Chodec Matej Tóth Atlétom roka

Bratislava 19. decembra (TASR) - Chodec Matej Tóth sa stal podľa očakávania Atlétom roka za rok 2013. O poradí rozhodla anketa, v ktorej Matej Tóth jasne dominoval s 547 hlasmi, druhý v poradí kladivár Marcel Lomnický nazbieral o vyše sto menej, presne 444. Najlepších atlétov slávnostne vyhlásili vo štvrtok v bratislavskom hoteli Holiday Inn. Matej Tóth zvíťazil v ankete druhýkrát, vrátane roka 2006, a na piedestál ho vynieslo hlavne jeho 5. miesto na majstrovstvách sveta v Moskve na 50 km trati. Na atletickom tróne vystriedal bežkyňu Luciu Klocovú, ktorá triumfovala v ankete vlani v olympijskom roku."Príjemne ma to prekvapilo. Som veľmi rád, že takmer všetci ma ohodnotili takýmto skvelým umiestnením. Vážim si to, je to určite prijemný pocit, ale aj výzva do ďalších rokov, aby som túto dôveru nesklamal," uviedol víťaz.

Výpočet Tóthových úspechov v uplynulej sezóne však nebol iba o MS. "Pre mňa to bol najúspešnejší rok v kariére. Samotné MS patria medzi top 3 mojich úspechov. Na prvom mieste je určite Svetový pohár, potom 7. miesto na OH a teraz toto piate miesto. Ale uplynulá sezóna bola podporená ďalšími vynikajúcimi výsledkami. Či už to bola medaila na Európskom pohári v domácom prostredí v Dudinciach, osobný rekord na 20 km (1:20:14 h pozn.) zlepšený v čase, keď som to najmenej čakal, či víťazstvo v Challenge pretekoch. Čiže veľa výborných výsledkov a výrazné sklamania, alebo preteky, ktoré by mi nevyšli, ani neboli," pokračoval Matej Tóth.

Okrem hlavnej kategórie sa vyhlasovali aj ďalšie. Hlavnú cenu medzi mládežníkmi získala všestranná Lucia Mokrášová, ktorá tak obhájila vlaňajšie prvenstvo. Žezlo najúspešnejšieho trénera patrí Jurajovi Benčíkovi, dnes už bývalému osobnému koučovi Mateja Tótha. Za veterána roka určili vytrvalca Vincenta Bašistu a za trénera roka mládeže Milana Suletyho. Prekvapením roka sa stal prekážkar Martin Kučera, ktorý získal zlatú medailu v behu na 400 m cez prekážky na svetovej univerziáde v Kazani.

Do Siene slávy slovenskej atletiky na večernej slávnosti uviedli tieto osobnosti: Alojz Szokol, Móric Kóczán, Eva Glesková-Lehocká, Anna Chmelková-Blanáriková, Mária Mračnová- Faithová, Eva Šuranová-Kucmanová, Jozef Plachý, Pavol Glesk, Ján Hajdócy, Rudolf Holzer, Peter Berčík, Anton Ihring, Jozef Pribilinec.