Športové aktuality
13 min. čítania

Zástupcovia národných olympijských akadémií zo Slovenska a štyroch susedských krajín sa zišli vo Vysokých Tatrách, dohodli sa na spoločnej online vedomostnej súťaži o olympizme

Ľubomír Souček

BRATISLAVA (sou) – Zástupcovia národných olympijských akadémií (NOA) zo Slovenska a štyroch okolitých krajín - Maďarska, Česka, Poľska a Ukrajiny – sa 3. – 5. septembra zišli na medzinárodnom seminári vo Vysokých Tatrách, ktorý organizoval Slovenský olympijský výbor (SOV). Tri delegácie viedli predsedovia národných olympijských akadémií – slovenskú Miroslav Bobrík, maďarskú Mária Jakabházyová-Mezӧová a ukrajinskú Maria Bulatovová, českú zase podpredseda Českého olympijského výboru pre olympizmus František Kolář. Len poľská delegácia nemala vrcholné zastúpenie.

Počas troch dní si takmer tri desiatky účastníkov vymieňali skúsenosti z vlastnej práce, nadväzovali nové kontakty a hovorili o koordinácii postupu v niektorých záležitostiach. Celé rokovanie sa uskutočnilo v Grandhoteli Bellevue v Hornom Smokovci. Spestrili ho turistické-športové a poznávacie aktivity vo vysokotatranskom regióne.

Seminár mal vytýčené štyri tematické okruhy – 1) Olympizmus v praxi, 2) Agenda 2020, 3) Olympijské a športové múzeá, 4) História tatranského športu. K jednotlivým témam odznelo úvodné slovo, prípadne aj ďalšie referáty a potom nasledovala otvorená diskusia. O poslednej téme sa hovorilo aj v “teréne” – počas návštevy lyžiarskeho múzea v Tatranskej Lomnici.

Predseda Slovenskej olympijskej akadémie (SOA) Miroslav Bobrík v úvodnom slove zdôraznil, že účastnícke NOA spája nielen geografická blízkosť ich krajín, ale aj spolupráca a dobré vzťahy. “Viem, že kolegovia z Maďarska aj Ukrajiny majú výborné výsledky práce. Stretli sme sa tu, aby sme si navzájom vymenili skúsenosti a poznatky. Bol by som rád, keby sa takéto stretnutie odteraz konalo každý rok,” uviedol a dodal, že počas májového seminára v gréckej Olympii záujem pridať sa prejavili aj NOA Slovinska a Chorvátska.
 

Olympizmus v praxi jednotlivých krajín

Účastníci seminára v prestávke vysokohorskej túry. FOTO: IVANA MOTOLÍKOVÁ
Účastníci seminára v prestávke vysokohorskej túry.
Foto
IVANA MOTOLÍKOVÁ

V rámci témy Olympizmus v praxi podpredseda SOA Ján Grexa prezentoval publikačnú činnosť SOV v období od jeho vzniku v roku 1992 až po súčasnosť, s osobitným dôrazom na publikácie vydávané od roku 2010 v rámci komplexného programu Olympijskej výchovy SOV. Ako bývalý dlhoročný predseda SOA vo svojom referáte aj stručne priblížil vznik a premeny Slovenskej olympijskej akadémie (resp. jej predchodkyne – slovenskej rady ČSOA) v uplynulom viac než štvrťstoročí.

Predsedníčka komisie výchovy a vzdelávania SOA Viera Bebčáková nadviazala na tému vedomostných súťaží o olympizme, ktoré každoročne organizuje SOV prostredníctvom SOA pre základné, resp. stredné (každý rok sa striedajú) a vysoké školy. V posledných štyroch rokoch ako podklady na prípravu otázok slúžia práve vyššie uvedené publikácie SOV. Podľa slov V. Bebčákovej sa v minulosti tri roky realizovala aj internetová súťaž.

Slovenská ambasádorka Rady Európy pre šport, toleranciu a fair play Katarína Ráczová sa zamerala predovšetkým na šírenie zásad fair play v športe v slovenskej realite a na medzinárodné olympijské tábory mládeže, ktoré SOV organizuje s jedinou prestávkou každoročne od roku 2010. Tieto tábory majú aj v okolitých krajinách veľmi priaznivý ohlas.

Pri vodopádoch Studeného potoka. FOTO: IVANA MOTOLÍKOVÁ
Pri vodopádoch Studeného potoka.
Foto
IVANA MOTOLÍKOVÁ

Svoje poznatky zo stretnutí mladých účastníkov v Olympii tlmočili dvaja slovenskí delegáti, ktorí sa na nich zúčastnili vlani, resp. tohto roku. Hovorili aj o využití nadobudnutých poznatkov v praxi. Štvornásobná účastníčka vedomostných súťaží o olympizme Andrea Palanská sa vlani krátko po návrate z Olympie ako animátorka zúčastnila na medzinárodnom olympijskom tábore mládeže vo Vysokých Tatrách. V predchádzajúcich debatách v Olympii zistila, že podobné tábory organizujú málokde vo svete. Tomáš Mrva priblížil zaujímavý návrh, ktorý vzišiel z jednej pracovnej skupiny na tohtoročnom stretnutí v Olympii. Je to návrh mena aj dizajnu univerzálneho olympijského maskota Sparka (v preklade to znamená Iskra). Podľa mladých účastníkov uvedeného stretnutia by zavedenie univerzálneho olympijského maskota, používaného na celom svete, uľahčovalo pritiahnutie mládeže k šíreniu olympijských ideálov.

Na záver prvého dňa rokovania Miroslava Dubovská z Gymnázia Pierra de Coubertina Piešťany hovorila o medzinárodných stretnutiach škôl Pierra de Coubertin. Viacerých prítomných asi prekvapila informáciou, že v Európe, Afrike, Austrálii, Južnej Amerike a v Kanade existuje spolu približne 50 škôl, ktoré nesú meno zakladateľa olympijského hnutia. Od roku 1997 sa uskutočnilo už deväť stretnutí týchto škôl, zatiaľ posledné bolo vlani v Lillehammeri. Jubilejné desiate je plánované na budúci rok prvý raz na Slovensku – v Piešťanoch.

Zástupcovia jednotlivých NOV priblížili svoje bohaté a rozmanité aktivity pri šírení olympizmu v praxi. Delegáti z jednotlivých krajín prezentovali zaujímavé knižky s olympijskou tematikou, ktoré vydali NOV, resp. NOA. Veľkú pozornosť vzbudila rozsiahla publikačná činnosť Ukrajinskej olympijskej akadémie a predovšetkým výpravné knihy, ktoré prezentovala autorka či spoluautorka väčšiny z nich Maria Bulatovová. Tieto publikácie už dlhé roky NOV Ukrajiny a UOA vydávajú s kľúčovou finančnou podporou Olympijskej solidarity MOV, resp. vlády.

Pred Rainerovou útulňou. FOTO: JURAJ BOBULA
Pred Rainerovou útulňou.
Foto
JURAJ BOBULA

Z vystúpenia šéfky UOA zaujala aj informácia, že na Ukrajine majú približne dvesto tzv. olympijských škôl, na ktorých je olympizmus zahrnutý do výučby. Do týchto škôl pozývajú často ako hostí olympionikov, ale poznamenala, že ich vystupovanie a rečové prejavy sú neraz „antipropagandou“. Ján Grexa podotkol, že olympijská výchova by sa mala robiť nielen medzi deťmi, ale aj medzi dospelými – vrátane olympionikov...

Podpredseda ČOV pre olympizmus František Kolář sa zaujímal o konkrétne slovenské poznatky z práce 20 regionálnych olympijských klubov – mimochodom, medzi delegátmi seminára boli poprední predstavitelia klubov z regiónov Vysokých Tatier, Prešova a Šiah. Poľskí kolegovia pridali skúsenosti z práce tamojších klubov olympionikov a maďarskí z činnosti tzv. olympijských okruhov, ktoré nesú mená olympijských víťazov.

K téme olympizmu v praxi sa v rámci štvrtkovej diskusie o Agende 2020 (táto téma je nej jedna z piatich ústredných) vyjadrila aj predsedníčka MOA Mária Jakabházyová-Mezӧová. Informovala, že v Maďarsku sa takáto súťaž posledné dva roky realizuje cez internet online formou a ponúkla ostatným NOA maďarské know-how.

V nadväznosti na jej slová sa účastníci z piatich krajín na záver tatranského stretnutia dohodli na spolupráci pri organizácii medzinárodnej online vedomostnej súťaže o olympizme. V priebehu niekoľkých týždňov všetkých päť NOV oznámi ostatným svoje návrhy vekových kategórií súťažiacich. Medzinárodná online súťaž by sa realizovala na báze maďarského servera, pričom otázky pre každú krajinu by boli v angličtine a v príslušnom národnom jazyku. Premiéra sa plánuje na máj 2015. Okrem toho padol návrh, aby sa víťazi národných vedomostných súťaží raz za rok stretli vždy na pôde jednej zo zúčastnených krajín.
 

Agenda 2020 a projekt Ja milujem šport

Delegácia Maďarskej olympijskej akadémie pri sadení stromčeka. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Delegácia Maďarskej olympijskej akadémie pri sadení stromčeka.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Štvrtkový program sa začal športovo – túrou na Zamkovského chatu so zastávkami na Rainerovej chate a pri vodopádoch Studeného Potoka. Predseda environmentálnej komisie SOV Juraj Bobula počas prestávok porozprával o činnosti komisie, o projekte Športovci na pomoc Tatrám, ktorý sa dlhšie realizoval po ničivej kalamite v novembri 2004. V piatok ráno potom organizoval sadenie stromčekov v blízkosti Grandhotela Bellevue. Každá z piatich delegácií národných olympijských akadémií zasadila jeden stromček, pričom sadenice boli rozmiestnené ako olympijské kruhy.

Našťastie, Vysoké Tatry ukazovali počas celých troch dní návštevníkom svoju krásnu slnečnú tvár, takže túra sa vydarila a popoludní zasadli účastníci seminára za rokovacie stoly poriadne unavení. Znovu však pookriali pri večernej návšteve expozície tradičných ľudových remesiel a moderného liehovaru v Nestville Parku v Hniezdnom v okrese Stará Ľubovňa.

Pracovná časť seminára vo štvrtok popoludní pokračovala témou Agenda 2020, čiže diskusiou o pripravovaných zmenách v olympijskom hnutí. Tie má Medzinárodný olympijský výbor schváliť na svojom decembrovom zasadnutí. Hlavný referát k téme predniesol manažér mediálnej komunikácie SOV Ľubomír Souček. Zameral sa v ňom odlišnosť výziev, ktorým pri nástupe do funkcie museli čeliť traja historicky poslední prezidenti MOV. Práve Thomas Bach, ktorý bol zvolený vlani v septembri, vyvolal v rámci prípravy materiálu Agenda 2020 rozsiahlu diskusiu v hnutí, do ktorej sa zapojil aj SOV. Návrhy a pripomienky SOV dostali všetci delegáti k dispozícii v písomnej podobe.

V rámci diskusie sa hovorilo okrem iného o riadení športu a o výhodnosti či nevýhodnosti strešnej športovej organizácie v krajine. František Kolář informoval o situácii k Česku, kde sa nedávno do pozície strešnej organizácie transformoval Český olympijský výbor. V poslednom čase sa podľa jeho slov objavuje dosť kritiky na margo vedúcej úlohy ČOV v českom športe a podľa niektorých ide o návrat do minulosti, keď existovala jednotná telovýchovná organizácia. Lilla Szíjjová z MOA sa zase vyjadrila k skúsenostiam z Maďarska, kde je NOV od roku 2010 strešnou športovou organizáciou a všetky štátne dotácie do športu plynú cez Maďarský olympijský výbor. „Naše výsledky na OH 2012 v Londýne a aj teraz na OH mládeže v Nankingu naznačujú efektívnosť tohto modelu.  Náš vrcholový šport teraz dokonca funguje lepšie ako v socialistickej ére,“ poznamenala.

Ľ. Souček v diskusii upriamil pozornosť na myšlienku prevádzkovania olympijského televízneho kanála, o ktorej sa na pôde Medzinárodného olympijského výboru už hovorí. Takéto médium by podľa neho mohlo výrazne pomôcť šíreniu vedomostí o športe a olympijskom hnutí, aj olympijskej výchovy a celkovej osvety.

Zástupcovia národných olympijských akadémií zo Slovenska a štyroch susedských krajín sa zišli vo Vysokých Tatrách, dohodli sa na spoločnej online vedomostnej súťaži o olympizme

Predseda SOA Miroslav Bobrík pripomenul, že zakladateľ olympijského hnutia Pierre de Coubertin chcel telesnú výchovu dostať do denného programu detí. Pripomenul, že v minulosti mnohé krajiny sveta závideli systém výučby telesnej výchovy v školách v našich končinách. V súčasnosti však apeloval za zvýšenie počtu hodín telesnej výchovy na školách. Pri schvaľovaní záverov sa účastníci seminára dohodli, že národné olympijské akadémie budú túto požiadavku prostredníctvom národných olympijských výborov tlmočiť aj vládnym predstaviteľom na svojich krajinách.

Ľubomír Souček prezentoval delegátom nový projekt Ja milujem šport, ktorý SOV spustil prvý septembrový týždeň. Nositeľom projektu je webová podstránka SOV s názvom www.milujemsport.olympic.sk. Jej prostredníctvom sa má lepšie odlíšiť desať jednotlivých projektov SOV, zjednodušiť ich štruktúra, aj zefektívniť komunikácia medzi trojuholníkom organizátor – SOV – účastník. Spolutvorcami webu sa stávajú regionálni organizátori, ktorí po registrácii môžu slovom aj obrazom sami informovať o svojich podujatiach. Motto Ja milujem šport v sebe nesie hlavné posolstvo všetkých projektov SOV – potrebu aktívne a zdravo žiť a chuť jednotlivcov nájsť a pestovať v sebe tieto hodnoty.

Olympijské a športové múzeá, história tatranského športu

Viliam Karácsony z Múzea telesnej kultúry (MTK) v SR v zastúpení jeho riaditeľky Zdenky Letenayovej referoval vo štvrtok popoludní na tému olympijské a športové múzeá. MTK v SR pôsobí od roku 1985. K 1. augustu 2014 vlastnilo 17 845 predmetov zbierkovej povahy a 19 248 fotografií, negatívov a diapozitívov, pričom značná časť z týchto zbierok má priamu afinitu k olympijským hrám a k olympijskému hnutiu. Žiaľ, múzeum so sídlom v Bratislave nemá vlastné výstavné priestory. Jediný stály priestor má v múzeu mesta Kremnica, kde vystavuje stálu expozíciu lyžovania na Slovensku.
Na návšteve Ski Musea v Tatranskej Lomnici. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Na návšteve Ski Musea v Tatranskej Lomnici.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

V. Karácsony informoval, že od 1. januára 2015 by MTK v SR malo zmeniť zriaďovateľa – namiesto Slovenského združenia telesnej kultúry sa ním má stať Slovenský olympijský výbor, „ktorý by sa mal stať zárukou zachovania športového múzejníctva, ako aj zbierok na Slovensku,“ konštatoval. Informoval, že 12. septembra si MTK v SR v Poprade prevezme prestížne ocenenie za najhodnotnejšiu múzejnú akvizíciu roka 2013 na Slovensku – získa ju za dar fenomenálnej športovej gymnastky z Česka Věry Čáslavskej, ktorá Slovensku vlani venovala dve svoje zlaté olympijské medaily – po jednej z Tokia 1964 aj z Mexico City 1968.

V závere vystúpenia V. Karácsony tlmočil ambíciu múzea stať sa v budúcnosti členom svetovej siete olympijských múzeí. V tejto sieti sa v súčasnosti združuje 22 múzeí z celkového počtu približne 130 olympijských a športových múzeí na celom svete, pričom z okolitých krajín tam je len poľské Múzeum športu a turistiky.

Spoločná fotografia pred Ski Museom. FOTO: SOV
Spoločná fotografia pred Ski Museom.
Foto
SOV

Muzeálna téma podnietila k diskusii viacerých prítomných zo zahraničia. Žiaľ, s výnimkou poľských kolegov (v Poľsku je moderné múzeum v novej budove Olympijského centra) všetci konštatovali vo svojich krajinách zhoršenie situácie v porovnaní s minulosťou. V Česku bolo niekdajšie Tyršovo múzeum druhé najstaršie športové múzeum na svete, ale v súčasnosti sú najcennejšie športové exponáty z histórie vystavené už len v rámci zbierok Národného múzea. V Maďarsku má olympijské a športové múzeum síce už viac než polstoročnú tradíciu, ale v súčasnosti sú jeho zbierky na jedenástich rôznych miestach a nemá stabilný výstavný priestor. Na Ukrajine mali takéto múzeum od roku 1964 na Národnom štadióne, ale v rámci novej výstavby k ME vo futbale 2012 štadión zbúrali a zbierky sú momentálne zakonzervované. Výstavba nového múzea sa ešte len pripravuje.

Pri schvaľovaní záverov zo seminára. FOTO: IVANA MOTOLÍKOVÁ
Pri schvaľovaní záverov zo seminára.
Foto
IVANA MOTOLÍKOVÁ

Pri schvaľovaní záverov sa delegáti seminára zhodli na požiadavke, aby sa NOA obrátili na svoje NOV s požiadavkou na získanie finančnej podpory z Olympijskej solidarity MOV aj Európskych olympijských výborov na zlepšenie situácie olympijských a športových múzeí, predovšetkým na získanie ich stálych výstavných priestorov.

Do prerokúvanej témy výborne zapadla na záver seminára piatková návšteva v Ski Museu v Tatranskej Lomnici, kde predseda SOA Miroslav Bobrík stručne informoval o histórii tatranského športu. Delegáti z piatich krajín ocenili nádhernú a obsahovo veľmi bohatú expozíciu súkromného múzea s výlučným zameraním na zimné športy. A maďarský delegát s prekvapením na jednej historickej fotografii dokonca v boboch objavil niekdajšieho uhorského člena MOV grófa Andrássyho...

paris

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV