Skokan na lyžiach Tomáš Zmoray sa priblížil k účasti na ZOH v Soči, snoubordistka Klaudia Medlová šancu už stratila

Sapporo 17. januára (TASR) - Slovenský reprezentant v skokoch na lyžiach Tomáš Zmoray bodoval na piatkovom podujatí Kontinentálneho pohára v Sappore a splnil základnú podmienku pre účasť na ZOH 2014 v Soči. Zverenec trénera Pavla Mikesku obsadil na strednom mostíku v japonskom zimnom stredisku 29. miesto a do hodnotenia seriálu si pripísal dva body.

"Tomáš splnil základnú podmienku potrebnú pre účasť v Soči. Teraz bude čakať na rozhodnutie Medzinárodnej lyžiarskej federácie, ktorá sa v dňoch 20 .- 24. januára má zaoberať donominovaním pretekárov v jednotlivých odvetviach vrátane skokov, resp. realokáciou. Ak dostane Tomáš od FIS zelenú, 27. januára na zasadnutí výkonného výboru Slovenského olympijského výboru by ho mohli zaradiť do konečnej nominácie pre Soči ako dodatočného reprezentanta," povedal pre TASR sekretár skokanského úseku v rámci Slovenskej lyžiarskej asociácie Rene Pretzelmayer.

Pre Zmoraya by to bol druhý štart na zimnej olympiáde. Pred štyrmi rokmi v kanadskom Vancouveri sa na strednom mostíku nekvalifikoval do hlavnej súťaže, na veľkom mostíku obsadil vo Whistler Olympic Parku 43. miesto.

Stoneham 17. januára (TASR) - Slovensko nebude mať na ZOH v Soči zastúpenie v snoubordingu. Posledným želiezkom v ohni bola Klaudia Medlová, ktorá potrebovala dosiahnuť mimoriadny úspech na podujatí Svetového pohára v kanadskom Stonehame, no z piatkovej kvalifikácie frestylovej disciplíny slopestyle sa neprebojovala do nedeľňajšieho finále. Dvadsaťročná Slovenka obsadila v 34-člennom štartovom poli 11. miesto so známkou 66,33 bod, pričom priamo do finále postúpili štyri najlepšie pretekárky. Podujatie v Stonehame je posledné, na ktorom môžu snoubordisti plniť nominačné kritériá na ZOH.

Ak chcela Medlová pomýšľať na účasť v Soči, potrebovala skončiť do 24. miesta v redukovanom poradí celkovej klasifikácie, jej krajan Matej Matys do 30. priečky. "Po veľmi dobrej prvej jazde s bodovým skóre 66,33 sa Klaudia ocitla na štvrtom postupovom mieste. Po druhej jazde skončila v skupine na šiestom nepostupovom mieste, keďže do ďalších bojov postupuje päť dievčat. Do postupovej pozície jej chýbalo 0,67 bodu, takže semifinále jej uniklo o chlp. Myslím, že získané body na olympiádu stačiť nebudú, ale to budeme vedieť na 100 percent v nedeľu po finále," povedal pre TASR reprezentačný tréner Marek Hliničan.