8 min. čítania

Kanada ziskom 13 zlatých medailí pred hokejovým finale vyrovnala historický rekord ZOH

Profile picture for user afinode
Juraj
Falát

Vancouver 28. februára (TASR) - Kanada ziskom jej 11., 12. a 13. zlatej medaily zlomila v predposledný deň XXI. ZOH vo Vancouveri rekord v počte najcennejších kovov pre krajinu organizátora. Doteraz ho držali USA zo Salt Lake City v roku 2002, resp. Nóri z Lillehammeru v roku 1994, ktorým sav domácom prostredí podarilo vždy ukoristiť 10 najjagavejších kovov. Zároveň Kanada vyrovnala aj celkový rekord v zisku 13 zlatých medailí na jedných ZOH, čo sa podarilo doteraz len Nórom na ZOH 2002, resp. ZSSR v roku 1976. Kanada môže tento rekord prekonať v posledný deň olympády, keď v nedeľu je na programe finále hokejového olympijského turnaja, v ktorom sa reprezentácia "javorového listu" stretne s rivalom z USA. Sobotňajšie zlaté medaily zaistili pre organizátora snoubordista Jasey Jay Anderson, tím rýchlokorčuliarov v stíhacích pretekoch a reprezentanti v curlingu.

Medailová bilancia krajín po 15. dni XXI. ZOH vo Vancouvri (po 84 z 86 disciplín – v programe je už len behov na lyžiach mužov na 50 km klasicky a finále mužského hokejového turnaja): 1. Kanada 13-7-5, 2. Nemecko 10-12-7, 3. USA 9-14-13, 4. Nórsko 8-8-6, 5. Kórejská republika 6-6-2, 6. Švajčiarsko 6-0-3, 7. Čína 5-2-4, 8. Švédsko 5-2-3, 9. Rakúsko 4-6-6, 10. Holandsko 4-1-3, 11. Rusko 3-5-7, 12. Francúzsko 2-3-6, 13. Austrália 2-1-0, 14. Česko 2-0-4, 15. Poľsko 1-3-2, 16. Taliansko 1-1-3, 17. SLOVENSKO a Bielorusko po 1-1-1. Medaily získali dovedna reprezentanti 26 krajín.

Olympijskými víťazmi v curlingu sa stali domáci reprezentanti Kanady, ktorí vo finále zdolali Nórsko 6:3 a obhájili titul z Turína. Bronz putuje do Švajčiarska, ktoré zvíťazilo nad Švédskom 5:4. Domáci tím pod vedením skipa Kevina Martina bol počas celého priebehu turnaja suverénny. Vyhral vo všetkých 12 zápasoch.

Olympijské zlato v súťaži štvorbobov si vybojovali Američania s pilotom Stevom Holcombom. Striebro získali Nemci a bronz domáca Kanada. V súťaži štartovali aj Slováci, ktorí sa ale v prvej jazde prevrátili, poškodili bolid a nemohli ďalej pokračovať. Holcomb priviedol štvorboby USA 1 k olympijskému zlatu po dlhých 62 rokoch, naposledy sa to podarilo pilotovi Francisovi Tylerovi na ZOH 1948 v St. Moritzi. Víťazi utvorili v prvých dvoch jazdách rekord dráhy a vyhrali na ich "Night Train" aj tretiu. Lange mal šancu získať rekordné tretie zlato v štvorboboch po sebe, ale bude mu musieť stačiť najcennejšia medaila z dvojbobov.

Výsledky – boby, muži – štvorboby: 1. USA 1 (Holcomb, Olsen, Mesler, Tomasevicz) 3:24,46, 2. Nemecko 1 (Lange, Rödiger, Kuske, Putze) 3:24,84, 3. Kanada 1 (Rush, Le Bihan, Bissett, Brown) 3:24,85, 4. Nemecko 2 3:25,58, 5. Kanada 2 3:25,60, 6. Švajčiarsko 1 3:25,71.

Olympijské zlato v stíhacích pretekoch mužov v šort treku získali v rýchlokorčuliari Kanady. Striebro brali reprezentanti USA, bronz sa ušiel Holanďanom. Pre "javorový list" to bola súčasne prvá zlatá medaila na rýchlokorčuliarskom ováli v Richmonde. V stíhacích pretekoch žien zvíťazili rýchlokorčuiarky Nemecka, ktoré na striebornú pozíciu odsunuli Japonky, bronzové medaily ukoristili Poľky. Nemky tak obhájili titul zo ZOH 2006 v Turíne.

Výsledky – rýchlokorčuľovanie, muži - stíhacie preteky: 1. Kanada (Giroux, Makowsky, Morrison) 3:41,37 min, 2. USA (Hansen, Hedrick, Kuck) 3:41,58, 3. Holandsko (Blokhuijsen, Kramer, Tuitert) 3:39,95, 4. Nórsko 3:40,50, 5. Kórejská republika 3:48,60, 6. Taliansko 3:54,39. Ženy: 1. Nemecko (Anschützová-Thomsová, Beckertová, Mattscherodtová) 3:02,82 min, 2. Japonsko (Hozumiová, Kodairová, Tabatová) 3:02,84, 3. Poľsko (Bachledová-Curusová, Wozniaková, Zlotkowská) 3:03,73, 4. USA 3:05,30, 5. Kanada 3:01,41, 6. Holandsko 3:02,04.

Kanadský snoubordista Jasey Jay Anderson sa stal olympijským víťazom v paralelnom obrovskom slalome. Tridsaťštyriročný Anderson sa dočkal prvej medaily a hneď najcennejšieho lesku až na svojej štvrtej olympiáde. Pritom po prvej finálovej jazde to na jeho triumf vôbec nevyzeralo, na Karla strácal 76 stotín sekundy, ale napokon lídra Svetového pohára v druhej jazde dokázal zosadiť z prvého miesta. Preteky sprevádzalo nepriaznivé počasie, hustá hmla a vytrvalý dážď.

Výsledky – snoubording, muži – paralelný obrovský slalom: 1. Anderson (Kan.), 2. Karl (Rak.), 3. Bozzetto (Fr.), 4. Detkov (Rus.), 5. S. Schoch (Švajč.), 6. Košir (Slov.).

Olympijskou šampiónkou sa v behu na lyžiach na 30 km klasicky s hromadným štartom stala Poľka Justyna Kowalczyková. O jej zlate rozhodol fotofiniš so striebornou Nórkou Marit Björgenovou a náskok 0,3 s. S odstupom 1:05,0 min si dobehla za bronzom Fínka Aino-Kaisa Saarinenová. Björgenová bežala v ústrety štvrtému zlatu, nakoniec sa musela uspokojiť so striebrom, no piatimi medailami 3-1-1 nad ostatnými vo Whistleri vysoko vyčnievala a stala sa najúspešnejšou účastníčkou ZOH 2010.

Výsledky - beh na lyžiach, ženy - 30 km klasicky s hromadným štartom: 1. Kowalczyková (Poľ.) 1:30:33,7, 2. Björgenová (Nór.) +0,3, 3. Saarinenová (Fín.) 1:05,0, 4. Sachenbacherová-Stehleová (Nem.) 1:19,2, 5. Išidová (Jap.) 1:22,8, 6. Kallová (Švéd.) 1:23,9.