Na ME v krátkom bazéne Listopadová na 100 m polohové preteky ôsma

Herning 14. decembra (TASR) - Slovenská plavkyňa Katarína Listopadová obsadila v sobotu podvečer na ME v krátkom bazéne v dánskom Herningu vo finále 100 m polohové preteky ôsme miesto. Slovenka dosiahla čas 1:00,69 min. Zlato získala v novom rekorde šampionátu 57,68 s Litovčanka Ruta Meilutyte. Listopadová krátko po finále skočila do vody aj v semifinále na 100 m motýlik, v ktorom v čase 58,94 sekundy obsadila celkové 16. miesto a nepodarilo sa jej postúpiť do desaťčlenného finále.

Slovenská plavkyňa po pretekoch pre oficiálny web Slovenskej plaveckej federácie povedala: "Som spokojná, pretože ôsme miesto na Európe je zatiaľ moje najlepšie umiestnenie. Bolo to veľmi náročné, napriek tomu som zaplávala celkom dobrý čas. Som si istá, že ak by tam nebola tá polohovka, bolo by to rýchlejšie. Trénerovi som však hovorila, že chcem ísť v obidvoch disciplínach a v oboch naplno. Neľutujem. Škoda, že medzi oboma nebol trochu väčší časový odstup."

Marek Botík utvoril v sobotu popoludní na šampionáte časom 26,99 s slovenský rekord na 50 m prsia. Dosiahol ho v barážovej rozplavbe o postup do semifinále, v ktorej prehral s Litovcom Titenisom o osem stotín. Dvadsaťdvaročný slovenský reprezentant, ktorého predpoludním klasifikovali v prsiarskom šprinte na 24. priečke (27,36), prekonal slovenské maximum Tomáša Klobučníka 27,02 s práve z Herningu. Klobučník síce do semifinále postúpil 15. najrýchlejším časom, ale odhlásil sa z neho a sústredí sa na nedeľňajšiu disciplínu 200 m prsia.

Finálový blok tretieho súťažného dňa vyšperkoval svetový rekord v mixštafete na 4x100 m v.sp., ktorý časom 1:29,53 vytvorili Rusi Sergej Fesikov, Vladimir Morozov, Rozalija Nasretdinovová a Veronika Popovová.