Peter Sagan skončil v 6. etape Tour de France na piatom mieste, pripísal si šieste umiestnenie v TOP 5

Reims 10. júla (TASR) - Nemec Andre Greipel triumfoval vo štvrtkovej šiestej etape na 101. ročníku cyklistických pretekov Tour de France (TdF). Jazdec stajne Lotto-Belisol dosiahol na 194-kilometrovej trati z Arrasu do Reimsu čas 4:11:39 h. Druhý finišoval v rovnakom čase Nór Alexander Kristoff (Kaťuša) a tesne za ním prišiel do cieľa v záverečnom špurte domáci pretekár Samuel Dumoulin (Ag2r-La Mondiale).

Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil 5. priečku a naďalej vedie bodovaciu súťaž o zelený dres. V nej má jazdec stajne Cannondale už 80-bodový náskok pred Francúzom Bryanom Coquardom. V celkovom poradí je Sagan tretí so 44-sekundovou stratou na držiteľa žltého dresu pre lídra podujatia Vincenza Nibaliho z Talianska. Druhý Slovák v štartovom poli Peter Velits (BMC Racing Team) skončil 27., celkove mu patrí 20. priečka.

Okamžite po štarte 6. etapy sa dopredu dostala štvorica Tom Leezer (Belkin), Luis Mate (Cofidis), Jerome Pineau (IAM Cycling) a Arnaud Gerard (Bretagne-Seche). Ani jeden z týchto pretekárov však nepredstavoval hrozbu pre pelotón, pokojný tak mohol zostať aj Nibali. Prvú horskú prémiu ukoristil Mate.

Rýchlostnú prémiu po úniku vyhral Leezer a v pelotóne bojoval o cenné body "vláčik" jazdcov Cannondale na čele so Saganom. Slovenský jazdec skončil v tomto šprinte druhý, keď ho predbehol iba Mark Renshaw, vďaka čomu získal ďalších desať bodov do súťaže o zelený dres. Sagan bol tiež zapletený do jedného pádu, po ktorom si nechal ošetriť ľavý lakeť a ľavé koleno u lekára, pokračoval však v etape.

Hlavný balík približne 18 km pred cieľom pohltil Gerarda s Leezerom, na čele tak s 8-sekundovým náskokom zostala už iba dvojica Mate a Pineau. Aj ona však odolávala len chvíľu, nápor pelotónu neudržala a o víťazovi rozhodol záverečný hromadný špurt. Pre defekt v ňom absentoval najväčší favorit na celkový triumf Marcel Kittel. Etapový triumf napokon zostal v rukách Nemcov, keď ako prvý preťal cieľovú čiaru Andre Greipel. Sagan zostal úplne zavretý a mal len veľmi malú šancu, ako sa dostať na výhodnejšiu pozíciu. Šiestykrát za sebou však finišoval v najlepšej pätici.

Výsledky 6. etapy (Arras - Reims, 194 km): 1. Greipel (Nem./Lotto) 4:11:39 h, 2. Kristoff (Nór./Kaťuša), 3.  Dumoulin (Fr./AG2R), 4. Renshaw (Austr./Omega Pharma - Quick-Step), 5. Peter SAGAN (SR/Cannondale),..., 27. Peter VELITS (SR/BMC Racing Team) všetci rovnaký čas ako víťaz.

Priebežná klasifikácia: 1. Nibali (Tal./Astana) 24:38:25 h, 2. Fuglsang (Dán./Astana) +2 s, 3. SAGAN +44, ..., 20. VELITS +2:44.

Bodovacia súťaž: 1. SAGAN 217 bodov, 2. Coquard 137, 3. Marcel Kittel (Nem./Giant) 135.