Anastasia Kuzminová víťazkou aj záverečných pretekov SP, celkove vo Svetovom pohári skončila šiesta

Holmenkollen 23. marca (TASR) - Deväťdielny seriál Svetového pohára v biatlone vyvrcholil v nedeľu v nórskom Holmenkollene záverečnými pretekmi  s hromadným štartom. Medzi ženami v nich triumfovala slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová. Na 12,5 km trati zvíťazila s náskokom 3,8 s pred Slovinkou Tejou Gregorinovou a 8,3 s ju delilo od tretej Francúzky Marie Dorinovej Habertovej. V pretekoch sa rozhodlo aj o celkovej víťazke SP. Fínka Kaisa Mäkäräinenová zdolala Nórku Toru Bergerovú len o štyri body, Anastasia Kuzminová skončila šiesta.

Už dvadsaťkrát sa Anastasia Kuzminová postavila vo svojej kariére na ZOH, MS, alebo v pretekoch Svetového pohára na stupeň víťaziek. V bilancii 7-8-5 samozrejme zo všetkého najviac vyčnievajú víťazstvá, a hlavne dve zlaté na ZOH. V tejto sezóne sa na najvyšší stupienok prepracovala trikrát, v šprinte na ZOH v Soči, v stíhacích pretekoch a v pretekoch s hromadným štartom v rámci SP v nórskom Holmenkollene.

Zaujímavo pôsobí fakt, že zo siedmich víťazstiev sa štyri zrodili v šprinte a dve v stíhačke na rovnakom mieste v Holmenkollene, kde triumfovala aj pred tromi rokmi. V masse sa nikdy z víťazstva netešila, až teraz v Holmenkollene.
Kuzminovej vyšiel Holmenkollen dokonale a z impozantného záveru sa radoval aj jej manžel a tréner Daniel Kuzmin. "Bežecký výkon podala vynikajúci, no a streľba jej vyšla akurát vtedy, keď ju potrebovala. Priebeh bol mimoriadne dramatický a aj ja som už klesal v nádeji, že sa z priebežného poradia a 23. miesta posunie výrazne vpred. Na strelnici fúkalo, veľa sa upravovali mieridlá a Nasti na poslednú chvíľu vyšlo 'cvakanie' stopercentne. Inak streľba stojmo bola u nej počas víkendu veľmi dobrá. Teší nás, že si utvorila výsledkové maximá, veď malý krištáľový glóbus jej v masse unikol len o jedno miestečko a k tomuto druhému miestu pridala šieste v celkovom hodnotení pohára, takže paráda."

Konečné hodnotenie SP (20 z 22 pretekov, dva sa škrtali): 1. Mäkäräinenová (Fín.) 860, 2. Bergerová (Nór.) 856, 3. Domračevová (Biel.) 793, 4. Soukalová (ČR) 613, 5. Viluchinová (Rus.) 612, 6. Anastasia Kuzminová 606, … 31. Jana Gereková 267, 62. Paulína Fialková (všetky SR) 48. Konečné poradie v pretekoch s hromadným štartom (3 z 3): 1. Domračevová 151, 2. Kuzminová 139, 3. Mäkäräinenová 130.