8 min. čítania

Bravó, Ružomberok!

RUŽOMBEROK 6. apríla (SITA) - Veľká dráma sa začala v ružomberskej Koniarni už od samotného začiatku. Skúsené družstvo Bourges hralo účelný basketbal s vynikajúcou obranou, no od domácich sa nedokázalo výraznejšie bodovo odpútať. Zverenkyne trénerky Natálie Hejkovej pôsobili v úvode nervóznym dojmom. V defenzíve bolo všetko v poriadku, ale v útoku sa dlho hľadali. Po prvýkrát sa ujali domáce vedenia až v 12. min (16:15) a odvtedy až do konca prvého polčasu vyhrávali. Skvele hrala predovšetkým Natália Sviščovová, ale dobre jej sekundovali aj ostatné spoluhráčky. Prvú dvadsaťminútovku vyhrali žabky pred svojim excelentným publikom, v ktorom sedel aj premiér Mikuláš Dzurinda 31:27. Skôr ako sa ružomberskou Koniarňou mohli ozvať mohutné salvy radosti a piesne "We are the champions", museli domáce basketbalistky urobiť druhý dôležitý krok. Potrebovali k nemu síce dve predĺženia a predsa sa im to napokon podarilo. Na dlhý čas ich z rovnováhy vyviedla výborná hra francúzskeho majstra, ktorý k tvrdej obrane pridal aj zlepšenú konconku a dlhší čas viedol. V infarktovom závere, necelých 16 sekúnd pred koncom spôsobila zmŕtvychvstanie celého Ružomberka úspešnou trojkou kapitánka Iveta Bieliková. V predĺžení boli nervy napnuté na prasknutie a Liptáčky držala nad vodou len zlatá ruka a chladná myseľ Nataše Sviščevovej. To, po čom všetci túžili sa napokon podarilo, keď neutíchajúca bojovnosť a vôla po víťazstve slávili zaslúžený úspech. Hlasy po skončení finálového zápasu Final Four Euroligy basketbalistiek v Ružomberku: Natália Hejková (trénerka Ružomberka): "Som veľmi šťastná, chcela by som sa poďakovať všetkým hráčkam, realizačnému tímu a divákom. Zároveň som unavená, akoby som celý deň vykladala uhlie. Čo viac sme si mohli želať, ako víťazstvo na domácej pôde po dvoch predĺženiach. Lepšiu drámu by nevymyslel asi vari nikto. Nemyslím si, že rozhodlo len štastie. Podľa môjho názoru bolo rozhodujúce srdce, práve vďaka nemu sme triumfovali. Veľkú poklonu by som chcela zložiť starším hráčkam, ktoré to dnes strelecky potiahli a v druhom predĺžení som sama nechápala, kde sa v nich berú sily. Mám na mysli najmä Ivetu Bielikovú a Natáliu Sviščevovú. Za trestné hody, v ktorých bola Natália počas celého priebehu Final Four stopercentná, by si zaslúžila špeciálnu cenu." Iveta Bieliková (kapitánka Ružomberka): "Obhájiť víťazstvo v Eurolige bolo mimoriadne náročné. Som veľmi šťastná, že sa nám to pred domácim publikom podarilo. Trojka v závere bola mojou najdôležitejšou v kariére. V predĺžení sme si verili a za seba môžem povedať, že som ešte mala fyzické rezervy. Pocit po zápase bol veľmi krásny." Zuzana Žirková (krídelníčka Ružomberka): "Bol to veľmi ťažký zápas, pretože so súperom sme sa veľmi dobre poznali. Napokon to však dopadlo dobre, takže sme všetky spokojné a šťastné. Nervozitu som počas zápasu nepociťovala, skôr som bola ako na ihlách, keď som sedela na lavičke." Olivier Hirsch (tréner Bourges): "Dali sme do zápasu všetko a podľa môjho názoru o výsledku rozhdodol úspešný doskok Bielikovej a jej následná trojka v závere riadneho hracieho času. Taktiku sme postavili na dobrej hre pivotiek. Tá nám dlho vychádzala, pretože dobrú prácu vysokých hráčok využíval ostatné hráčky, najmä Kathy Melainová." Kathy Melainová (krídelníčka Bourges). "Samozrejme, že sme chceli vyhrať, ale dnes sa to podarilo súperovi. V predĺžení sa nedá veľmi rozmýšlať a špekulovať. Musíte sa sústrediť na tvrdú obranu a na to, aby ste nespravili chybu. Nechávalo veľa, aby sa nám opäť podarilo vybojovať titul európskych šampiónie." Mikuláš Dzurinda (premiér): "V prvom rade chcem zablahoželať víťaznému tímu. Som úprimne rád, že víťazstvo ostalo v Ružomberku. Zároveň by som chcel zablahoželať aj druhému v poradí CJM Borgues a tretiemu Gambrinusu Brno, ktoré podali vynikajúce výkony, no šampiónom môže byť len jeden. Basketbalistky dokázali zúročiť vynikajúcu prácu celého realizačného tímu a srdečne im ďakujem za dobrú reprezentáciu Slovenska."