Športové aktuality
12 min. čítania

Štvrtý súťažný deň OH mládeže: Mišendová na 50 m motýlik siedma, Schmiedlová do štvrťfinále, futbalistky do boja o medaily

Ľubomír Souček

NANKING 20. augusta (píše tlačový atašé slovenskej výpravy Ľubomír Souček) – V stredu pokračovali II. olympijské hry mládeže v čínskom Nankingu štvrtým súťažným dňom.

V akcii bolo dovedna sedem slovenských športovcov v šiestich individuálnych športoch plavkyne Barbora Mišendová (finále na 50 m motýlik) a Karolína Hájková (rozplavby na 50 m znak), cyklistka Tereza Medveďová (cross country), tenistka Kristína Schmiedlová (2. kolo dvojhry), windsurfista Martin Beránek (rozjazdy v triede Techno 293), strelkyňa Samuela Ernstová (pištoliarska súťaž miešaných dvojíc) a atlét Pavol Ženčár (kvalifikácie v hode diskom), plus družstvo futbalistiek, ktoré čakal druhý zápas v A-skupine – proti tímu Papuy-Novej Guiney.
 

Mišendová vo finále na 50 m motýlik siedma, 11 stotín za Osobným rekordom

Spokojná Barbora Mišendová. Siedme miesto najmladšiu finalistku potešilo. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Spokojná Barbora Mišendová. Siedme miesto najmladšiu finalistku potešilo.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Plavkyňa Barbora Mišendová v stredu večer nastúpila na finále delfinárskej päťdesiatky – teda disciplíny, v ktorej v júli v Dordrechte získala titul juniorskej majsterky Európy (na 100 motýlik bola na MEJ tretia). Do finále sa prebila s ôsmym najlepším časom zo semifinále (27,17). V stredu však plávala o dosť rýchlejšie – 26,95 s, teda len 11 stotín za svojim osobným rekordom z MEJ. Tento čas jej vyniesol siedme miesto, čo je zatiaľ najlepší konečný výsledok slovenskej výpravy na OHM v Nankingu. Ruska Rozalia Nasredtinovová triumfovala v novom juniorskom svetovom rekorde 26,26 s.

Naša 16-ročná plavkyňa bola veľmi spokojná. „Finále sa mi naozaj vydarilo – štart, aj dohmat. Čas ma uspokojil, veď rýchlejšie som doteraz plávala len na juniorských ME. A siedme miesto je výborné – veď medzi finalistkami som bola najmladšia, jediná s ročníkom narodenia 1998. Čas víťazky je skvelý, ale ona je o rok staršia. Na budúci rok by som aj chcela plávať podobné časy. Tohto roku už v dlhom bazéne po Nankingu zrejme súťažiť nebudem, ale v budúcej sezóne by som na tejto trati rada prekonala Moravcovej slovenský rekord (ten má hodnotu 26,46 s a je ešte z roku 2003 – pozn. autora),“ štebotala tesne po finálovom štarte v mixzóne Barbora Mišendová. Na OHM ju čaká ešte krauliarsky šprint. „V ňom som na MEJ nesúťažila, takže neviem, čo od tejto disciplíny môžem očakávať. Chcela by som však atakovať osobný rekord,“ hovorila.

Barbora Mišendová po finále. FOTO: ROMAN JÁNOŠKA
Barbora Mišendová po finále.
Foto
ROMAN JÁNOŠKA

Barbora Mišendová

sa narodila 12. februára 1998 v Spišskej Novej Vsi, ale býva v Harichovciach. Pochádza zo všestranne športovej rodiny, sama sa pred plávaním venovala gymnastike a tenisu. Najprv ju trénoval Ivan Mirek st., potom jeho syn Ivan Mirek ml. Vlani odišla za lepšími podmienkami do VŠC Dukla Banská Bystrica, kde ju trénuje olympionik Ľuboš Križko. Po postupe do finále na vlaňajších MEJ v Poznani na 50 a 100 m motýlik a po dvoch semifinálových účastiach v rovnakých disciplínach na MSJ v Dubaji si v decembri 2013 už odkrútila premiéru na vrcholnom podujatí žien – na ME v dánskom Herningu. V plávaní sa výrazne presadzuje napriek nižšej postave.

Druhá slovenská plavkyňa Karolína Hájková obsadila v rozplavbách na 50 m znak časom 29,99 s  delené 20. miesto, čiže uprostred 38-členného štartového poľa. Najrýchlejší čas rozplávb dosiahla Novozélanďanka Da´amausiliová – 28,71 s. Na semifinále stačil čas 29,84 – Hájkovej teda chýbalo 15 stotín. „Karolína sa zle odrazila. Na štarte sa jej šmykla noha, v dôsledku čoho vyvlnila menej, než zvyčajne. To ju zrejme stálo postup. Škoda. V nedeľu na stovke obracala za 30,35, čo signalizovalo, že v šprinte by mala byť dosť rýchla. Vyrovnaný osobný rekord – 29,70 – by jej na postup v pohode stačil. Bola by s ním dvanásta, ale nestalo sa,“ komentoval tréner našich plavcov v Nankingu Rastislav Hlavatý. Hájkovej súťažné účinkovanie v Nankingu sa týmto skončilo.
 

Tenistka Schmiedlová postúpila do štvrťfinále

Kristína Schmiedlová už je vo štvrťfinále. FOTO: TO ĽUBOMÍR SOUČEK
Kristína Schmiedlová už je vo štvrťfinále.
Foto
TO ĽUBOMÍR SOUČEK

Štvrtá nasadená v pavúku dievčenskej dvojhry Kristína Schmiedlová sa po vyradení Austrálčanky Honovej v druhom kole stretla s Juhokórejčankou Kim Ta-pin. Schmiedlová prvý set ľahko vyhrala 6:2, v druhom súperka za stavu 1:1 zápas skrečovala pre výron v členku. Slovenská tenistka, finalistka nedávneho juniorského grandslamového turnaja vo Wimbledone, tak postúpila už do štvrťfinále. V ňom sa vo štvrtok v druhom zápase popoludnia na cemtrálnom kurte A stretne s Číňankou Sü Ši-lin, ktorá vyradila Češku Vondrousovú. Okrem nej nastúpia vo štvrtok aj Viktória Kužmová a Martin Blaško na 2. kolo miešanej štvorhry proti druhému nasadenému ruskému páru Komardinová, Chačanov.

Tréner Ľubomír Kurhajec bol so Schmiedlovej stredajším výkonom veľmi spokojný: „Kristína hrala výborne. Prvý set vyhrala s prehladom. V porovnaní s úvodným zápasom proti Honovej výrazne zlepšila podanie, takže nemal som jej čo vyčítať.“

 
Futbalistky zdolali Papuu-Novú Guineu 4:0, v semifinále nastúpia proti Číne

Jedna z mnohých slovenských šancí, vľavo v bielom Jančová, vpravo Mikolajová. FOTO: ROMAN JÁNOŠKA
Jedna z mnohých slovenských šancí, vľavo v bielom Jančová, vpravo Mikolajová.
Foto
ROMAN JÁNOŠKA

V druhom zápase základnej A-skupiny nastúpili futbalistky Slovenska proti tímu Papuy-Novej Guiney. Oba tímy vo svojich prvých zápasoch proti Venezuele vysoko prehrali – naše 2:6 a súperky 0:7. Slovenky pred zápasom vedeli, že víťazstvo, ale aj remíza ich posunú do semifinále. Štvrtkový duel však bol jednoznačnou záležitosťou v ich prospech. Súperky prevýšili v každom ohľade a presvedčivo vyhrali 4:0 (2:0), keď šancí mali toľko, že mohli dať aj tucet gólov. Dvakrát skórovala rovnako ako proti Venezuele stredopoliarka Martina Šurnovská (v 35. a v 54. minúte), z prvého gólového zásahu sa tešila v 11. minúte Laura Suchá aj Veronika Jančová v 68. minúte. Hráčky Papuy-Novej Guiney sa celý zápas len bránili, pred našou bránkou sa ocitli len minimálne.

Gólová radosť slovenských futbalistiek. ROMAN JÁNOŠKA
Gólová radosť slovenských futbalistiek. ROMAN JÁNOŠKA

Tréner Branislav Petrovič bol po zápase samozrejme rád. „Mal som pred duelom trochu obavy, pretože nešťastný zápas s Venezuelou sa nám doteraz nepodarilo dostať z hláv hráčiek. Ale dievčatá to zvládli, takže ideme bojovať o medaily. Zápas bol jednoznačnou záležitosťou, dominovali sme vo všetkých činnostiach. Dievčatá si schuti zahrali. Najviac ma potešilo, že sme sa konečne dokázali presadiť v ofenzíve, aj keď veľa našich šancí zostalo nepremenených. V defenzíve sme ešte mali rezervy, na ktorých odstránení budeme musieť popracovať. Celkove dievčatá podali naozaj dobrý výkon, ale je v nich ešte viac – a to z nich musíme dostať. Mám pocit, že cítia veľkú zodpovednosť – je to predsa olympiáda, v hľadisku je veľa divákov. A okrem toho je tu množstvo rušivých vplyvov, ktoré narúšajú koncentráciu,“ hodnotil.

Zápas na štadióne v mestskej časti Wutajšan sledovalo podobne ako prvé vystúpenie našich 17. augusta okolo štyritisíc divákov. Slovenské futbalistky po víťazstve teatrálne pozdravili najviac zaplnenú tribúnu, ktorá počas zápasu živo reagovala na akcie našich hráčok...

V šesťčlennom turnaji víťazstvo Sloveniek znamená, že postúpili do semifinále, v ktorom sa v sobotu 23. augusta o 20:45 h miestneho času na štadióne vo Wutajšane stretnú s domácou Čínou. Tá v stredajšom večernom zápase na rovnakom štadióne deklasovala Namíbiu 10:0 (5:0) a keďže predtým zdolala Mexiko 2:0, stala sa víťazom B-skupiny. Druhé semifinále Venezuela – Mexiko bude latinskoamerické.

„Na zápas s Čínou zrejme bude 18-tisícové hľadisko plné. My budeme mať psychologickú výhodu v tom, že my môžeme, ale domáce musia. Verím, že dievčatá vydajú zo seba všetko,“ hovorí tréner Branislav Petrovič.

Závar pred bránkou Papuy-Novej Guiney, pri lopte Bochinová. FOTO: ROMAN JÁNOŠKA
Závar pred bránkou Papuy-Novej Guiney, pri lopte Bochinová.
Foto
ROMAN JÁNOŠKA


 

Cyklistka Medveďová v cross country ôsma, naša dvojica priebežne deSiata

Tereza Medveďová pri súťaži v cross country. FOTO: RASTISLAV ZOLLER
Tereza Medveďová pri súťaži v cross country.
Foto
RASTISLAV ZOLLER

V ďalšej časti hybridnej súťaže dvojčlenných cyklistických družstiev – v pretekoch horskej cyklistiky v cross country – nastúpila zo Sloveniek Tereza Medveďová. Obsadila ôsme miesto sa stratou 4:57 min na najrýchlejšiu Češku Barboru Prudkovú. V priebežnom poradí súťaže, ktorá v piatok vyvrcholí cestnými pretekmi s hromadným štartom, slovenská dvojica Medveďová – Janušíková zostala na 10. mieste.

Tréner našich cyklistiek a Terezin otec Peter Medveď hovoril, že naša pretekárka v dôsledku toho, že v tejto sezóne zatiaľ preteky v horskej cyklistike neabsolvovala, štartovala úplne zozadu – ako predposledná, čo bola veľká nevýhoda. „Tie najlepšie hneď ušli, takže časové odstupy v cieli boli značné. Tým, že Tereza sa v tejto sezóne zamerala na cestu a kros nejazdila, nevedela, na čo v tejto disciplíne má a obávala sa, aby neprepálila začiatok. Spočiatku teda išla pomalšie. Potom sa postupne prepracovávala dopredu a napokon skončila ôsma. Pred štartom sme odhadovali, že by mohla byť medzi piatym a ôsmym miestom,“ komentoval tréner a dodal: „Celkove je naša dvojica zatiaľ desiata. Dúfame, že v záverečných cestných pretekoch s hromadným štartom, čo je hlavná disciplína oboch našich dievčat, nám vyjde útok aspoň na celkové šieste miesto. Šieste Ekvádorčanky majú 145 bodov, my máme 104, takže nemuselo by to byť márne.“

 
Diskár Ženčár  v kvalifikácii na výbornom treťom mieste, ALE S NERVAMI

Pavol Ženčár. FOTO: JÁN SÚKUP
Pavol Ženčár.
Foto
JÁN SÚKUP

V stredu sa začali v Nankingu už aj atletické súťaže. Z trojice Slovákov nastúpil na kvalifikáciu súťaže diskárov Pavol Ženčár. Bol nahlásený s tretím najlepším výkonom zo 17-členného štartového poľa pretekárov (výlučne s ročníkom narodenia 1997) – 60,15 m. Počínal si veľmi dobre, výkonom 59,64 m skončil v kvalifikácii tretí, keď za dvojicou najlepších zaostal len o 24 cm. Najlepší výkon kvalifikácie dosiahli Číňan Čeng Ju-long a Nemec Clemens Prufer – zhodne 59,88 m.

Za našim 195 cm vysokým valibukom, ktorý spolu s kapitánkou tímu futbalistiek Máriou Mikolajovou zložil slávnostný sľub pred odchodom výpravy do Nankingu, zaostal už štvrtý Rus Valitov takmer o tri metre (56,97 m), čo pred sobotňajším finále vyzerá nádejne. Pravda, nebolo to zďaleka také jednoduché. Pavol Ženčár mal v kvalifikácii poriadne nervy. Pri prvom aj pri treťom pokuse trafil kladivom do pletiva, pri druhom prešliapol. Keďže v tejto vekovej kategórii sa hádžu štyri pokusy, išlo mu doslova o "krk". Vo štvrtom pokuse sa však do toho správne oprel a výsledkom bol veľmi dobrý hod a jasný postup do finále.
 

Strelkyňa Ernstová v miešanej súťaži v pištoli na 10 m s Juhokórejčanom Kimom dvanásta

Samuela Ernstová s Juhokórejčanom KImom. FOTO: ROMAN JÁNOŠKA
Samuela Ernstová s Juhokórejčanom KImom.
Foto
ROMAN JÁNOŠKA

Strelkyňa Samuela Ernstová súťažila v miešanej súťaži medzinárodných párov v streľbe zo vzduchovej pištole na 10 m. Keďže v individuálnej súťaži skončila výkonom 356 b predposledná, devätnásta, systém tejto súťaže jej prisúdil do páru druhého najlepšieho chlapca, Juhokórejčana Kima Čeong-jonga. Miešaný pár obsadil v kvalifikácii so ziskom 743 bodov dvanáste miesto, takže postúpil do štvrťfinále. Juhokórejčan strieľal oveľa lepšie - 386 bodov, čo bol v kvalifikácii štvrtý najlepší chlapčenský výsledok. Ernstová nastrieľala 357, teda len o bod viac ako v individuálnych pretekoch. Vo štvrťfinále, ktoré sa strieľalo K. O. systémom, tento pár hneď prehral s egyptsko-uzbeckou dvojicou a vypadol.

„Samuelin výkon zďaleka nebol optimálny, v porovnaní s individuálnou súťažou sa zlepšila len minimálne,“ poznamenal vedúci našej výpravy Jozef Gӧnci, ktorý v Nankingu zároveň pôsobí ako strelecký tréner.
 

Windsurfista Beránek znovu na chvoste

Martin Beránek na snímke v popredí. FOTO: PATRIK POLLÁK
Martin Beránek na snímke v popredí.
Foto
PATRIK POLLÁK

Po jednodňovej prestávke, vynútenej slabým vetrom, absolvoval windsurfista Martin Beránek v stredu ďalšie tri rozjazdy v triede Techno 293. V prvej rozjazde dňa obsadil posledné, 20. miesto, v druhej tiež, v tretej bol predposledný. Po šiestich z desiatich rozjázd je na poslednom mieste. Tréner, trojnásobný olympionik Patrik Pollák, však jeho vystúpenie nehodnotí tragicky. „Výsledky vyzerajú zle, ale treba si uvedomiť, že Martin sa jazdeniu tejto triedy venuje len rok, zatiaľčo jeho súperi niekoľko rokov. Potrebuje čas a skúsenosti,“ vysvetľuje a dodáva: "Dnes v druhej a tretej jazde držal kontakt s poľom, čo bolo potešujúce. Keby vietor trochu zosilnel, jeho šance na lepší výsledok v niektorej rozjazde by stúpli."

Keďže v utorok windsurfisti nemohli súťažiť, dve rozjazdy z toho dňa presunuli na štvrtok, ktorý bol plánovaný ako rezervný deň.
 

Výsledky v disciplínach slovenských športovcov v STREDU 20. augusta


PLÁVANIE
Dievčatá - 50 m motýlik – finále (8 pretekárok, v rozplavbách 31): 1. Nasredtinovová (Rus.) 26,26 s, 2. Stoffelová (Švaj.) 26,62, 3. Govejšeková (Slovin.) 26,70, ... 7. Barbora Mišendová (SR) 26,95, 50 m znak, rozplavby (38): 1. Fa´amausiliová (N. Zél.) 28,71, ... 20. Karolína Hájková (SR) 29,99.

TENIS
Dievčatá - 2. kolo dvojhry: Kristína Schmiedlová (SR – 4) - Kim Ta-pin (Kór. rep.) 6:2, 1:1 - súperka pre zranenie vzdala.

ATLETIKA
Chlapci - kvalifikácia v hode diskom (17): 1. Čeng Ju-long (Čína) 59,88 m, 2. Prufer (Nem.) 59,88, 3. Pavol Ženčár (SR) 59,64.

CYKLISTIKA
Dievčatá – cross country (31): 1. Prudková (ČR) 43:21 min, ... 8. Tereza Medveďová (SR) +4:57. Priebežné poradie hybridnej súťaže dievčenských dvojíc (32 družstiev): 1. Dánsko (Madsenová, Mathiesenová) 210 b, 2. Česko (Prudková, Nosková) 200, 3. Ekvádor (Azureová Gonzalezová, Galarzová Muňozová) 200, ... 10. Slovensko (Medveďová, Janušíková) 104.

FUTBAL
A-skupina: Slovensko - Papua-Nová Guinea 4:0 (2:0). Góly: 35. a 54. Šurnovská, 11. Suchá, 68. Jančová. Slovensko: Mochnacká – Vagaská, Suchá, Gmitterová, Mráziková, Herbríková – Kopčová (41. Hrádeľová), Šurnovská, Mikolajová (66. Štrúbelová), Jančová – Brúniková (48. Bochinová). Konečné poradie A-skupiny: 1. Venezuela 6 bodov (skóre13:2), 2. Slovensko 3 (6:6), 3. Papua-Nová Guinea 0 (0:11). Konečné poradie B-skupiny: 1. Čína 6 (12:0), 2. Mexiko 3 (9:2), 3. Namíbia 0 (0:19).

JACHTING
Chlapci - windsurfing Techno 293 CH, rozjazdy (20): Martin Beránek (SR) obsadil v stredajších rozjazdách číslo 4 – 6 postupne 20., 20.  a 19. miesto, priebežne je na 19. mieste.
 

Program OHM v disciplínach slovenských športovcov vO ŠTVRTOK 21. augusta

Uvádzaný je miestny čas, na Slovensku je o šesť hodín menej.

ATLETIKA: 20:20 kvalifikácia vrh guľou D (Patrícia Slošárová)

PLÁVANIE: 10:00 rozplavby 50 m v. sp. D (Barbora Mišendová), 18:00 semifinále 50 m v. sp. D (?)

TENIS: od 15:00 - štvrťfinále dvojhry D (Kristína Schmiedlová), 2. kolo mixu (Viktória Kužmová, Martin Blaško)

JACHTING: 11:00 – 18:00 rozjazdy windsurfing Techno 293 CH (Martin Beránek)

Podujatia a športovci
paris

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV