Víťazom super-G na ZOH v Soči Nór Jansrud, Adam Žampa na 28. mieste

Soči 16. februára (TASR) - Olympijským víťazom v super-G sa stal nórsky lyžiar Kjetil Jansrud, ktorý tak po bronze v zjazde získal v Soči už druhú medailu. Striebro si v alpskom stredisku Roza Chutor nečakane vybojoval Andrew Weibrecht z USA, ktorý za šampiónom zaostal o tri desatiny sekundy. Bronz si podelili dvaja pretekári, Kanaďan Jan Hudec a americký veterán Bode Miller dosiahli navlas rovnaký čas (+0,53). Zo štvorice slovenských reprezentantov sa najlepšie umiestnil Adam Žampa, piaty muž z piatkovej superkombinácie stratil na Jansruda 2,81 sekundy a obsadil 28. priečku. Jeho brat Andreas Žampa pri olympijskej premiére skončil na 37. mieste (+4,28). Matej Falat bol 43. (+4,67) a Martin Bendík 44. (+4,92).

Dvadsaťosemročný Jansrud potvrdil dobrú formu, výborne mu vyšla najmä spodná pasáž trate, v ktorej získal na konkurentov potrebné desatiny. Získal už svoj tretí olympijský kov a potvrdil nórsku dominanciu v super-G. v tejto disciplíne triumfovali severania na posledných štyroch zimných olympijských hrách.

Veľkým prekvapením je druhé miesto Weibrechta, ktorý štartoval s číslom 29 a v hodnotení disciplíny v SP mu patrí až 27. priečka. Američan potvrdil, že sa na veľké podujatia dokáže skvele pripraviť, pred štyrmi rokmi vo Vancouveri získal v super-G bronz. Zbierku úspechov rozšíril aj jeho krajan Miller, ktorý má už šiestu olympijskú medailu. Vo veku 36 rokov sa tak stal najstarším olympijským medailistom v alpskom lyžovaní v histórii. Pre rodáka z českého Šumperka Hudeca je to premiérový kov na ZOH.

V histórii zimných olympijských hier sa len piatykrát stalo, že si medaily delili dvaja alpskí lyžiari. V Soči sa v ženskom zjazde radovali z triumfu spoločne Slovinka Tina Mazeová a Švajčiarka Dominique Gisinová.

Nástrahy technicky náročnej trate nezvládlo viacero medailových ašpirantov, vypadli Talian Christof Innerhofer, Švajčiar Didier Defago, víťaz zjazdu Christian Mayer i Kanaďan Erik Guay. Bez medaily zostali Rakúšania i obhajca prvenstva z Vancouveru Nór Aksel Lund Svindal.

Super-G, muži:
1. Jansrud (Nór.) 1:18,14, 2. Weibrecht +0,30, 3. Miller (obaja USA) a Hudec (Kan.) +0,53, ... 28. Adam ŽAMPA +2,81, 37. Andreas ŽAMPA +4,28, 43. Matej FALAT +4,67, 44. Martin BENDÍK (všetci SR) +4,92