3 min. čítania

Dominika Cibulková v osemfinále Australian Open vyradila Šarapovovú!

Melbourne 20. januára (TASR) - Slovenská tenistka Dominika Cibulková sa prvýkrát v kariére prebojovala do štvrťfinále dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne. V osemfinále ako nasadená dvadsiatka vyradila trojku "pavúka" a šampiónku z roku 2008 Rusku Mariu Šarapovovú po trojsetovej bitke 3:6, 6:4 a 6:1. Zverenka trénera Mateja Liptáka zaznamenala jubilejné 20. víťazstvo nad hráčkou z elitnej svetovej desiatky. V dueli o postup do semifinále nastúpi proti Rumunke Simone Halepovej.

Cibulková sa stala prvou slovenskou tenistkou, ktorá postúpila minimálne do singlového štvrťfinále na všetkých podujatiach veľkej štvorky. Jej najlepším výsledkom u protinožcov bolo doposiaľ osemfinále z roku 2009, grandslamovým maximom slovenskej jednotky je zatiaľ semifinále z Roland Garros z roku 2009. V roku 2012 bola na parížskej antuke medzi najlepšou osmičkou rovnako ako v roku 2011 vo Wimbledone a v roku 2010 na US Open. Na Australian Open má už istú prémiu 270.000 austrálskych dolárov a 430 bodov do svetového rebríčka WTA.

Cibulkovej nevyšiel úvod zápasu so Šarapovovou, keď hneď v úvodnom geme stratila servis a Ruska sa po potvrdení brejku ujala vedenia 2:0. Vo štvrtom geme mala Slovenka dve možnosti vyrovnať na 2:2, no Šarapovová si podržala podanie, po ďalšom brejku v siedmom geme si vybudovala náskok 5:2 a prvý set získala vo svoj prospech. Bývalá svetová jednotka ťažila z kvalitného forhendu a dobrého pohybu po dvorci. V druhom dejstve sa karta obrátila. Cibulková zlepšila podanie i returny, v dlhých výmenách od základnej čiary dokázala Šarapovovú zatlačiť a po dvoch brejkoch odskočila súperke na 5:0. Ruska, ktorá v týchto fázach zápasu kopila nevynútené chyby, v ďalších minútach síce znížila na 4:5, no Cibulková už set dotiahla do úspešného konca. Pred začiatkom rozhodujúceho dejstva Šarapovová požiadala o medical time out pre problémy s bedrovým kĺbom a zamierila do šatne. Po návrate na dvorec pokračovala v nevýraznom výkone, úplne jej odišlo  podanie, čo bola voda na mlyn Cibulkovej. Slovenka po dvoch brejkoch išla do vedenia 4:1 a šancu na postup do štvrťfinále už z rúk nepustila. V siedmom geme premenila pri podaní súperky v poradí druhý mečbal a vyrovnala vzájomnú bilanciu so Šarapovovou na 3:3.

"Veľmi ma teší, že som na Australian Open konečne postúpila do štvrťfinále. Na kurt som išla stopercentne presvedčená o tom, že dnes môžem vyhrať. Prvý set som síce stratila, no vedela som, že keď budem robiť tie správne veci, mám šancu uspieť. Mariu som v minulosti už zdolala aj na veľkých turnajoch vrátane grandslamévého Roland Garros, takže som si proti nej verila," povedala Dominika Cibulková v prvom interview priamo na kurte.