Prvá prehra Slovákov na MS v hokeji, Nórom sme podľahli 2:3

Ostrava 6. mája (TASR) - Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom štvrtom vystúpení v B-skupine MS v Ostrave s Nórskom 2:3 a skomplikovali si tak šance na postup do štvrťfinále. Na konte majú naďalej sedem bodov a zostávajú na treťom mieste tabuľky, pred sebou však majú tri náročné duely s favoritmi Fínskom, Ruskom a USA.

Zverenci trénera Vladimíra Vůjteka prvýkrát na turnaji strelili úvodný gól v zápase, keď v 19. minúte v presilovke otvoril z dorážky skóre Tomáš Surový. Na 2:0 zvýšil na začiatku druhej tretiny delovkou od modrej čiary obranca Marek Ďaloga. Napriek dvojgólovému vedeniu bol výkon slovenského tímu ďaleko od optimálu a hokejová spravodlivosť v tomto prípade platila, keď sa súper po dvoch zásahoch Mattiasa Nörsteböa a jedného Matsa Rosseliho Olsena dočkal zaslúženého obratu. Záverečný tlak už Slovákom k vyrovnaniu nepomohol.

Zápas nedohral obranca Andrej Meszároš, ktorý putoval predčasne pod sprchy po tom, čo v 48. minúte koncom hokejky bodol súpera. Stretnutie vo vypredanej ČEZ Aréne si nenechal ujsť ani prezident SR Andrej Kiska.

Slováci majú teraz na šampionáte dva dni voľna, najbližší zápas odohrajú až v sobotu o 16.15 h, keď narazia na Fínov. V skupine si zmerajú sily ešte s Ruskom a na záver s USA. Nóri odohrajú ďalšie stretnutie v piatok o 16.15 so Slovinskom.

Marek Ďaloga, obranca SR, autor druhého gólu SR: "Prestali sme hrať to, čo sme mali. Najjednoduchšie je vždy tlačiť sa do bránky a strieľať. My sme však začali vymýšľať. Musíme sa držať toho, čo nás zdobilo. Bolo to ťažké pre nás, ale rovnako aj pre nich, na to sa nemôžeme vyhovárať. Mali sme to dobre rozbehnuté, no nevyšlo nám to, škoda."

Peter Oremus, asistent trénera SR: "Vstup do zápasu sme mali dobrý, viedli sme 2:0. Početnosť vylúčení na našej strane však bola veľmi vysoká. Nóri dali dva góly, vrátili sa do zápasu a strhli to na svoju stranu. Zahrali veľmi dobre presilovky, kde clonili Janovi a padlo im to do bránky. Musíme zlepšiť disciplínu. Máme dva dni voľna, teraz si musíme aj dobre oddýchnuť."

B-skupina (Ostrava)
      Slovensko - Nórsko 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)
      Góly: 19. Surový (Gáborík, L. Hudáček), 22. Ďaloga (Mikuš, Tatar) - 26. Nörstebö (Holös, M. Olimb), 36. Rosseli Olsen (Ask, Martinsen), 42. Nörstebö (Thoresen, Holös). Rozhodovali: Stricker (Švajč.), Vinnerborg - Dahmén (obaja Švéd.), Tosenovjna (ČR), vylúčení: 5:5 na 2 min., navyše Bartovič 10 min. za úder do oblasti hlavy a krku, 47. min. Meszároš (obaja SR) 5 min. + DKZ za bodnutie koncom hokejky, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, zmeny a striedania: od 41. min. bez Bartoviča, 8812 divákov (vypredané).
      Slovensko: Laco - Meszároš, Graňák, Jurčina, Sersen, Ďaloga, Mikuš, Baranka – L. Hudáček, Surový, Gáborík – Pánik, Bližňák, Bartovič - Jurčo, Viedenský, Tatar - Daňo, Lušňák, Dravecký - Miklík
      Nórsko: Haugen - Holös, Nörstebö, Tollefsen, Trygg, Bonsaksen, Sörvik, Ödegaard - M. Olimb, Ask, Thoresen - Rosseli Olsen, K.A. Olimb, Martinsen - Forsberg, Bastiansen, Trettenes - Röymark, Stene, Roest - Dahlström