4 min. čítania

Erik Vlček s Jurajom Tarrom získali v dvojkajaku na ME v Brandenburgu bronzové medaily

Brandenburg 12. júna (TASR) - Slovenský dvojkajak v zložení Erik Vlček, Juraj Tarr získal na ME v nemeckom Brandenburgu bronz v K2 na 1000 m. Vo finále finišoval na treťom mieste za obhajcami titulu Nemcami Maxom Rendschmidtom s Marcusom Grossom a francúzskym tandemom Arnaud Hybois, Etienne Hubert. Pre slovenskú rýchlostnú kanoistiku je to celkovo 37. cenný kov z európskych šampionátov.

Vlček s Tarrom mali výborný štart a po polovici trate boli druhí tesne za Francúzmi. Skvelým finišom sa na prvú priečku prepracovali favorizovaní Nemci, no Slováci držali vysoké tempo a udržali sa na medailovej pozícii. Pre členov ŠKP Bratislava je zisk prvej spoločnej medaily v K2 z vrcholného podujatia náplasťou za neúspešne vystúpenie z vlaňajších MS v Duisburgu, kde im nevyšlo finále kilometra ani päťstovky.

Vlček mal zo zisku bronzu obrovskú radosť. "Bola to z našej strany super jazda. Podmienky boli dnes veľmi náročné, stále sa menil vietor. Raz fúkal zozadu, potom zasa spredu. Mal som obavy, či trafím ideálne traťové tempo, lebo zadný vietor dokáže byť zradný. Zdá sa vám, že idete ľahko a zrazu vám začnú dochádzať sily. Bolo treba ísť rozumne. Výborne sme chytili štart a počas celej trate sme išli na medailových priečkach. V závere sme to ešte dokázali vyšpičkovať a vo finiši sme mali na dosah druhé miesto, Francúzi si však napokon udržali striebornú pozíciu. So ziskom bronzu sme však maximálne spokojní. Po dlhom čase sme získali medailu z vrcholného podujatia," povedal pre TASR skúsený slovenský reprezentant.

Pre Vlčeka je medaila z Brandenburgu satisfakciou za MS 2013 v Duisburgu. "Vieme, že máme na to, aby sme bojovali o medaily. Stále sa motáme v špičke, no vždy nám chýbalo trochu šťastia. Verím, že teraz sme to konečne prelomili a toto je iba začiatok našej spoločnej etapy." Zadák Tarr na margo finálovej jazdy uviedol. "Keď sme sa s Erikom boli rozjazdiť, povedali sme si, že taktika bude taká, aby nám súperi po štarte neušli. Vo vedľajšej dráhe boli rýchli Francúzi, ktorí v tomto roku vyhrali podujatie Svetového pohára v Szegede. Povedal som, že keď to pôjdeme silovo, po vetre a budeme sa držať súperov, tak v závere môže byť z toho medailová radosť. Vyšlo to skvele a bronz je veľkou motiváciou do ďalšej práce. Mohlo z toho byť aj striebro, no nemôžeme mať zasa veľké oči, medaila je veľkým úspechom. Urobíme všetko pre to, aby sme to spolu dotiahli až do OH 2016 v Riu de Janeiro."

Tarr na tejto trati v K2 ešte nikdy nezískal medailu. Keď ju na kilometri vybojoval, vždy len ako člen štvorkajaka. Najbližšie k medailovým stupňom na ME na kilometrovej trati v K2 sa ocitol v roku 2006 a 2005. Vždy bol štvrtý, spoločne s Andrejom Wiebauerom. Vlček mal v K2 na 1000 m na ME doposiaľ jediný medailový zápis - v roku 2012 v Záhrebe získali spoločne s Petrom Gellem bronz.

Singlkanoista Matej Rusnák finišoval v prvom A-finále C1 na 1000 m v kariére šiesty, zo zisku zlata sa tešil olympijský víťaz Nemec Sebastian Brendel. Peter Gelle skončil v B-finále K1 na 1000 m štvrtý, celkovo ho klasifikovali na 13. priečke.

Výsledky A-finále na 1000 m:
      muži:
      K2: 1. Rendchmidt, Gross (Nem.) 3:06,792, 2. Hybois, Hubert (Fr.) 3:07,306, 3. Erik VLČEK, Juraj TARR (SR) 3:07,905
      C1: 1. Brendel (Nem.) 3:54,822, 2. Vajda (Maď.) 3:55,577, 3. Melantjev (Rus.) 3:57,676...6. Matej RUSNÁK (SR) 4:00,112