Kapustová skórovala so zlomenou rukou, Slovenky aj tak prehrali s Ruskom

Profile picture for user afinode
Juraj
Falát
alt

Vancouver - Slovenské hokejové reprezentantky neuspeli v zápase skupiny o 5.-8. miesto olympijského turnaja v kanadskom Vancouveri, keď prehrali s Ruskom 2:4. Zverenky trénera Miroslava Karafiáta sa v súboji o konečné siedme miesto stretnú v pondelok o 23.00 SEČ s Čínou.

O hodlaní slovenských hokejistiek napodobniť mužov a zdolať Rusky svedčí aj skutočnosť, že dve opory - legionárky z Ruska a Švajčiarska Kapustová a Matejová dohrali zápas po injekciách a so sebazaprením - Kapustovú si zranila ruku po súboji v druhej tretine, Matejová nastupovala do zápasov s bolesťami už od zápasu so Švédskom (okrem nich má zdravotné problémy aj kapitánka tímu Iveta Karafiátová, ktorá taktiež nastupuje do zápasov s veľmi bolestivo natiahnutými trieslami). Obe hráčky hneď po zápase odviezli na polikliniku v olympijskej dediny, kde odborné vyšetrenie potvrdilo obavy lekárky tímu Karin Oppitzovej - Matejová má podvrtnuté zápäsie, Kapustová dokonca dohrala zápas s Ruskom so zlomenou záprstnou kostičkou v ľavej ruke! Bojovný výkon útočníčky moskovského Tornada dokresľuje fakt, že so zlomenou rukou dokázala v záverečnej tretine skórovať a znížiť stav na 2:3!

Skupina o 5.-8. miesto:
Slovensko - Rusko 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)
Góly:
24. Pravlíková (Veličková), 41. Kapustová (Veličková) - 8. Sotnikovová (Lebedevová), 19. Gavrilovová (Serginová, Smolencevová), 34. Terentevová (Kapustinová, Djubanoková), 51. Gavrilovová. Rozhodovali: Hoveová (Nór.) - Floedenová (Švéd.), Rumbleová (Kan.), vylúčené: 3:5, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:1.
SR – Tomčíková – Karafiátová, Babiaková, Matejová, Raková, Országhová, Brémová - Čupková, Čulíková, Kapustová - Herichová, Babonyová, Gapová - Džurňáková, Moravčíková, Celarová - Jurčová, Pravlíková, Veličková
Rusko – Gašennikovová - Kapustinová, Djubanoková, Chomičová, Tkačevová, Petrovskajová, Poluninová - Vafinová, Serginová, Burinová - Gavrilovová, Smolencevová, Terentevová - Deulinová, Lebedevová, Sotnikovová - Sosinová, Ananinová

Slovenské hokejistky strávili úvodné minúty stretnutia proti favorizovanému Rusku vo vlastnom obrannom pásme. Prvú vážnu šancu na otvorenie skóre si v 4. minúte vypracovala Lebedevová, no brankárka Tomčíková si s jej streleckým pokusom poradila. Na opačnej strane nevyužili svoje šance Kapustová s Herichovou. Rusky vsietili úvodný gól zápasu v 8. minúte, keď Sotnikovová zakončila svoj únik po pravej strane presnou strelou k vzdialenejšej žŕdke po tom, čo Kapustová zahodila veľkú príležitosť pred Gašennikovovej bránou. Zbornú gól naštartoval a len vďaka výborným zákrokom Tomčíkovej sa skóre opäť menilo až v závere prvej dvadsaťminútovky, keď vylúčenie Rakovej potrestala Gavrilovová.
Slovenkám sa podarilo znížiť v 24. minúte v presilovej hre. Ruská brankárka vyrazila strelu Karafiátovej iba pred seba, kde sa najrýchlejšie zorientovala Pravlíková a poslala puk do siete. Napriek viacerým presilovým hrám sa slovenské hráčky nevedeli dostať do tlaku a naopak boli to Rusky, ktoré mali viacero vyložených šancí. Tomčíková v 25. minúte zneškodnila samostatný únik Serginovej a o minútu neskôr na nej stroskotala aj Gavrilovová. V 34. minúte sa Čulíková nepresadila v početnej výhode zoči-voči ruskej brankárke a zahrmelo na druhej strane, keď tretiu veľkú dieru v slovenskej obrane využila Terentevová - 1:3. Zverenky reprezentačného trénera Karafiáta nastúpili do tretej tretiny s odhodlaním spraviť ešte čosi s výsledkom a už po 31 sekundách zaznamenala kontaktný gól Kapustová, keď predtým ani na dvakrát Gašennikovovú neprekonala Veličková. Hra sa od tohto momentu začala prelievať z jednej strany na druhú s väčšími šancami na strane Ruska, pričom Tomčíkovej hneď v dvoch prípadoch pomohla žŕdka. Aktívnejším Ruskám vrátila dvojgólové vedenie v polovici záverečného dejstva počas presilovky svojim druhým gólom v zápase Gavrilovová. V závere duelu už Slovenkám nezostali potrebné sily na obrat.

Tréner SR Miroslav Karafiát: "Všetky tri zápasy so Švédskom, Švajčiarskom i teraz s Ruskom potvrdili, že naše dievčatá môžu hrať vyrovnaný hokej. Rozhodujú individuálne chybičky, ktoré urobíme a ktoré súper hneď trestá. Ak by sme nezaspali v úvodnej tretine a nedali súperovi dvojgólový náskok, mohli sme myslieť ešte na lichotivejší výsledok. Dievčatá musia ešte na sebe trpezlivo popracovať, no majú na to, aby v budúcnosti dosahovali ešte lepšie výsledky."
Tréner Ruska Valentin Gurejev: "Slovenský tím ma prekvapuje tempom, akým napreduje. Naopak s výkonom mojich hráčok som nespokojný, lebo robili zbytočné chyby, v obrane spôsobovali paniku a produkovali typický ženský hokej."