8 min. čítania

Korčok pôjde na OH

DUDINCE 25. marca (SITA) - Víťazom 19. ročníka medzinárodných chodeckých pretekov Dudinská päťdesiatka sa stal fínsky reprezentant Valentin Kononen, ktorý časom 3:39:34 h nielenže utvoril nový traťový rekord (doteraz 3:42:20 Pavol Szikora z roku 1987), ale o viac než dve minúty zlepšil aj tohtoročné svetové maximum Poliaka Korzeniowského. Majster sveta z roku 1995 nemal rovnocenného konkurenta, od začiatku šliapal osamotený, hoci sa s ním chvíľku snažil držať krok Čech Sonnek. Tridsaťročný Kononen, ktorý v Dudinciach vyhral už pred deviatimi rokmi, zinkasoval za víťazstvo 500 a za traťový rekord 1000 dolárov. Zaujímavo sa však vyvíjal súboj o ďalšie priečky. Až do posledného okruhu šiel na druhom mieste Maďar Zoltán Czukor. Skvelým finišom ho však predstihol odchovanec krupinskej chôdze v službách Dukly Banská Bystrica Peter Korčok. Zverenec trénera Juraja Benčíka zlikvidoval 37-sekundový náskok maďarského reprezentanta a časom 3:54:56 h splnil limit Slovenského atletického zväzu (4:00:00 h) na OH 2000. Korčok získal aj svoj prvý titul majstra SR a definitívne si vybojoval účasť v Sydney. Po maratóncovi Róbertovi Štefkovi je 26-ročný Korčok druhým slovenským atlétom s olympijskou istotou. Bronz (i titul majstra Maďarska) napokon získal Czukor časom 3:55:48, prvenstvo z ukrajinského šampionátu patrilo Vitalijovi Popovičovi (5. za 3:58:27). Okrem Korčoka, ktorý si zlepšil osobný rekord o 4:05 min si osobné maximá výrazne zlepšili aj ďalší mladí slovenskí chodci. Ďalší z krupinskej chodeckej liahne Marek Janek skončil siedmy za 3:58:49 (splnený limit na OH) a spolu s Korčokom si vybojoval nomináciu na júnový Európsky pohár v nemeckom Eisenhüttenstadte. Pod 4 hodiny sa prvýkrát v kariére dostal Kazimír Verkin (3:59:16 - splnený limit na OH) a vo svojej päťdesiatkárskej premiére nesklamali ani Pupiš (4:03:30), Bátovský (4:05:33) či Spišiak (4:09:36).Sklamaním bolo účinkovanie skúseného Petra Tichého, ktorý sa necítil zdravotne fit a približne na dvadsiatom kilometri zišiel z trate. Ďalší ostrieľaný harcovník Štefan Malík na štart vôbec nenastúpil, pretože už týždeň ho trápila viróza. Šéftréner slovenských chodcov Juraj Benčík bol po pretekoch spokojný: "Milo ma prekvapil Peťo Korčok, ale musím vyzdvihnúť aj výkony limitárov Janeka a Verkina. Pozitívom sú aj časy ďalších mladíkov, ktorí absolvovali celých 50 km prvýkrát v živote. Dnešné výsledky ukázali, že slovenská chôdza sa ubrala správnym smerom." Na štart pretekov na 50 km nastúpilo 64 chodcov, do cieľa ich prišlo 29. Devätnásty ročník Dudinskej päťdesiatky slávnostne otváral minister obrany SR Pavol Kanis a medzi čestnými hosťami boli ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku Mária Machová a predseda SOV František Chmelár. Peter Korčok sa stal druhým slovenským olympionikom so sydneyskou miestenkou. Krupinčan s bartislavským domicilom, avšak v službách banskobystrickej Dukly bez problémov splnil limit na OH a o vyše štyri minúty si zlepšil svoje osobné maximum. "Na štart som nastupoval s cieľom dosiahnuť čas tesne pod štyri hodiny a pokúsiť sa zvíťaziť. Vedel som, že to nebude jednoduché, veď Malík a Tichý sú skúsení borci a aj ostatní odviedli v príprave poriadny kus roboty. Ja som si však veril. Na trati som nemal nijaké problémy a riadil som sa taktikou trénera Benčíka. Nenaháňal som sa za Kononenom, ktorý bol naozaj bezkonkurenčne najlepší. Strážil som si svojich slovenských konkurentov. Ak by bol Kononen Slovák, potom bo to bolo možno iné," žartoval 26-ročný Peter Korčok. Na margo záverečného famózneho zrýchlenia, keď v poslednom okruhu zlikvidoval 37-sekundový náskok Maďara Czukora a ešte mu ušiel o ďalších 52 sekúnd, povedal: "Ostalo mi dosť síl, a preto som zrýchľoval, koľko sa dalo. Myslím si, že som nesiahol úplne na dno svojich síl. Podľa výkonu v druhej polovice trate usudzujem, že v prípade rýchlejšieho začiatku by som mohol skresať ešte 2,5 až 3 minúty." Pred štyrmi rokmi unikla Petrovi Korčokovi nominácia na OH do Atlanty o chlp. Limit síce splnil, avšak podľa časov bol až štvrtým v poradí a na olympiáde môžu štartovať v každej disciplíne iba traja atléti z jednej krajiny. "Sklamanie spred štyroch rokov som si dnes úplne vynahradil. Som veľmi, veľmi rád, že už sa môžem v pokoji pripravovať na Sydney," poznamenal.Petra Korčoka zaučili do tajov chôdze v Krupine tréneri Ján Klimko a Leonard Lendvorský, neskôr svoj talent rozvíjal v Dukle pod dohľadom Milana Ďumbalu, Romana Paroleka a teraz ho vedie Juraj Benčík.