3 min. čítania

V stíhacích biatlonových pretekoch na ZOH v Soči dominoval Francúz Fourcade, Kazár obsadil 23., Hurajt 52. miesto

Červená Poľana 10. februára (TASR) - Francúz Martin Fourcade sa stal v Soči olympijským šampiónom v stíhacích pretekoch. Na 12,5 km trati sa tešil z premiérového olympijského zlata v kariére, druhý dofinišoval Čech Ondřej Moravec so stratou 14,1 sekundy, bronz si vybojoval Francúz Jean Guillaume Beatrix (+24,2) a až štvrtý dobehol Nór Ole Einar Björndalen (+25,9), obhajca zlata Švéd Ferry až 30-ty. Zo slovenskej dvojice bol lepší 23. Matej Kazár (+1:49,8), 52. skončil Pavol Hurajt (+5:25,7).

Nad stíhacími pretekmi mužov sa vznášal fenomén Ole Einara Björndalena. Lietajúci Nór po zlate zo šprintu mal v pondelok jedinečnú príležitosť získať ďalšie a v historickej medailovej bilancii sa stať najúspešnejším na zimných olympiádach. Unikátny zásah do histórie sa mu nevydaril, bežal vynikajúco, no čo získal v stope, stratil na strelnici (0-1-1-1).

Do stíhacích pretekov postúpili zo slovenskej štvorice len dvaja, v šprinte 37. Matej Kazár (+1:31,3) a 52. Pavol Hurajt (+2:12,3). Pri momentálne veľmi dobrej bežeckej forme Mateja Kazára vznikala nádej na posun vpred, horšie prognózy sprevádzali Pavla Hurajta. Bežecky sa v šprinte vytrápil, strelecky sa zasa zaskvel a na terčoch si nemohol dovoliť väčie zakolísanie.

Na 2,5 km okruhu sa až štyrikrát zastavili biatlonisti na strelnici a očakávala sa veľká dráma. Pod umelým osvetlením v absolútnom bezvetrí sa spočiatku vytvorila osemčlenná vedúca skupinka. Najsvižnejšie bežal Francúz M. Fourcade, no nikoho z čela nestriasol a na druhú streľbu zaľahli takmer súčasne šiesti. Šipulin nevybielil tretí terč, chybe na piatom sa nevyhol Björndalen a tempo začal udávať Kanaďan Le Guellec.

Záverečná streľba sa sústredila hlavne na Francúza a Rakúšana. Martin Fourcade bol obdivuhodný a dovolil si víťazný 'tanček' s rukami do hľadiska, Landertinger minul hneď prvé dva terče a na druhom mieste ho nahradil neomylný Čech Ondřej Moravec, ktorý pre svoju krajinu vymodeloval krásny strieborný darček a nahradil tak na stupňoch až 20. Soukupa, bronzového v šprinte. Na treťom mieste dofinišoval Francúz Beatrix a Bjorndalenovi za ním chýbalo na rekordný 13-ty vzácny kov na ZOH len 1,7 sekundy.

Slováci bojovali v úzadí, Matej Kazár (strelecká 1-0-1-1) netrafil hneď prvý terč v ležke, Pavol Hurajt druhý a na ZOH to bola po desiatich vybielených terčoch v šprinte jeho úplne prvá chyba. V druhej ležke boli obaja bezchybní, v tretej stojkovej Kazár si na rozdiel od Hurajta raz zakrúžil a aj pri štvrtej netrafil jeden terč. Posunul sa však na 25. miesto a dobehol na solídnej 23. priečke.

Výsledky, stíhacie preteky mužov na 12,5 km: 1. Fourcade (Fr.) 33:48,6 (1 tr. okr.), 2. Moravec (ČR) +14,1 (0), 3. Guillaume Beatrix (Fr.) 24,2 (1), ...23. Matej Kazár 1:49,8 (3), 52. Pavol Hurajt (obaja SR) 5:25,7 (1)