Športové aktuality
4 min. čítania

Víťaz súťaže na dizajn medailí OH mládeže Matej Čička si Nanking vychutnáva naživo

Ľubomír Souček

NANKING 18. augusta (Ľubomír Souček) – Všetky medaily, ktoré rozdávajú na II. olympijských hrách mládeže v Nankingu, majú slovenský „rukopis“. Celosvetovú súťaž Medzinárodného olympijského výboru (MOV) na utvorenie ich dizajnu totiž vlani vyhral 22-ročný študent dizajnu na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Matej Čička. S dielom Track of the Winners (Dráha víťazov) uspel v súťaži, do ktorej sa zapojilo viac než 300 dizajnérov z 50 krajín sveta. Aj tretie miesto obsadil študent FA STU v Bratislave – 28-ročný Csaba Szitás s dielom Stripes of Victory (Pruhy víťazstva).

Treba robiť to, čo človeka baví, a všetko sa mu pekne vráti

Mateja Čičku organizátori OHM za odmenu pozvali do Nankingu na úvodných päť dní podujatia. Pricestoval v piatok. Ubytovali ho priamo v hoteli MOV a plne sa postarali oňho, aj o jeho mamu, ktorú si zobral na podujatie ako hosťa. Keďže majú akreditáciu hostí MOV, dostanú sa všelikde.

Ako darček dostal Matej Čička okrem vstupeniek kompletnú medailovú sadu a tablet od Samsungu, celosvetového TOP-partnera olympijského hnutia. Medailovú sadu mu na záver sobotňajšej tlačovej konferencie s prezidentom MOV pred médiami odovzdal samotný najvyšší predstaviteľ MOV Thomas Bach.

Samozrejme, krátky pobyt v Nankingu chcel Matej Čička využiť na maximum a vidieť čo najviac. V nedeľu večer sa prišiel pozrieť na zápas našich futbalistiek s Venezuelou, kde som ho krátko vyspovedal.

- Ktoré súťaže ste stihli už vidieť?
„Okrem tohto futbalu ešte rannú súťaž v streľbe, kde sa odovzdávali jedny z prvých medailí v Nankingu. Tam sme boli pozvaní, futbal som chcel vidieť sám.“

- Kam sa chystáte v utorok, čo je váš posledný pobytový deň v Nankingu?
„Predovšetkým by som si chcel pozrieť nejaké tunajšie pamiatky. Ale ak zvýši čas, tak by som popoludní navštívil aj nejakú športovú  súťaž.“

- Kompletnú medailovú kolekciu v ráme vám odovzdal osobne prezident MOV Thomas Bach. Čo vám povedal pri odovzdávaní pred zrakmi novinárov?
„Zablahoželal mi a pýtal sa ma, čím som sa inšpiroval pri tvorbe dizajnu medailí.“

- Aká je to inšpirácia pre vašu budúcnosť, uspieť v takejto celosvetovej súťaži?
„Samozrejme, takéto vedia vedia človeka nakopnúť. Ako keby sa pred ním otvorila brána a vidí, že dá sa dosiahnuť všetko. Treba robiť to, čo človeka baví, a všetko sa mu pekne vráti.“

Čo predchádzalo víťazstvu vo výtvarnej súťaži

Takto vyzerá zlatá medaila OHM v Nankingu podľa dizajnu Mateja Čičku.

 „Zadanie vymyslieť a nakresliť dizajn medailí sme dostali na škole. Inšpiroval som sa atletickou dráhou. Vložil som ju do svojho návrhu a využil som rôzne tvary, ktoré predstavujú triumfujúcich športovcov a pódium pre víťazov. A napokon som vymyslel názov – Dráha víťazov,“ popísal Matej Čička po víťazstve vo vlaňajšej vývarnej súťaži MOV svoj projekt, na ktorom pracoval dva týždne. Jeho pedagógovia sú Jozef Turlík a Michala Lipková z Ústavu dizajnu FA STU.

Porota posudzujúca jednotlivé návrhy bola vskutku reprezentatívna. Nachádzal sa v nej slávny dizajnér Thomas Heatherwick (autor známeho olympijského "kotla" v Londýne počas OH 2012), dvojnásobná olympijská víťazka v skoku o žrdi a ambasádorka OHM Jelena Isinbajevová, strieborná olympijská medailistka v šerme a súčasná predsedníčka komisie športovcov MOV Claudia Bokelová, či zlatá medailistka v behu cez prekážky na I. OHM v Singapure 2010 Aurélia Chaboudezová.
Porota hodnotila víťaznú prácu ako „modernú, sviežu a dynamickú.“

Podujatia a športovci
Juniorský olympijský tím 2024
2 percent nadacia

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV