Americký krasokorčuliarsky pár Davisová - White získal v Soči zlato a utvoril nový svetový rekord

Soči 17. februára (TASR) - Americkí krasokorčuliari Meryl Davisová a Charlie White získali v pondelok na ZOH 2014 v Soči zlaté medaily v súťaži tanečných párov. Víťazi na striebornú priečku odsunuli obhajcov zlata z Vancouveru Tessu Virtueovú a Scotta Moira z Kanady, bronz putuje do Ruska vďaka páru Jelena Ilinychová a Nikita Kacalapov.

Američania vyhrali aj v nedeľu krátke tance, v ktorých si vytvorili osobné maximum (78,89 bodov). Na kanadských súperov získali náskok 2,56 bodu. Ten vo finále ešte zveľadili. Vo Vancouveri získali striebro a teraz už vystúpili na olympijský trón. Sú úradujúci majstri sveta a výkon svetových parametrov ukázali aj v Soči. Ich Šeherezáda v najťažšej obtiažnosti a v obrovskom tempe nadchla publikum aj rozhodcov. Sú prvými Američanmi, ktorí v tancoch vyhrali zlato. Utvorili si tiež nové osobné maximum 195,52 bodov a zároveň je to aj nový svetový rekord, keď za choreografiu a interpretáciu dostali od všetkých rozhodcov desiatky.

Obhajcovia z Kanady útočili na zlato z druhej pozície. Opäť raz predviedli vynikajúci výkon, trafili sa skvele do ich klasickej hudby a vytvorili si nové osobné maximum, keď o 0,99 bodu prekonali výkon z tohtosezónneho finále Grand Prix ISU.

Olympijským "predkrmom" v Soči bol súboj týchto dvoch párov v premiérovej súťaži tímov. Aj v nich uspeli vo vzájomnej konfrontácii Američania, kde rivalov zdolali spolu o desať bodov. Napriek tomu Kanada získala aj vďaka jej tanečníkom v súťaži družstiev striebro, kým USA "iba" bronz.

Bronzové medaily si po veľmi kvalitnom výkone vybojovali domáci Jelena Ilinychová a Nikita Kacalapov. Tí odrazili nápor Francúzov Nathalie Pechalatovej a Fabiana Bourzata, ktorých v konečnom zúčtovaní zdolali o vyše šesť bodov.

Vo finále jazdilo dvadsať najlepších párov z 24-členného KP. Slovenskí krasokorčuliari neštartovali. Nádej na štart v Rusku živili ešte krátko pred ZOH slovenskí tanečníci Federica Testová a Lukáš Csölley, ktorým minulý rok len o 83 stotín bodu ušla miestenka na olympijskej kvalifikácii v nemeckom Oberstdorfe. Ako prví náhradníci čakali do poslednej chvíle, či ich Medzinárodná korčuliarska únia (ISU) pre zranenia niektorého z iných párov, povolá. To sa nakoniec nestalo.