Športové aktuality
10 min. čítania

Thomas Bach o odporúčaniach exekutívy MOV na olympijské inovácie: Teraz je čas na zmenu

Ľubomír Souček

LAUSANNE 19. novembra (MOV/SOV) – Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v utorok 18. novembra počas debaty za okrúhlym stolom so športovcami v Olympijskom múzeu v Lausanne zverejnil 40 odporúčaní, ktoré prezident MOV Thomas Bach v rámci prípravy Agendy 2020 predloží na mimoriadne 127. zasadnutie MOV 8. a 9. decembra 2014 v Monte Carle. Následne MOV zoznámil s konkrétnymi odporúčaniami prostredníctvo médií aj verejnosť a na lepšie pochopenie zámerov zverejnil aj kontext jednotlivých tematických okruhov.

V prípade, že 127. zasadnutie MOV všetky odporúčania exekutívy schváli, znamenalo by to aj revíziu viacerých článkov Olympijskej charty. Schvaľovanie zmien v Olympijskej charte si vyžaduje až dvojtretinovú väčšinu odovzdaných hlasov, v ostatných prípadoch stačí nadpolovičná väčšina. Na hlasovaní sa bude podieľať aj členka MOV na Slovensku Danka Barteková. Ako hosť prezidenta MOV sa na rokovaní v Monte Carle zúčastní aj prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár.
 

Thomas Bach: Teraz je čas na zmenu

Celý projekt Agendy 2020 odštartoval Thomas Bach krátko po svojom zvolení do najvyššej funkcie, ktoré sa uskutočnilo na 125. zasadnutí MOV v septembri 2013 v Buenos Aires.

Už na 126. zasadnutí MOV počas februárových ZOH 2014 v Soči sa o návrhoch reforiem nezvyčajne široko diskutovalo – k tejto téme odznelo rekordných 211 diskusných príspevkov a faktických poznámok. Potom dostalo priestor na predkladanie svojich návrhov a odporúčaní celé olympijské hnutie, ako aj verejnosť. MOV oznámil, že v tomto procese dostal vyše 43 000 e-mailov s návrhmi a komplexné odporúčania od 270 inštitúcií (pozn. autora: vrátane Slovenského olympijského výboru). V rámci tejto verejnej diskusie sa objavilo spolu približne 1200 návrhov. Zaoberalo sa nimi 14 odborných komisií. Finalizáciu komplexného návrhu odporúčaní uskutočnila v októbri exekutíva MOV.

Iniciátor Agendy 2020 a olympijských reforiem, prezident MOV Thomas Bach. FOTO: TASR/AP
Iniciátor Agendy 2020 a olympijských reforiem, prezident MOV Thomas Bach.
Foto
TASR/AP

„Teraz je čas na zmenu,“

povedal pri zverejnení 40 odporúčaní prezident MOV. Povedal, že v priebehu roka sa ho mnohí ľudia pýtali, prečo MOV pociťuje potrebu niečo meniť, keď olympijské hry, MOV aj olympijské hnutie zaznamenali množstvo úspechov a sú vo veľmi dobrej pozícii. „Moja odpoveď je, že teraz sme v pozícii, keď zmeny môžeme vykonávať a viesť sami, čo je lepšie ako byť vedení zmenami. S olympijskou Agendou 2020 musíme prevziať vodcovstvo,“ vysvetlil Thomas Bach.

Odporúčania exekutívy MOV vzišli z viac než rok trvajúcej diskusie o budúcnosti olympijského hnutia a z množstva podnetov. „Týchto 40 odporúčaní je ako kúsky skladačky. Keď ich poskladáte dohromady, objaví sa obraz ukazujúci, že MOV chráni jedinečnosť olympijských hier a posilňuje postavenie v športu v spoločnosti,“ uviedol v stručnom vyhlásení pre médiá Thomas Bach.

Navrhované reformy predstavujú dôležitú tému s dlhodobým dosahom, preto aj (niekde s krátkym vysvetlením) zverejňujeme niektoré kľúčové odporúčania exekutívy MOV.
 

Olympijský kandidátsky proces by sa mohol výrazne zmeniť

Významné zmeny navrhuje exekutíva MOV v procese kandidovania na usporiadanie olympijských hier (pozn. autora – myslí sa tým „letných“ hier olympiády, aj zimných olympijských hier). Je zrejmé, že navrhované zmeny reflektujú na súčasnú kritickú situáciu, keď sa o usporiadanie zimných olympijských hier v roku 2022 uchádzajú len dvaja kandidáti, pričom najväčší favoriti postupne vypadli z hry v dôsledku nedostatku domácej verejnej, prípadne politickej podpory. Odporúčania majú za cieľ aj zníženie nákladov kandidátov, resp. vybraných usporiadateľov hier a väčšiu transparentnosť celého procesu pre verejnosť.

Exekutíva MOV v súvislosti s kandidátskym procesom navrhuje zaviesť novú filozofiu – nie striktne stanoviť rozsiahle podmienky MOV, ale mestá zvažujúce kandidatúru vyzvať, aby predložili také projekty, ktoré by najviac vyhovovali ich dlhodobo plánovaným športovým, ekonomickým, sociálnym aj environmentálnym potrebám. MOV by týmto mestám ešte pred podaním ich oficiálnej prihlášky poskytol rozsiahlu asistenciu a množstvo informácií nielen o kľúčových požiadavkách na usporiadanie hier, ale aj o tom, ako sa usporiadatelia predchádzajúcich olympiád starali o dedičstvo, ktoré po hrách zostalo. MOV pritom apeluje, aby kandidátske mestá maximálne využívali už existujúce zariadenia a aby ďalšie športoviská plánovali ako dočasné a demontovateľné.

Najbližšie zimné olympijské hry sa uskutočnia v roku 2018 v Pjongčangu. FOTO: TASR/AP
Najbližšie zimné olympijské hry sa uskutočnia v roku 2018 v Pjongčangu.
Foto
TASR/AP

Veľmi významnou zmenou by bolo schválenie princípu, že MOV umožní usporiadanie kvalifikačných olympijských súťaží aj mimo hostiteľského mesta, alebo vo výnimočných prípadoch, obzvlášť z geografických dôvodov a v záujme udržateľnosti, aj mimo hostiteľskej krajiny. Ďalšie odporúčanie dokonca uvádza, že MOV umožní usporiadanie všetkých súťaží v niektorom športe alebo v športovom odvetví aj mimo hostiteľského mesta, alebo vo výnimočných prípadoch, obzvlášť z geografických dôvodov a v záujme udržateľnosti, aj mimo hostiteľskej krajiny.

Treba vysvetliť, že prípade OH v súčasnosti platná Olympijská charta s takouto možnosťou vôbec nepočíta a len v prípade ZOH v čl. 34.2 pripúšťa: V prípade zimných olympijských hier, ak nie je zo zemepisných alebo topografických dôvodov možné zorganizovať určité podujatia alebo športové  disciplíny v štáte hosťujúceho mesta, MOV môže výnimočne povoliť ich organizovanie v susednej krajine.“
 

Navrhuje sa zlacnenie a väčšia transparentnosť kandidátskeho procesu

Exekutíva MOV odporúča aj spôsoby zníženia nákladov uchádzačov o usporiadanie olympijských hier. Počet ich oficiálnych prezentácií by mal byť obmedzený na maximálne štyri, pričom MOV by hradil časť cestovných a ubytovacích nákladov 6, resp. 12 akreditovaným členom delegácie kandidátskeho mesta na týchto prezentáciách. Navrhuje sa aj, aby kandidátske mestá predkladali všetky potrebné dokumenty len v elektronickej podobe. Kandidátske mestá by mohli dostať priestor na svoju prezentáciu aj v celosvetovom vysielaní olympijského televízneho kanála, pokiaľ zasadnutie MOV odsúhlasí jeho zavedenie.

Zvýšeniu transparentnosti celého procesu by malo prospieť zverejňovanie obsahu kontraktu MOV s hostiteľským mestom, aj detailné zverejnenie finančného príspevku MOV prislušnému organizačnému výboru. MOV takisto chce registrovať konzultantov a lobistov pracujúcich pre kandidátske mestá a pred registráciou od nich žiadať akceptovanie Etického kódexu MOV a Kódexu správania.

V povedomí verejnosti sú tohtoročné ZOH v Soči zapísané ako najdrahšie v histórii, čo je však skreslenie reality. FOTO: TASR/AP
V povedomí verejnosti sú tohtoročné ZOH v Soči zapísané ako najdrahšie v histórii, čo je však skreslenie reality.
Foto
TASR/AP

Navrhuje sa aj jasné odlíšenie dvoch rozpočtov – operačného rozpočtu organizačného výboru na usporiadanie samotných hier (pozn. autora – ten bol napríklad aj v prípade ZOH v Soči ziskový) a rozpočtu na výstavbu všeobecnej infraštruktúry s dlhodobou návratnosťou investícií. Poznámka autora: Je zrejmé, že verejnosť a ani veľká väčšina médií v súčasnosti nerozlišujú medzi týmito dvoma rozpočtami. V súvislosti so ZOH v Soči sa všade neustále zdôrazňuje, že boli najdrahšie v histórii, čo však nie je korektné, pretože rekordné náklady sa týkali nie samotnej olympiády, ale investícií do výstavby všeobecnej infraštruktúry v celom regióne.
 

Črtá sa väčšia flexibilita olympijského programu

Dlhodobo diskutovanou témou je olympijský program. Exekutíva MOV navrhovuje limitovať počet účastníkov na OH maximálne na približne 10 500 športovcov (to platí aj v súčasnosti), 5000 akreditovaných členov ich sprievodu a počet olympijských medailových súťaží limitovať na maximálne 310. V prípade ZOH je návrh limitov nasledovný – 2900 športovcov, 2000 členov sprievodu a 100 disciplín.

Ak v Monte Carle prejde návrh exekutívy, tak MOV by mal pri rešpektovaní vyššie uvedených počtov v spolupráci s medzinárodnými federáciami pravidelne revidovať olympijský program, pričom zmeny by sa viac mali týkať konkrétnych súťaží, než celých športov.

Jedno z významných odporúčaní na mimoriadne 127. zasadnutie MOV smeruje k tomu, aby MOV umožnil príslušnému organizačnému výboru navrhnúť zaradenie jednej alebo viacerých dodatočných súťaží do olympijského programu (pozn. autora – malo by pravdepodobne ísť o súťaže populárne v príslušnej krajine).

MOV naďalej chce pokračovať v zrovnoprávnení pohlaví pod piatimi kruhmi tak, aby celkový počet ženských účastníčok hier dosiahol 50 percent. Odporúča sa aj väčšie zavádzanie miešaných súťaží.

Exekutíva MOV navrhuje aj upevnenie vzťahov s profesionálnymi ligami a štruktúrami prostredníctvom príslušných medzinárodných športových federácií (MŠF). Cieľom by malo byť zabezpečenie olympijskej účasti najlepších športovcov v kolektívnych športoch. Poznámky autora: V súčasnosti je veľmi otázny štart hráčov z NHL v hokejovom turnaji ZOH 2018 v Pjongčangu. Bejzbal pomerne nedávno vypadol z olympijského programu v dôsledku neúčasti najlepších hráčov zo zámorskej MLB. Vedenie tejto súťaže nechcelo akceptovať Svetový antidopingový kódex, čo je podmienka MOV.
 

Plán zriadenia celosvetového olympijského televízneho kanála

Po zasadnutí MOV v Monte Carle bude jasné, či MOV spustí prevádzku celosvetového olympijského televízneho kanála. Tento TV-kanál by mal utvoriť platformu na nepretržité šírenie olympijských informácií (poznámka autora: ale zrejme aj publicistických programov), z čoho by mali profitovať všetky súčasti olympijského hnutia. V predbežných diskusiách o tejto téme sa hovorilo, že by to mohol byť kanál obsahom vysielania v niečom podobný Discovery.
 

Ďalšie odporúčania exekutívy MOV

Spomedzi ďalších odporúčaní uvádzame ešte niektoré, ktoré nás zaujali:

- MOV poskytne 20 miliónov dolárov na projekt ochrany bezúhonných športovcov – 10 miliónov na podporu vedeckého výskumu v rámci boja proti dopingu a 10 miliónov na rozsiahle programy zamerané proti rizikám súťažného podvádzania, manipulácie výsledkov a s tým spojenej korupcie.

- MOV zahrnie princíp zákazu diskriminácie na základe sexuálnej orientácie do bodu 6 Olympijskej charty, definujúceho základné princípy olympizmu (poznámka autora: dôjde teda k rozšíreniu foriem diskriminácie nezlučiteľných s príslušnosťou k olympijskému hnutiu).

- MOV bude organizovať formálne medailové ceremoniály pre športovcov, ktorí dostanú olympijské medaily dodatočne v dôsledku diskvalifikácie.

- MOV posilní svoje partnerstvo s UNESCO s cieľom celosvetovo zahrnúť šport a jeho hodnoty do školských osnov.
- MOV utvorí elektronickú platformu na zdieľanie programov rôznych národných olympijských výborov (NOV) a iných organizácií zameraných na olympijskú hodnotovú výchovu.

- Exekutíva MOV zostaví tripartitnú komisiu s účasťou NOV a MŠF na hĺbkovú analýzu vízie, misie, pozície, športového aj kultúrno-vzdelávacieho programu, protokolu, organizácie, uskutočnenia aj financovania olympijských hier mládeže.

- MOV počnúc IV. OH mládeže presunie organizáciu olympijských hier mládeže na neolympijský rok, čiže z roku 2022 na rok 2023.

- MOV prípraví opatrenia „na mieru“ na zvýšenie lokálneho pôsobenia celosvetových partnerov olympijského hnutia (TOP) a jeho synergiu s pôsobením NOV.

- Zasadnutie MOV na návrh exekutívy umožní vo výnimočných prípadoch štvorročné predĺženie obdobia pôsobenia člena MOV aj po jeho dosiahnutí vekovej hranice 70 rokov, pričom v jednom čase môže byť maximálne päť takýchto prípadov.

- Nominačná komisia MOV prevezme viac proaktívnu úlohu pri vytypovaní vhodných kandidátov na uvoľňované miesta v MOV tak, aby čo najlepšie napĺňali misiu MOV.

Juniorský olympijský tím 2024
2 percent nadacia

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV