Na zimnej paralympiáde v Soči Farkašová zlatá v obrovskom slalome, Smaržová piata

Červená Poľana 16. marca (TASR) - Lyžiarka Henrieta Farkašová triumfovala v nedeľňajšom obrovskom slalome zrakovo postihnutých a z XI. zimných paralympijských hier v Soči si tak odnesie dve zlaté a jednu bronzovú medailu. Celkovo slovenskí športovci získali v Soči už sedem cenných kovov (3-2-2).

Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou dominovala v oboch nedeľňajších kolách. Už v prvom nadelila svojej najväčšej konkurentke, nakoniec striebornej Aleksandre Frantcevovej z Ruska takmer päť sekúnd a v druhom kole si vylepšila náskok ešte o 1,32 s. Bronzovú medailu získala Jessica Gallagherová z Austrálie.

"Po prvom kole sme mali dostatočný, bezpečný náskok a preto sme si mohli dovoliť začať druhé kolo opatrnejšie," reagovala v cieli pre spv.sk Šubrtová. "Išlo sa mi dobre, dávala som si pozor na chybu a v druhej polovici trate sme zrýchlili. Užívala som si dnešné preteky a som rada, že som prispela do medailovej zbierky našej výpravy druhou zlatou medailou," povedala Farkašová, ktorá sa s dvoma zlatými a jednou bronzovou stala najúspešnejšou slovenskou reprezentantkou na ZPH v Soči.

Ďalšia slovenská lyžiarka Petra Smaržová obsadila výborné piate miesto v kategórii telesne postihnuté - stojace. Za víťaznou Marie Bochetovou z Francúzska zaostala o viac ako desať sekúnd, na bronzovú medailu stratila necelé tri. Bežec na lyžiach Vladimír Gajdičiar obsadil v pretekoch na 10 km voľnou technikou v kategórii telesne postihnutí - sediaci 18. miesto, keď na víťazného Kanaďana Chrisa Klebla stratil takmer štyri minúty.