Športové aktuality
6 min. čítania

V sobotu vychádza na 56 stranách magazín Olympijská revue 2/2014, vložený do denníka Pravda

Ľubomír Souček

BRATISLAVA 15. decembra (SOV) – V sobotu 20. decembra vyjde druhé tohtoročné číslo magazínu Olympijská revue. Magazín Slovenského olympijského výboru (SOV) a Slovenskej olympijskej marketingovej, a.s., bude v ten deň vložený do denníka Pravda. Vyjde až na 56 stranách, čo je najväčší rozsah Olympijskej revue od začiatku jej vydávania na jeseň 2006. Spočiatku magazín ako príloha denníka Šport vychádzal na 24 stranách, potom na 32 a v poslednom čase – už ako vložená príloha denníka Pravda - na 48.

Väčší počet strán prináša aj väčšie množstvo zaujímavého a hodnotného čítania na olympijskú a športovú nôtu. Časopis zostavil renomovaný publicista Marián Šimo a na jeho tvorbe sa podieľali sa viacerí poprední autori.
Obálke dominuje titulná fotografia z augustových II. olympijských hier mládeže v čínskom Nankingu, na ktorej je naša strieborná bežkyňa na 400 m prekážok Michaela Pešková. Mládežníckej olympiáde je vo vnútri čísla venovaných päť časopiseckých strán. Hlavný text s titulkom „Ázii mládežnícke olympiády svedčia“ napísal manažér mediálnej komunikácie SOV Ľubomír Souček, v Nankingu akreditovaný ako novinár.

Na budúci rok bude azerbajdžanské Baku hostiť premiérové Európske hry. Slovenský olympijský výbor na ne vyšle väčšiu výpravu, než na ktorékoľvek olympijské hry. Už aj nepárny rok teda pre SOV bude výrazne „olympijský“. Práve to vo svojom príhovore to akcentuje prezident SOV František Chmelár. Premiére Európskych hier je venovaná trojstrana „V Ohňovej zemi vo veľkom štýle“ autora Ľubomíra Součka, ktorý Baku navštívil v septembri.

Ten istý autor si v texte „V polčase Ria lepšie ako v Londýne“ posvietil na tohtoročné výsledky slovenských športovcov na vrcholných súťažiach v olympijských športoch. Nuž a ako naznačuje aj titulok, analýza vyznela mierne optimisticky. Výsledky Slovákov na svetových a európskych šampionátoch v roku 2014, ako aj na ďalších špičkovo obsadených súťažiach naznačujú, že naše výsledky na OH 2016 by mohli byť o niečo lepšie ako na OH 2012.

O jeden z dvoch slovenských titulov majstrov sveta v olympijských disciplínach v roku 2014 sa zaslúžil deblkajak Erik Vlček, Juraj Tarr. K zlatu na kilometri pridala táto dvojica ďalšie zlato na neolympijskej päťstovke. Vďaka tomu sa strieborný aj bronzový olympijský medailista Erik Vlček už s deviatimi titulmi svetového šampióna stal najúspešnejším slovenským „štrekárom“ v histórii. Práve jeho v „kresle“ hosťa Olympijskej revue na piatich časopiseckých stranách vyspovedal Boris Vanya z denníka Šport. Rozsiahly text má názov „Erik Vlček: Zlatej lodi som sprvoti neveril. Duo s Tarrom bol Likérov nápad“.

Ďalší redaktor denníka Šport Gabriel Bogdányi na dvojstrane „Prvý raz bez štátu – za vlastné“ zameral pozornosť na projekt Slovenského olympijského tímu (SOT), ktorý SOV predstavil v septembri. Projekt Slovenského olympijského tímu, ktorý bude SOV financovať zo svojich marketingových zdrojov a z prostriedkov Olympijskej solidarity MOV, nadväzuje na niekdajší úspešný olympijský Top tím. Prostredníctvom projektu SOT získajú naši špičkoví športovci na skvalitnenie prípravy niečo nad rámec toho, čo im poskytujú štátne dotácie.

Skúsený a popredný olympijský publicista Marián Šimo na dvojstrane s názvom „Olympizmus jednomyseľne stavil na reformy“  veľmi hutným spôsobom zhrnul kľúčové olympijské reformy, ktoré v rámci tzv. Agendy 2020 na svojom mimoriadnom 127. zasadnutí v Monte Carle schválil Medzinárodný olympijský výbor (MOV) 8. decembra – tesne pred uzávierkou magazínu.

Na klady a zápory realizácie jedného z reformných opatrení schválených v Monte Carle – na zriadenie celosvetového olympijského televízneho kanála – sa na trojstrane s názvom „Olympijský TV-kanál: Za a proti“ v rôznych súsvislostiach podrobnejšie pozrel bývalý známy televízny komentátor Stano Ščepán. Pozorný čitateľ sa dozvie aj základnú informáciu o aktuálnej ponuke športového vysielania v slovenčine, resp. v češtine, ktorá je dostupná nášmu divákovi.

Retro-rubrika v Olympijskej revue 2/2014 je zasvätená začiatkom slovenského športu v ére Uhorska. Pod názvom „Od dneška k včerajšku“ ju na šiestich časopiseckých stranách zaujímavo rozobral športový historik Ján Grexa, ktorý sa k pohľadu do minulosti odrazil cez súčasnosť. Zameral sa pritom predovšetkým na prácu dobrovoľníkov v športovom hnutí, ktorá má v našich končinách dlhodobú tradíciu.

Olympijská revue sa prostredníctvom „sond“ tradične venuje aj závažným športovým témam. Tentoraz sa jej pozornosť zamerala na problém „inflácie“ športových škôl a gymnázií na Slovensku – dnes ich je podstatne viac ako v minulosti, ale produkujú podstatne menej športovej kvality. V texte s názvom „Športové školy a gymnáziá: Potrebné, ale akoby nechcené“ tento problému na trojstrane analyzuje prezident SOV František Chmelár, ktorý stál v roku 1978 pri zrode prvej Internátnej športovej školy na Slovensku, zriadenej v Banskej Bystrici. Jeho fundovaný text dopĺňa dvojstranová anketa s názvom „Dobrá myšlienka stratená v zlom systéme“, v ktorej sa k téme z pozície bývalých absolventov škôl, popredných trénerov a v jednom prípade aj dlhoročného riaditeľa vyjadrujú viaceré známe osobnosti. Známy hokejový tréner Ján Filc v texte „Nedocenil som liberalizáciu školstva“ popísal aj svoje peripetie s pokusom o súkromnú strednú odbornú školu pre športovcov.

Významým poslaním Slovenského olympijského výboru je šírenie olympizmu. SOV v tomto duchu rozvíja množstvo rozmanitých aktivít priamo športové charakteru i so športom súvisiacich. Tohto roku všetky zastrešil spoločným mottom „Ja milujem šport“. A práve pod titulkom „Ja milujem šport je posolstvo na celý život“ o týchto rozmanitých aktivitách na časopiseckej trojstrane píše viceprezident SOV pre olympizmus Vladimír Miller.

V polovici októbra bol na Národnom cintoríne v Martina slávnostne odhalený Národný pamätník olympionikov, čím vyvrcholilo dlhoročné úsilie SOV o zriadenie pietneho miesta, na ktorom by si ľudia mohli pripomínať našich olympijských velikánov a ďalších reprezentantov. O tejto udalosti na dvojstrane s názvom „Trvalá pieta velikánom piatich kruhov“ píše Marián Šimo. Početné ďalšie domáce olympijské udalosti za uplynulé polročné obdobie vo fotokronike SOV na trojstrane zhrnul Ľubomír Souček. A napokon takisto dve strany sú venované olympijským jubilantom a parte významných osobností slovenského športu a olympijského hnutia.

Juniorský olympijský tím 2024
2 percent nadacia

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV