Sagan v 4. etape Tour de France spadol, no napriek tomu obsadil 4. miesto

Lille 8. júla (TASR) - Víťazom 4. etapy na 101. ročníku najslávnejších cyklistických pretekov Tour de France (TdF) sa stal Marcel Kittel. Jazdec Giant Shimano zvládol záverečný špurt utorňajšej 163,5-kilometrovej etapy z Le Touque do Lille v čase 3:36:39 h a na tohtoročnom podujatí si pripísal už tretí etapový vavrín. Slovák Peter Sagan obsadil štvrtú priečku a po zisku ďalších 26 bodov si udržal zelené tričko. V bodovacej súťaži má pred druhým Kittelom 23-bodový náskok. Žltý dres pre priebežného lídra patrí naďalej Vincenzovi Nibalimu, Sagan na neho stráca dve sekundy.

"Bolo to naozaj rýchle a ťažké udržať sa s tímom. Na konci ma chalani dotiahli na čelo. Držal som sa za Renshawom, myslel som len na poslednú zákrutu. Bolo to naozaj ťažké," uviedol v cieli Kittel, pre ktorého to bolo celkovo siedme etapové víťazstvo na Tour.

Sagan spadol necelých 20 kilometrov pred koncom, no napriek tomu sa dokázal prepracovať na čelo pelotónu a opäť bol v boji o triumf. Doťahovanie straty ho však stálo dosť síl. "Bolo to celkom dobré. Spadol som mojou vinou. Bola tam akoby mokrá cesta a zrazu som bol na zemi," povedal pre RTVS Sagan, ktorý sa pri páde trochu poudieral. "Dúfam, že to nie je nič vážne. Uvidíme, ako to bude zajtra," dodal.

Na štarte rovinatej etapy už nefiguroval Andy Schleck, ktorý po nepríjemnom pondelňajšom páde pre zranenia odstúpil z ďalšieho priebehu pretekov. Okrem dvoch vrchárskych sa na trati nachádzala aj šprintérska prémia s päťpercentným stúpaním, ktorú organizátori umiestnili do Casselu. Kilometer pred jej vrcholom nastúpil na šprint okrem Marcatta aj Sagan s Coquardom a slovenský cyklista si pripísal ako tretí v poradí 15 bodov.

Hlavný pelotón následne rozdelili tímy Cannondale a BMC Racing na dve časti. Jazdci talianskej stajne nasadili vysoké tempo a 60 km pred cieľom stiahli náskok vedúcej dvojice Voecklera s Matem na približne 30 sekúnd. Mate však pre defekt ďalej v úniku nemohol pokračovať, Voeckler tak vo vetre prechádzal severom Francúzska sám. S blížiacim sa cieľom pridala hlavná skupina na tempe a 17 km pred ním ho dobehla. V úzkych uličkách mesta Lille sa pelotón následne natiahol na niekoľko desiatok metrov a v záverečnom špurte bol najúspešnejší Kittel.

Druhý slovenský zástupca v pelotóne Peter Velits z BMC obsadil 46. miesto v rovnakom čase ako víťaz a celkovo figuruje na 33. priečke (+35 s).

Výsledky 4. etapy, Le Touque - Lille (163,5 km):
1. Kittel (Nem./Giant) 3:36:39 h., 2. Kristoff (Nór./Kaťuša), 3. Demare (Fr./FDJ.fr), 4. Peter SAGAN (SR/Cannondale),  ... 46. Peter Velits (SR/BMC) - všetci rovnaký čas ako víťaz

Priebežná klasifikácia po 4 etapách:
1. Nibali (Tal./Astana) 17:07:52 h., 2. SAGAN +2 s, 3. Albasini (Švaj./Orica), ... 33. VELITS +35

Bodovacia súťaž: 1. SAGAN 158 b, 2. Kittel 135, 3. Coquard 121, 4. Kristoff 82, 5. Renshaw 48, 6. Demare 44