4 min. čítania

Kanoista Rusnák v C1 na 5000 m i dvojica Kmeťová, Kohlová v K2 na 200 m obsadili 4. miesta

Račice 3. mája (TASR) - Slovenský reprezentant v rýchlostnej kanoistike Matej Rusnák obsadil v C1 na 5000 m na ME v Račiciach štvrté miesto. Napriek mohutnému finišu sa mu nepodarilo prepracovať na bronzový stupienok, za Bielorusom Maksimom Petrovom zaostal o vyše štyri sekundy. Zo zisku zlata sa tešil favorizovaný Nemec Sebastian Brendel.

Rusnák si v porovnaní s vlaňajším šampionátom v Brandenburgu polepšil o dve priečky, v cieli však nebol spokojný, lebo mal v Račiciach medailové ambície. "Som nahnevaný, že je to na vrcholnom podujatí opäť štvrté miesto. Urobil som niekoľko menších chýb, ktoré ma rozhodili a spomalili. Škoda, že som nezískal medailu," povedal člen Dukly Trenčín.

Slovenský dvojkajak v zložení Ivana Kmeťová, Martina Kohlová obsadil vo finále K2 na 200 m na ME v Račiciach štvrté miesto. Zverenky trénera Filipa Petrlu do posledných metrov bojovali o medailu, bronz im napokon vyfúkli Srbky Nikolina a Olivera Moldovanové. Kmeťová skončila 40 minút predtým pri premiére vo finále singla na ME deviata.

V nedeľu absolvovala celkovo tri finálové štarty, v K2 na olympijskej päťstovke boli s Kohlovou ôsme. "Čakala som, že vo finále na 500 m pôjdeme predsa len o trochu lepšie, no súperky nám v prvej polovici trate ušli. Keď už pocitovo idete v tom, že to nie je dobré, už sa nedá z toho vykľučkovať. Po dojazde do cieľa som však počula, že sme šieste miesto stratili v samom závere. O dve hodiny neskôr ma čakala singlovka. Cítila som sa unavená, mala som vysoký laktát a snažila som sa ho odbúrať tak, že som sa išla vyjazdiť. Na záver ma ešte čakala kádvojka na 200 m. S Ninou sme zabojovali a štvrtým miestom sme potešili samé seba. Tak vysoko sme boli naposledy na ME v roku 2010."

Vo finále K2 na 500 m na obsadila naša dvojica ôsme miesto. Zverenky trénera Filipa Petrlu tak na olympijskej trati zopakovali výsledok z vlaňajšieho šampionátu v Brandenburgu.

Tibor Linka skončil v A-finále K1 pri debute na seniorskom vrcholnom podujatí ôsmy. Po polovici trate bol na skvelej bronzovej priečke, v závere ale stratil. Už postup medzi elitnú deviatku je však pre neho veľkým úspechom. Zo zisku zlata v singli sa tešil skúsený Dán Rene Poulsen.

Slovenský štvorkajak v zložení Denis Myšák, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin obsadil vo finále K4 na 1000 m na ME v Račiciach deviate miesto. Zverenci trénera Felixa Masára neobhájili striebro z vlaňajšieho šampionátu v Brandenburgu.

V zložení posádky nastala tesne pred začiatkom ME zmena na poste "háčika", keď zdravotne indisponovaného Mareka Krajčoviča nahradil Myšák. Po polovici trate bola slovenská káštvorka ešte na sľubnom štvrtom mieste, no na druhej päťstovke sa prepadla. Zlato získali na radosť českých fanúšikov minuloroční majstri sveta i Európy Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba.