Športové aktuality
10 min. čítania

Tretí súťažný deň OH mládeže: Mišendová na 50 m motýlik postúpila do finále, Takáč vo finále viacboja jedenásty

Ľubomír Souček

NANKING 19. augusta (píše tlačový atašé slovenskej výpravy Ľubomír Souček) – V utorok pokračovali II. olympijské hry mládeže v čínskom Nankingu tretím súťažným dňom. V akcii bolo dovedna deväť slovenských športovcov v štyroch športoch - plavci Tomáš Púchlý (50 m v. sp.) a Barbora Mišendová (50 m motýlik), cyklistka Nina Janušíková (BMX), tenisti Kristína Schmiedlová, Viktória Kužmová, Alex Molčan, Martin Blaško (1. kolo miešanej štvorhry, Blaško aj 2. kolo dvojhry) a gymnasta Igor Takáč (finále viacboja). Windsurfista Martin Beránek (Techno 293) napokon nesúťažil, pretože jachtárom nefvietor.


Mišendová na 50 m motýlik do finále, Púchlý na 50 m v. sp. v osobnom rekorde V semifinále

Utorok bol pre nás v bazéne nadmieru zaujímavý, pretože na svoje najsilnejšie disciplíny nastúpili dvaja slovenskí reprezentanti. Obaja si v ranných rozplavbách vybojovali postup do večerného semifinále.
Barbora Mišendová pred semifinálovým štartom. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Barbora Mišendová pred semifinálovým štartom.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Na 50 m motýlik úradujúca juniorská majsterka Európky z júlového šampionátu v Dordrechte (tam vyhrala v slovenskom juniorskom rekorde 26,84 s) Barbora Mišendová postúpila časom 27,29 s z deleného 8. miesta. Plávala v poslednej, štvrtej rozplavbe a skončila v nej štvrtá. Najrýchlejšia v nej Ruska Nasredtinovová mala čas 26,98 s, ešte rýchlejšia však v druhej rozplavbe bola Švajčiarka Stoffelová (26,93). Tomáš Púchlý si v krauliarskom šprinte výkonom 23,42 s o 7 stotín sekundy zlepšil osobné aj slovenské juniorské maximum z mája tohto roku. V najpočetnejšie obsadenie chlapčenskej súťaži (52 štartujúcich) postúpil so 14. najrýchlejším časom. Plával v poslednej, šiestej rozplavbe, v ktorej dohmatol siedmy. Najlepší čas v rozplavbách dosiahol Brazílčan DeSantana (22,55).

V semifinále sa Mišendová zrýchlila na 27,17 s, vďaka čomu z 8. miesta postúpila do stredajšieho finále! Mala aj kus šťastia, pretože len o stotinu pomalšie boli až dve pretekárky... Najrýchlejšia v semifinále Ruska Nasredtinovová dosiahla čas 26,55 s.

Barbora Mišendová v cieli prvého semifinále, keď ešte nevedela, či čas 27,.17 s bude stačiť na finále. Stačil... FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK.
Barbora Mišendová v cieli prvého semifinále, keď ešte nevedela, či čas 27,.17 s bude stačiť na finále. Stačil...
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK.

Zverenka trénera Ľuboša Križka z VŠC Dukla Banská Bystrica Barbora Mišendová bola samozrejme rada, že postúpila do finále, ale nebola celkom spokojná s časom. „Chcela som ísť pod 27 sekúnd, čo sa mi nepodarilo. V rozplavbe aj v semifinále som sa pri plávaní cítila rovnako. Na juniorských majstrovstvách Európy sa mi plávalo lepšie ako dnes tu,“ hovorila po pretekoch.

Tréner našich plavcov v Nankingu Rastislav Hlavatý vysoko ocenil Mišendovej výkon: „Treba si uvedomiť, že vo finále bude najmladšia – ona je ročník 1998, päť finalistiek 1997 a dve dokonca 1996. V tejto vekovej kategórii aj ročný rozdiel vo veku znamená veľa. Patrí jej veľká gratulácia. S tou stotinkou náskoku pred dvoma plavkyňami na semifinálovom 9. mieste mala aj kus šťastia, ale v šprinte ho plavec obzvlášť potrebuje,“ konštatoval. Mimochodom, Mišendovej víťazný čas z MEJ by v semifinále znamenal 4. miesto.

Spokojný Tomáš Púchlý. V oboch disciplínach si zaplával v Nankingu osobný rekord. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Spokojný Tomáš Púchlý. V oboch disciplínach si zaplával v Nankingu osobný rekord.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Urastený Tomáš Púchly (201 cm) v semifinále plával len o stotinu pomalšie ako ráno. S časom 23,43 s síce skončil posledný zo šestnástky semifinalistov, ale aj tak bol po pretekoch vysmiaty: „Ja som veľmi spokojný. Ráno osobný rekord, teraz len o stotinu pomalší čas - to je fajn. A postup do semifinále, to je v tejto konkurencii niečo, o čom sa mi ani nesnívalo. Veď väčšina chalanov tu je odo mňa o dva roky starších, ďalší o rok. Medzi semifinalistami som bol druhý najmladší. Pre mňa je to veľký úspech.“

Rastislav Hlavatý je Púchlého osobný tréner v STU Trnava. Tiež bol veľmi spokojný: „Tomáš má ešte len 16 rokov a toto bol jeho prvý štart na svetovom podujatí. Zvládol ho výborne. V oboch svojich disciplínach si utvoril osobné rekordy, na delfinárskej stovke ho od semifinále delilo len jedno miesto. Jeho vystúpenie tu hodnotím naozaj vysoko.“ Pre Púchleho sa už športové účinkovanie v Nankingu skončilo, teraz sa môže venovať aktivitám v rámci kultúrno-vzdelávacieho programu OH mládeže.
 

Igor Takáč vo finále gymnastického viacboja v osobnom rekorde jedenásty!

Gymnasta Igor Takáč sa na OH mládeže môže cítiť ako v krásnom sne. Hoci sa do Nankingu kvalifikoval ako predposledný z 19 Európanov, na pódiu v gymnastickej hale Olympijského športového centra sa prekonával. Po výbornom výkone v nedelňajšej kvalifikácii viacboja, keď v osobnom rekorde 77,250 b skončil v 39-člennom štartovom poli nečakane pätnásty, v utorňajšom finále tejto súťaže všestrannosti zacvičil ešte lepšie. Získal presne o bod bod viac ako v nedeľu – 78,250 b, čo znamenalo vynikajúce 11. miesto (víťazný Brit Gianni Regini-Moran získal 84,725). Takýto výsledok vo viacboji na vrcholnom podujatí naša gymnastika už veľmi dlho nepamätá...
Igor Takáč dosiahol vo viacboji na OH mládeže životný výsledok. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Igor Takáč dosiahol vo viacboji na OH mládeže životný výsledok.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Takáč prešiel celým viacbojom počnúc úvodným cvičením na kruhoch veľmi vyrovnane a isto. Jediného menšieho zaváhania sa dopustil celkom na záver pri cvičení na koni, za ktoré dostal 12,80 (v kvalifikácii 13,10). „Tam mi trošku uleteli ramená, ale dokázal som to korigovať,“ komentoval. Na rozdiel od kvalifikácie teraz výborne zvládol bradlá, za ktoré dostal najvyššiu známku – 13,55. Bolo to siedma najvyššia známka na tomto náradí vôbec! Po úvodnom cvičení na kruhoch (13,05) bol desiaty, po preskoku (12,85) jedenásty, po bradlách znovu desiaty, takisto aj po hrazde (12,90) aj po prostných (13,15).

„Keby mi toto niekto predpovedal pred odchodom do Nankingu, neuveril by som mu,“ vyznával sa po životnom úspechu Igor Takáč. „Ja som potajomky dúfal, že hádam by som mohol aspoň postúpiť do finále, ale že skončím jedenásty, to je pre mňa naozaj nečakaný úspech. Mám z toho obrovskú radosť. Pred pretekmi som bol trochu nervózny, chcel som, aby moje posledné vystúpenie na významnej súťaži v juniorskej kategórii bolo dôstojné. Na rozdiel od kvalifikácie mi dnes vyšli aj bradlá, s ktorými som bol zo všetkých cvičení najspokojnejší.“

Rodák z Bratislavy Igor Takáč sa gymnastike venuje už od piatich rokov. Najprv ho trénoval Ľuboš Rupčík (zhodou okolností, tem je v Nankingu ako rozhodca) a posledných osem rokov v Slávii UK Jozef Konečný. Pod trénerským vedením tohto olympionika z Moskvy 1980 a strieborného medailistu v preskoku z ME 1979 vyrástlo viacero reprezentantov. Aj súčasný reprezentačný tréner Martin Zvalo, ktorý vedie nášho najlepšieho gymnastu Samuela Piaseckého. „Samo je na rozdiel od mňa svetová špička na bradlách a hrazde, kým ja som klasický viacbojár, ktorý navyše potrebuje zlepšiť preskok. Ale vidieť ho každý deň trénovať v tej istej telocvični (PenGym v Petržalke – pozn. autora) je pre mňa veľká motivácia do budúcnosti,“ hovorí Igor Takáč, ktorý sa na OH mládeže postaral o veľmi príjemné prekvapenie. V utorok tu dosúťažil a teraz si môže užívať hry...

"Pre slovenskú gymnastiku je to veľký výsledok. Po veľmi dlhých rokoch náš borec zdolal vo viacboji Nemca aj Švajčiara, a to už je čo povedať. Som veľmi spokojný," stručne konštatoval tréner Jozef Konečný.
 

Janušíková v BMX devätnásta, naša dvojica priebežne na 10. mieste

Nina Janušíková na šztarte jednej z rozjázd MTB. FOTO: RASTISLAV ZOLLER
Nina Janušíková na šztarte jednej z rozjázd MTB.
Foto
RASTISLAV ZOLLER

V ďalšej časti hybridnej súťaže dvojčlenných cyklistických družstiev – v pretekoch BMX – nastúpila zo Sloveniek Nina Janušíková. Skončila devätnásta, v dôsledku čoho naše družstvo v priebežnom poradí kleslo zo šiesteho na 10. miesto. Keďže však teraz čakajú naše silné disciplíny – v stredu Tereza Medveďová nastúpi na súťaž v cross country a v piatok, keď sa už v tímovej súťaži budú rozdeĺovať medaily, sa obidve Slovenky predstavia v cestných pretekoch s hromadným štartom – naša dvojica by sa mala posunúť vyššie.

„Treba na rovinu povedať, že Ninin štart v BMX bola takpovediac povinná jazda. Túto disciplínu netrénujeme, ani sme sa na ňu nepripravovali, pretože sme vôbec nepočítali so štartom v nej. Organizátori však hybridnú tímovú súťaž poskladali tak, že sme museli postaviť pretekárku aj na BMX. Janušíková išla na požičanom bicykli a jej výsledok zodpovedal celkovým okolnostiam. Podstatné je, že to zvládla bez úrazu,“ povedal tréner našich cyklistiek Peter Medveď.

Martin Blaško potrápil svetovú jednotku Rubleva. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Martin Blaško potrápil svetovú jednotku Rubleva.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK


 

Blaško zobral Rublevovi set, v mixe s Kužmovou postúpili

V tenise hrali Slováci v utorok tri zápasy. Martin Blaško v 2. kole dvojhry potrápil prvého nasadeného Rusa Andreja Rubleva, keď mu zobral prvý set. Napokon však favorit vyhral 5:7, 6:2, 6:2. V 1. kole miešanej štvorhry Blaško spolu s Viktóriou Kužmovou zdolali ekvádorsko-peruánsky pár Gonzalezová, Rosas 7:5, 6:2. V 2. kole zrejme narazia na druhú nasadenú ruskú dvojicu Komardinová, Chačanov, ktorí majú za súpera mexicko-bahamský pár. Kristína Schmiedlová a Alex Molčan v 1. kole mixu podľahli prvému nasadenému ruskému páru Kasatkinová, Rublev 2:6, 4:6. Pre Molčana sa tak športové účinkovanie na OHM už skončilo.

„Martin Blaško odohral výborný zápas. V hre vôbec nebolo vidno rebríčkový rozdiel – Rublev je svetová jednotka, Blaško je v štvrtej desiatke. Držal sa veľmi dobre. Myslím si, že o víťazstve súpera rozhodol lepší forhend a vydarené koncovky druhého a tretieho setu,“ hodnotil tréner Ľubomír Kurhajec. Na margo mixov, ktoré všetci naši tenisti hrali na turnaji prvý raz v živote, bol stručný: „Kužmová s Blaško mali slabších súperov a zdolali ich bez problémov. Schmiedlovej s Molčanom však prvý nasadený ruský pár nedal šancu.“
 

Windsurfisti nesúťažili, nebol vietor

Windsurfista Martin Beránek mal v kategórii Techno 293 v utorok absolvovať ďalšie rozjazdy, lenže na jazere Ťin-niu, čo je najvzdialenejšie športovisko OH mládeže, fúkal len veľmi slabý vietor. Organizátori preteky viackrát posúvali vo viere, že začne fúkať, ale windsurfisti sa napokon nedočkali. Z jachtárov odjazdili po dve rozjazdy len chlapci a dievčatá v triede Dinghy.
 

Výsledky v disciplínach slovenských športovcov v UTOROK 19. augusta

PLÁVANIE
Dievčatá - 50 m motýlik, rozplavby (31 účastníčok): 1. Stoffellová (Švaj.) 26,03, ... 8. Barbora Mišendová (SR) 27,29, semifinále (16): 1. Nasredtinovová (Rus.) 26,55, ... 8. Barbora Mišendová 27,17.
Chlapci - 50 m v. sp., rozplavby (52): 1. DeSantana (Braz.) 22,55 s, ... 14. Tomáš Púchlý (SR) 23,42 – slovenský juniorský rekord, semifinále (16): 1. Ju He-hsin (Čína) 22,01, ... 16. Tomáš Púchlý 23,43.

TENIS
Chlapci - 2. kolo dvojhry: Martin Blaško – Rublev (Rus. – 1) 7:5, 2:6, 2:6.
Mix - 1. kolo miešanej štvorhry: Viktória Kužmová, Martin Blaško – Gonzalezová (Ekv.), Rosas (Peru) 7:5, 6:2, Kristína Schmiedlová, Alex Molčan - Kasatkinová, Rublev (Rus. – 1) 2:6, 4:6.

CYKLISTIKA
Dievčatá - BMX (31): 19. Nina Janušíková (SR). V hybridnej súťaži dievčenských dvojíc je Slovensko priebežne na 10. mieste.

ŠPORTOVÁ GYMNASTIKA
Chlapci - finále viacboja: (18, v kvalifikácii 39): 1. Regini-Moran (V. Brit.) 84,725 b, 2. Nagornyj (Rus.) 83,05, 3. Yoder (USA) 82,80, ... 11. Igor Takáč (SR) 78,25.
 

Program OHM v disciplínach slovenských športovcov v STREDU 20. augusta

Uvádzaný je miestny čas, na Slovensku je o šesť hodín menej.

FUTBAL: 18:00 A-skupina: Slovensko - Papua-Nová Guinea

ATLETIKA: 20:20 kvalifikácia  hod diskom CH (Pavol Ženčár)

PLÁVANIE: 10:00 rozplavby 50 znak D (Karolína Hájková), 18:00 finále 50 m motýlik D (Barbora Mišendová), semifinále 50 m znak D (?)

CYKLISTIKA: 9:00 – 10:00 cross country D (Tereza Medveďová)

TENIS: 2. kolo dvojhry D (Kristína Schmiedlová)

JACHTING: 11:00 – 18:00 rozjazdy windsurfing Techno 293 CH (Martin Beránek)

Podujatia a športovci
paris

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV