Športové aktuality
4 min. čítania

V sobotu 28. júna vychádza Olympijská revue 1/2014, vložená do denníka Pravda

BRATISLAVA (SOV) – Prvé tohtoročné číslo Olympijskej revue - magazínu Slovenského olympijského výboru (SOV) a Slovenskej olympijskej marketingovej (SOM), a.s. – vychádza v sobotu 28. júna ako samostatne nepredajná príloha denníka Pravda. Rovnaký „nosič“ využil SOV aj pri vydaní dvoch vlaňajších čísiel. Aj to najnovšie vychádza na 48 plnofarebných stranách formátu A4. Znovu ho zostavil renomovaný športový publicista Marián Šimo, grafiku pripravil Peter Buček/Artwell Creative. Tak ako tradične, aj teraz ponúka tento olympijský magazín množstvo pútavého a hodnotného čítania o dôležitých i zaujímavých témach.

Hoci od zimných olympijských hier v Soči uplynuli už štyri mesiace, zimné témy rezonujú v Olympijskej revue 1/2014 silno. V úvodníku „Hry, problémy a nádeje“ ich výrazne akcentoval aj prezident SOV František Chmelár. Predovšetkým je im však venovaná štvorstranová analýza Ľubomíra Součka „Zimné športy ťahajú za kratší koniec“, doplnená o dvojstranovú anketu s odborníkmi zo siedmich zimných olympijských odvetví s mottom „Svet nám v zime uniká. Prečo?“. Návrat bezprostredne k ZOH 2014 nájde čitateľ na strane sočských olympijských „dozvukov“.

Na tému predčasného konca kandidatúry poľského Krakova na usporiadanie ZOH 2022 so slovenskou podporou si na trojstrane s titulkom „Referendum – nočná mora olympiád“ posvietil Gabriel Bogdányi. Ohlasy ostrieľaných tatranských olympijských „matadorov“ na negatívny verdikt krakovských občanov, ktorý zahatal aj šance na olympijské zjazdárske súťažie v Jasnej, zosumarizoval Zdeno Suchý v texte „Škoda šance, zhodujú sa Tatranci“.
Naša hrdinka ZOH v Soči – biatlonistka Anastasia Kuzminová, ktorá obhájila olympijské zlato z Vancouvru – však pre zmenu na štvorstrane Borisa Vanyu s titulkom „Zbieram veže. Mám už štyri“ hovorí nie o zime, ale o tom, ako zvykne tráviť leto. A pochopiteľne, jej fotografia dominuje aj titulnej strane magazínu.

Prezident SOV František Chmelár na trojstrane „Olympizmus na Bachovej križovatke“ rozoberá najzávažnejšie témy a problémy súčasného medzinárodného olympijského hnutia, o ktorých vyvolal nový prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach celosvetovú diskusiu v rámci tzv. Agendy 2020. Olympijská revue prináša v rámci tejto diskusie aj sumár návrhov a odporúčaní Slovenského olympijského výboru, ktoré boli zaslané na MOV.

Na inováciu olympijského programu v posledných desaťročiach sa zameral Stano Ščepán na štvorstrane s titulkom „Klasika na ústupe, trend je adrenalín“. Naznačuje aj možný vývoj budúcich zmien v olympijskom programe.

Tohto roku si pripomíname 50. výročie olympijských hier 1964 v Tokiu. Boli to hry, na ktorých sa až trinásť zo zúčastnených 17 športovcov zo Slovenska vo výprave ČSSR podieľalo na zisku medaily. V rámci rubriky „Retro“ sa Marián Šimo téme tokijskej olympiády venuje až na piatich stranách, pričom na polytematicky ladenú trojstranu „Japonci sa klaňali svetu, svet im“ nadväzujú spomienky členky vtedajšieho strieborného družstva športových gymnastiek Marianny Némethovej (vtedy ešte Krajčírovej) a kapitána strieborného tímu futbalistov Antona Urbana.
Problémy s výchovou športovo talentovanej mládeže si na trojstrane s titulkom „Začarovaný kruh. Čas na skepsu? Skôr na budík“ prostredníctvom ankety s bývalými olympionikmi, dnes trénermi, všíma Peter Buček.
Ľubomír Souček pripravil dvojstranu pred augustovými II. olympijskými hrami mládeže v čínskom Nankingu s názvom „Olympijská mlaď zasa mieri do Ázie“. Rovnaký autor na štvostrane v rámci rubriky „Ľudia, kruhy, udalosti“ zosumarizoval najdôležitejšie domáce olympijské udalosti v uplynulých mesiacov.

Samozrejme, v Olympijskej revue 1/2014 nechýba ani sumár významných olympijských a športových jubileí i parte významných osobností.

paris

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV