Cyklista Peter Velits sa stal tretíkrát v rade majstrom sveta v tímovej časovke, tentokrát s tímom BMC Racing

Ponferrada 21. septembra (TASR) - Slovenský cyklista Peter Velits v nedeľu skompletizoval zlatý hetrik v tímovej časovke na majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike v Španielsku. Dvadsaťdeväťročný reprezentant získal svoje prvé dve medaily (2012, 2013) ešte v drese Omega Pharma Quick-Step, teraz sa tešil vo farbách BMC Racing.

Peter Velits sa tak stal prvým cyklistom v histórii, ktorý dosiahol tri zlaté medaily v tejto disciplíne a navyše v rade. Celkovo je to už jeho štvrtá medaila z MS. V roku 2007 sa stal majstrom sveta v pretekoch s hromadným štartom v kategórii do 23 rokov.

Šestica BMC v zložení Austrálčan Rohan Dennis, Švajčiar Silvan Dillier, Taliani Daniel Oss a Manuel Quinziato, Američan Tejay van Garderen a Velits zvládla 57,1 km dlhú trať v okolí mesta Ponferrada za 1:03:29,85 h. Na druhej priečke skončil austrálsky tím Orica GreenEdge (+31,84 s) a tretí boli obhajcovia trofeje z Quick-Stepu (+35,22 s).

"Sme majstri sveta, čo viac k tomu dodať. Boli sme od začiatku sebavedomí, išli sme dobre. Bola to zaujímavá trať s rovinami, technickými sekciami aj kopcami," uviedol Tejay van Garderen.

Pretekári BMC išli od začiatku výborne a dosiahli najrýchlejší čas na prvom medzičase na 24. kilometri (25:16,30 min). Druhá Omega však zaostávala len o 46 stotín a tretí Sky o štyri sekundy. Na druhom medzičase (36,17 km) klesli na tretiu priečku za Omegu a britský Sky (+8,61 s), no po výbornej tretej časti sa nakoniec tešili z triumfu. V závere mali nevýhodu cyklisti Omega Pharma Quick-Step, ktorým začalo silnejšie pršať, čo im výrazne skomplikovalo cestu za obhajobou prvenstva.

Druhý slovenský zástupca na štarte Peter Sagan obsadil so svojím Cannondale deviate miesto so stratou 1:28,56 min na víťaza.

Výsledky časovky tímov (Ponferrada - Ponferrada, 57,1 km):

1. BMC Racing (Peter VELITS) 1:03:29,85 min, 2. Orica +31,84 s, 3. Omega Pharma - Quick-Step +35,22, 4. Sky +37,29, 5. Tinkoff-Saxo +46,59, 6. Movistar +51,37, 7. Trek +1:01,47, 8. Giant +1:26,60, 9. Cannondale (Peter SAGAN) +1:28,56, 10. Garmin +1:44,80