Bratanci Škantárovci sa stali v C2 celkovými víťazmi Svetového pohára slalomárov na divokej vode

Augsburg 17. augusta (TASR) - Deblkanoisti bratanci Ladislav a Peter Škantárovci sa stali celkovými víťazmi seriálu Svetového pohára slalomárov na divokej vode. V nemeckom Augsburgu skončili síce v 5. kole deviati, no ich bodový náskok bol tak výrazný, že si mohli dovoliť aj takýto luxus. V ženskom kajaku obsadila celkove Jana Dukátová druhú priečku, a tak bilancia dopadla pre slovenský vodný slalom opäť prenikavo, s prvenstvami Martikána, Škantárovcov, druhým miestom Dukátovej a tretím singlistu Mateja Beňuša. V Augsburgu nielenže prelomili slovenskí slalomári tridsiatku prvenstiev v historickej bilancii, ale v počte umiestení na stupňoch v celkovom poradí dosiahli ďalšie okrúhle číslo 60 (31-16-13).

Škantárovci si už po postupe do finále mohli užívať radosť z prvenstva v SP, pretože druhí v poradí Slovinci Božič - Taljat ich už nemohli vzhľadom na dostačujúci náskok ohroziť. Kajakárka Jana Dukátová súperila s Rakúšankou Kuhnleovou, pred Augsburgom na ňu strácala na druhom mieste len 14 bodov.

Dukátovej finálová jazda v olympijskom Eiskanali vôbec nevyšla, nazbierala až osem trestných sekúnd, z toho šesť na protiprúdnych bránkach a oproti semifinále sa na 6. mieste spomalila až o vyše 10 sekúnd. Nedarilo sa však viacerým, až štyri kajakárky vynechali jednu z 22 bránok, vrátane Kuhnleovej, ktorá skončila za slovenskou kajakárkou na 7. mieste, no v konečnom poradí SP zostala tesne o 10 bodov prvá.

Rovnako ako Dukátovej ani Škantárovcom 'nesadla' finálová jazda tak ako semifinálová. Väčšina deblistov sa zlepšila a finále malo vysokú úroveň. Na 13. protiprúdnej bránke si Škantárovci zapísali ľahký ťuk a obsadili 9. miesto. Až do Augsburgu zbierali v SP jedno medailové umiestenie za druhým, na stupňoch víťazov si vždy vyhradili miesto (3-0-1), navyše sa stali aj európskymi šampiónmi vo Viedni, no v Augsburgu, už v roliach celkových víťazov SP, poľavili. Jednoznačne však boli v debloch najvýraznejšími osobnosťami, a právom v celom seriáli SP triumfovali, už tretíkrát v kariére po rokoch 2009 a 2010.

Radšej teraz ako na majstrovstvách sveta, aj takto mohli reagovať Škantárovci na 9. miesto v Augsburgu. "Trochu nám chýbalo športové šťastie, no raz to muselo prísť a my sme doteraz mali za sebou veľa vydarených jázd," povedal Ladislav Škantár. "Finále bolo veľmi napínavé a malo vysokú úroveň. Aj predtým nastalo v našej kategórii pozdvihnutie, všeobecne deblovky jazdili vynikajúco a veľmi vyrovnane. o to viac nás teší, že sme v seriáli Svetového pohára zvíťazili."

Celkové prvenstvo v SP vynieslo 3,5-tisíc, no z tejto sumy Škantárovci určite nezbohatnú. "My sme našťastie v stredisku, no keby sme sa mali spoliehať len na vlastné zdroje, tak by sme boli určite, vzhľadom na náklady v mínuse," dodal Ladislav Škantár. "Jednotlivé kolá vo Svetovom pohári nepodporuje ICF žiadnou sumou, takže odmenou je len medaila na krku."

Finálové výsledky

K1ž: 1. Funková (Nem.) 104,52 (2), 2. Hilgertová (ČR) 106,49 (0), 3. Galušková (ČR) 107,14 (2), ...6. Jana Dukátová 114,44 (8), ...v semifinále 12. Elena Kaliská 110,40 (4), 21. Kristína Nevařilová (obe SR) 118,53 (8)

Konečné poradie SP: 1. Kuhnleová 280, 2. Dukátová 270, 3. Funková 257, ...16. Kaliská 133, 37. Nevařilová 46

C2: 1. Klauss - Peche (Fr.) 108,80 (2), 2. Anton - Benzien (Nem.) 109,50 (2), 3. Florence - Hounslow (Brit.) 109,69 (0), ...9. Ladislav a Peter Škantárovci 111,81 (2), ...v semifinále 11. Tomáš Kučera - Ján Bátik (obe SR) 116,20 ((4)

Konečné poradie SP: 1. Škantárovci 290, 2. Anton - Benzien 258, 3. Božič - Taljat (Slovin.) 243, ...10. Kučera - Bátik 93, 20. Pavol a Peter Hochschornerovci 55