Športové aktuality
5 min. čítania

Anastasia Kuzminová získala v pretekoch biatlonistiek na 7,5 km historické zlato pre Slovensko!

Profile picture for user afinode
Juraj
Falát
alt

Whistler 13. februára (TASR) - Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová sa na trati vo Whistleri Olympic Parku stala olympijskou víťazkou v pretekoch na 7,5 km a získala pre samostatné Slovensko historické prvé zlato na ZOH! V rýchlostných pretekoch na 7,5 km finišovala vo Whistleri úžasným spôsobom, od druhej Nemky Magdaleny Neunerovej ju delilo 1,5 s a od bronzovej Francúzky Marie Dorinovej 10,9 sekundy. Z ďalších slovenských žien skončila Jana Gereková na 40. mieste (+1:58,4), 54. bola Martina Halinárová (+2:23,4) a ako jediná nepostúpila do stíhacích pretekov 81. Ľubomíra Kalinová (+3:51,6).

V Olympijskom parku vo Whistleri 25-ročná rodáčka z ruského Ťumenu šokovala biatlonovú verejnosť. Aj keď sa jej dosť verilo, po operácii dvoch zlomených záprstných kostičiek presne na Nový rok predsa len veľa času neuplynulo, aby všetkých okolo seba stopercentne presvedčila. Napriek krátkosti času na doladenie formy a úplnú rekonvalescenciu sa však obdivuhodne pripravila na deň D, ktorý priniesol slovenskému športu absolútnu zlatú radosť.

Anastasia Kuzminová sa v histórii olympijských pretekov na 7,5 km sa stala šiestou šampiónkou v poradí, na každých ZOH figurovalo na výslní v tejto disciplíne iné meno. Po finiši v cieli sa doširoka usmievala, nevediac ešte, či jej čas vystačí ani nie na zlato, ako na medailu. "Som strašne rada, že sa mi podarilo splniť takýto krásny cieľ, ktorému som v kútiku duše verila, no nahlas príliš nevyslovovala. Po prvom výstrele, ktorý som trošku strhla dole, som sa nevyplašila, ostatné rany som v pohode zvládla. Bežalo sa mi výborne, lyže som mala perfektne pripravené. Ani nervozitu som necítila, úplne zo mňa spadla asi polhodinu pred štartom."

Ako sa odvíjal zlatý šprint u Anastasie Kuzminovej, vie najlepšie jej osobný tréner a prezident zväzu Juraj Sanitra. "Od 31. decembra bojuje s vážnym zranením, operácia sa však na Nový rok podarila, aj s výbornou rehabilitáciou. Nasťa je úžasný bojovník, od operácie uplynulo šesť týždňov, každý deň sa ruke venovala a dostala sa do úžasnej formy. Nesmieme zabúdať, že ruka nie je zahojená, kostičky držia titanové platničky, no ona si z nich nič nerobila."

Podľa Juraja Sanitru to bol fantastický výkon. "Úžasne sa koncentrovala. Dosť sme váhali, či ju máme nasadiť do prvej, alebo druhej skupiny na štarte. Podaril sa nám taktický variant, počas pretekov začalo pršať, sneh sa spomalil a znevýhodnil štartujúce s vysokými číslami. Bola to fantázia, Nasťa na strelnici zastrieľala úžasne, napriek tej jednej prvej tesnej rane. V našom žargóne ju dala podľa hodinového ciferníka dole na šestku, ďalšie rany však zvládla obdivuhodne, tie stojkové dokonale rovno do stredu."

Historické zimné zlato samostatného Slovenska podfarbila nie príliš vábivá scenéria. V Olympijskom parku vo Whistleri sa teplota pohybovala medzi tromi a piatimi stupňami a aj vysoká vlhkosť vzduchu 92 percent naznačovala, že počasie má oveľa bližšie k dažďu ako sneženiu. So štartovným číslom 19 sa Kuzminová doslova zahryzla do poddajného snehu. Ako pred šprintom sľúbila, bolo treba sa potrápiť, zabojovať a stisnúť zuby. To všetko Nasťu, ako ju s obľubou nazýva blízke okolie, inšpirovalo k obdivuhodnej bojovnosti. Na ležke si vybrala koberec s číslom päť a hneď pri prvom výstrele sa elektronika začervenala, čo značilo, že Kuzminová sa nevyhne trestnému okruhu. Akoby ju vtedy pošibal niekto čarovným prútikom, bežala obdivuhodne rýchlo a ďalšie terče jej už pred očami padali, sťaby ich čistila dávkami zo zbrane podstatne vyššej ráže. Na stojke si vybrala terč s číslom 18 a po perfektne presnom oku sa odrazu pred ňou vynorila možnosť urobil dieru do sveta. Na medzičasoch bolo zrejmé, že nabrala 'kozmické' tempo čarovnej devy zo Sibíra.

Cesta za slávou bola zdanlivo plynulá, no na medzičase po prvej streľbe s jedným 150-m tresným okruhom figurovala až na 22. meiste, presne 22,1 sekundy za vedúcou Nemkou Neunerovou. Pri svojom prvom olympijskom štarte vo svojej kariére sa situácia po druhej streľbe stojmo otočila, Kuzminová sa s bezchybnými ranami vyšvihla na tretie miesto, od priebežne prvého miesta Rusky Bulyginovej ju delilo 14,3 sekundy, pred ňou ešte ľudovo povedané 'zavadzala vo výhľade' druhá Francúzka Dorinová, na päty jej šliapala s odstupom 2,2 sekundy vynikajúca bežkyňa Nemka Neunerová. Do cieľa chýbalo ešte 1,1 km a Kuzminová sa posunula na druhé miesto, Bulyginovej medzičas atakovala s nepatrnou stratou 0,3 s, no nevzdávala sa ani Neunerová, ktorá bola 0,6 s od slovenskej reprezentantky. Finiš zlatej Nastenky, ako sa už tisne do úst všetkým jej priaznivcom, nemal chybu a ako namydlený blesk na kanadskej snehovej 'kaši' dokonale ohúrila svet.

Veľkú radosť prejavoval aj jej manžel a bežecký tréner Daniel Kuzmin: "Po prvom netrafenom výstrele som už mohol robiť len jedno, povzbudzovať ju, aby zmazala stratu, išiel som si hlasivky vykričať. Nevyplašil som sa, bola výborne pripravená, bežky ju dokonale poslúchali a keď vybielila stojkové terče, vedel som, že to bude vynikajúce. Takto nám to naplánovala prozreteľnosť a takto to všetko vyšlo, iné slová v šťastnom opojení na takýto zlatý úspech nenachádzam."

Ako je už tradičné, vybuchli viaceré favoritky a na druhej strane prekvapili menej výrazné osobnosti tejto sezóny. Až dvanásta skončila najväčšia favoritka Švédka Jonssonová, ktorú prekvapujúco zradil pri čistej streľbe beh, s jednou streleckou chybou v ležke pri štvrtom výstrele nepochodila ani jej krajanka Anna Carin Zideková-Olofssonová, vo výsledkoch dvadsiata, a úplnú pohromu zažila úradujúca majsterka sveta Nemka Wilhelmová, v ležke netrafila štvrtý a piaty terč, v stojke pridala ďalší trestný okruh a s 30. miestom si zabarikádovala šance aj v stíhačke.

Výsledky – biatlon, preteky žien na 7,5 km: 1. Anastasia Kuzminová (SR) 19:55,6 (1 tr. okr.), 2. Neunerová (Nem.) +1,5 (1), 3. Dorinová (Fr.) 10,9 (0), 4. Bulyginová (Rus.) 12,1 (0), 5. Chrustalevová (Kaz.) 24,8 (0), 6. Brunetová (Fr.) 27,7 (0), ... 40. Jana Gereková 1:58,4 (3), 54. Martina Halinárová 2:23,4 (2), 81. Ľubomíra Kalinová (všetky SR) 3:51,6 (5).

Podujatia a športovci
paris

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV