2 min. čítania

Kajakármi roka Peter Gelle a Martina Kohlová, najlepším kanoistom Matej Rusnák

Bratislava 17. januára (TASR) - Najlepším športovcom Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky v kategórii kajakárov sa stal po tretí raz v kariére Peter Gelle. Medzi kajakárkami triumfovala Martina Kohlová, ktorá prerušila nadvládu Ivany Kmeťovej. Honor najlepšieho kanoistu získal Matej Rusnák. Výsledky ankety SZRK slávnostne vyhlásili v piatok večer v priestoroch DK Ružinov v Bratislave.

Kategóriu Výkon roka ovládol mladý štvorkajak v zložení Marek Krajčovič, Gábor Jakubík, Matej Michálek, Viktor Demin, ktorý získal zlato na ME juniorov a pretekárov do 23 rokov v poľskej Poznani i na MS v kanadskom Wellande. Medzi juniormi sa z prvenstva tešil Denis Myšák, do štvorice ocenených najlepších trénerov sa dostali Radovan Šimočko, Felix Masár, Ľubomír Hagara a Róbert Erban.

Gelle medzi kajakármi obhájil vlaňajšie prvenstvo, predtým vyhral ešte v roku 2010. Člen Dukly Trenčín prekvapil na svetovom šampionáte v Duisburgu výbornými výkonmi v singlových disciplínach. Na 500 aj na 1000 m skončil na 7. mieste. Na druhej priečke v ankete skončil Juraj Tarr, tretí bol Erik Vlček. Za touto trojicou sa zoradili členovia úspešnej posádky K4 do 23 rokov Krajčovič, Jakubík, Michálek a Demin. Kohlová v roku 2013 zaujala výbornými výkonmi v singlových disciplínach. Na MS v Duisburgu skončila v K1 na 200 m na 6. mieste, na ME v portugalskom Montemore bola piata. Vďaka týmto výsledkom zosadila po dlhom čase z prvého miesta Kmeťovú, ktorá kraľovala v ankete dlhých sedem rokov. Tretie miesto v ankete patrí Simone Šamkovej.

Rusnák skončil v roku 2013 na ME i na MS štvrtý v C1 na 5000 m. Pridal aj úspešné výsledky na Svetovej letnej univerziáde v Kazani. V C1 na 500 m obsadil 6. miesto a na svojej preferovanej trati na 1000 m 4. priečku. Druhé miesto v ankete obsadil Rastislav Kohút a tretie Ľubomír Hagara.

Štvorkajak do 23 rokov, ktorý zaknihoval vo svojej kategórii zlatý double, sa premiérovo predstavil aj na seniorských MS. V Duisburgu skončil vo finále siedmy. Pozíciu najlepšieho juniora obhájil Myšák, ktorý predbehol svojho parťáka z lode Tibora Linku. Obaja spoločne získali v Poznani titul juniorských majstrov Európy v K2 na 500 m.