinále s Ukrajinou 8:16 a skončili
Autorka všetkých ôsmich bodov Sloveniek Zuzana Mračnová v súboji s Ukrajinkou Zaryckou. FOTO: JÁN SÚKUP, SOV
Autorka všetkých ôsmich bodov Sloveniek Zuzana Mračnová v súboji s Ukrajinkou Zaryckou.
Foto
JÁN SÚKUP, SOV

Slovenské reprezentantky v basketbale 3x3 neuspeli ani vo štvrtom vystúpení v Baku.

Kvarteto Alexandra Riecka, Alexandra Baburová, Zuzana Mračnová, Alexandra Pribulová prehralo v osemfinále s Ukrajinou 8:16 a turnaj sa pre Slovenky skončil. Náš tím začal sľubne, viedol 3:0, ešte v 6. minúte 6:5, no Ukrajinkám sa rýchlo podarilo vyrovnať a v druhej polovici zápasu mali jasne navrch a šnúrou ôsmich bodov strhli víťazstvo na svoju stranu. V slovenskom drese sa strelecky dokázala presadiť iba Zuzana Mračnová, autorka všetkých 8 bodov. Osemfinále: Ukrajina - Slovensko 16:8. Zostava a body Slovenska: Mračnová 8, Riecka, Baburová, Pribulová.

"Nedarila sa nám v závere streľba, bolo to už asi vyčerpaním, únavou, odišli nám fyzické sily. Veľmi skoro sme mali veľa faulov, Ukrajinky sa potom dostávali na šestky a dávali čisté koše. Stávalo sa nám, že sa nám krátil časový limit, museli sme strieľať a nevypracovali si dobré pozície. Od zápasu k zápasu sme sa zlepšovali, ani dnes sa nemáme za čo hanbiť. Podali sme dobrý výkon, držali sme vyše polovicu súboja s nimi krok. Dúfali sme, že ich prekvapíme, škoda, že sa nám to nepodarilo," skonštatovala Zuzana Mračnová.

Na snímke Baburová a Pribulová, ako sa snažia pripraviť o loptu Ukrajinki Mazničenkovú. FOTO: JÁN SÚKUP, SOV
Na snímke Baburová a Pribulová, ako sa snažia pripraviť o loptu Ukrajinki Mazničenkovú.
Foto
JÁN SÚKUP, SOV

Slovenky postúpili do osemfinále bez jedinej výhry, naopak ich súperky zatiaľ neokúsili chuť prehry. "Stretli sme sa s nimi na podujatiach v Čechách a Maďarsku, pričom vyhrali viacero turnajov. Tu v Baku vyhrali všetko, a to mali veľmi silnú skupinu, kde boli Češky či Belgičanky. Myslím si, že tu majú veľké šance, dostanú sa vysoko," zhodnotila silu Ukrajiny Mračnová, podľa ktorej nášmu tímu po zranení pôvodne nominovanej Felixovej chýbala vysoká podkošová hráčka, ktorá by zlepšila úspešnosť doskokov.

Našu skúsenú basketbalistku potešilo, že na 1. európskych hrách sa predstavil "trojkový" basketbal a verí, že si nájde svoje miesto na veľkých športových podujatiach aj v budúcnosti. "Je to veľmi dynamický šport, ktorý je fyzicky náročný. Hrá sa v jednom kuse a nie je čas na oddych. Je to oveľa agresívnejšie ako normálny basketbal, píska sa málo faulov. Myslím si, že tým, že je to také rýchle, je to atraktívny šport pre divákov. Aj sem prišlo veľa ľudí a je tu fantastická atmosféra," dodala Zuzana Mračnová.


ŠERM: MLADÝ FLEURETISTA VÉGH PREHRAL VŠETKY zÁPASY, ALE NABRAL CENNÉ SKÚSENOSTI
Slovenský fleuretista David Végh skončil svoje účinkovanie na I. európskych hrách v Baku už v základnej skupine. Vo štvrtok ťahal za kratší koniec vo všetkých piatich dueloch a do priamej eliminácie nepostúpil. Člen Klubu šermu Šamorín prehral postupne s Talianom Lorenzom Nistom (1:5), Francúzom Baptistom Mourrainom (2:5), Dánom Alexandrom Tsoronisom (3:5), Nemcom Markom Perelmannom (3:5) a s Rusom Alexejom Chovanským (1:5). Po jeho predpoludňajšom vypadnutí už Slovensko v šermiarskom turnaji nemá zastúpenie.

Vekom ešte junior David Végh bol druhý najmladší účastníkom turnaja a v Baku predovšetkým zbieral skúsenosti. Kvalifikovanie sa na I. európske hry je jeho zatiaľ najväčším úspechom medzi seniormi, medzi ktorými ešte len začína. "Snažil som sa podať v každom zápase čo najlepší výkon. Mal som náročnú skupinu s ťažkými súpermi a dvoma majstrami sveta, veľa som sa mohol naučiť. Súperi boli starší, majú viac praxe, patria medzi špičku," skonštatoval pre agentúru SITA David Végh, ktorý sa dostal na EH z dodatkovej kvalifikácie v Budapešti, a doplnil: "Škoda prehry s Nemcom. Posledné tri zásahy mi nevyšli. S Dánom som síce prehral prijateľne, ale bol lepší. Som rád, že som mohol byť v Baku a šermovať so skúsenými šermiarmi. Doteraz som šermoval iba na juniorských turnajoch, seniorské sú oveľa kvalitnejšie a presadzujú sa na nich už starší fleuretisti."
 

Momentka zo súboja nášho fleuretistu Davida Végha (vpravo) s Nemcom Perelmannom. FOTO: JÁN SÚKUP, SOV.
Momentka zo súboja nášho fleuretistu Davida Végha (vpravo) s Nemcom Perelmannom.
Foto
JÁN SÚKUP, SOV.

 

Výškar Bubeník šiesty na exhibícii v centre Baku v rámci sprievodného programU Európskych hier, zdolal MAJSTRA SVETA Bondarenka
Matúš Bubeník pri výškarskej súťaži v centre Baku. FOTO: JÁN SÚKUP, SOV
Matúš Bubeník pri výškarskej súťaži v centre Baku.
Foto
JÁN SÚKUP, SOV

Slovenský skokan do výšky Matúš Bubeník obsadil na exhibičnom mítingu na Fontánovom námestí v centre Baku výkonom 224 cm 6. miesto

. Podujatie sa konalo v rámci sprievodného programu 1. európskych hier (o deň skôr sa na rovnakom mieste konala súťaž mužov aj žien v skoku o žrdi). Na exhibícii zdolal Bubeník aj výborného Ukrajinca Bohdana Bondarenka, ktorý sa trápil a pripísal si iba základnú výšku 215 cm. Exhibíciu vyhral ďalší Ukrajinec Andrij Procenko s 230 cm. Výsledky - I. európske hry v Baku, exhibícia v skoku do výšky: 1. Procenko (Ukr.) 230 cm, 2. Šustov (Rus.) 230, 3. Mastoras (Gréc.) 228, … 6. Matúš Bubeník (SR) 224.

"Rozbežisko bolo kratšie ako zvyčajne, preto sme sa viacerí trápili. Bola tu však skvelá atmosféra, aj keď sa skákalo vo veľkej horúčave. Trúfal som si aj na 228 cm, ale bolo potrebné na umelo položenom povrchu trafiť správne miesto, lebo časť bola pružná a časť nie. Aj keď to bola exhibícia a ani Bondarenkovi nevyhovoval kratší rozbeh, zdolal som úradujúceho majstra sveta a to sa počíta," uviedol Matúš Bubeník, ktorý vyhral na I. európskych hrách v rámci súťaže družstiev mužský skok do výšky výkonom 226 cm, a dodal: “Som spokojný, z Baku odchádzam s množstvom spomienok. Čaká ma veľa cestovania, o pár dní idem na svetovú univerziádu do Kórejskej republiky."
 


SÚŤAŽNÝ Program slovenských Športovcov poČas ĎalŠích DVOCH DNÍ

Poznámka: Uvádzame miestne časy, na Slovensku je o tri hodiny menej. 
 

Piatok 26. júna

BIKROS (BMX Velopark): 14.50 – 17.30 nasadzovacie jazdy a vyraďovacie jazdy BMX M (Michal Tomčo)

DŽUDO (Aréna Hejdara Alijeva): 13.12 - 20.55 do 81 kg M (Matúš Milichovský)

PLÁVANIE (Aquatické centrum): 9.30 - 11.10 rozplavby 50 m v. sp. D (Lucia Šimovičová), 50 m znak CH (Alexander Světlík), 100 m motýlik CH (Vladimír Štefánik), 100 m prsia D (Lara Bábska), 200 m pol. pret. D (Zuzana Pavlikovská), 100 m prsia CH (Peter Ďurišin), 16.30 – 22.00 semifinále a finále (v prípade postupu Slovákov)
 
 

SOBOTA 27. júna


DŽUDO (Aréna Hejdara Alijeva): 12.00 – 16.30 a 19.00 – 21.30 do 90 kg M (Milan Randl), do 100 kg M (Matej Hajas)

PLÁVANIE (Aquatické centrum): 9.30 – 11.00 rozplavby 50 m motýlik D (Lucia Šimovičová) 17.30 – 20.30 finále 100 m prsia D, 100 m prsia CH (v prípade postupu Slovákov)

Podujatia a športovci
paris

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV