V šprinte 9. kola SP v Holmekollene Kuzminová šiesta, v SP je celkove desiata

Holmenkollen 20.marca (TASR) - Deväťdielny seriál Svetového pohára v biatlone vrcholí v nórskom Holmenkollene záverečným 9. kolom. Vo štvrtok sa bežali oba šprinty a v tom prvom ženskom na 7,5 km trati zvíťazila Bieloruska Darja Domračevová. Hrdinka na ZOH v Soči zanechala za sebou Nórku Toru Bergerovú o 10,7 s a prekvapujúco tretiu, premiérovo na stupňoch Američanku Susan Dunkleeovú o 33,0 s. Snažili sa aj tri slovenské biatlonistky, 6. skončila Anastasia Kuzminová (+39,8), 24. Paulína Fialková (+1:31,1) a 36. Jana Gereková (+1:52,4).
V priebežnom hodnotení SP zostala na čele Fínka Kaisa Mäkäräinenová, ktorá si vybojovala malý glóbus za prvenstvo v šprinte SP. Anastasia Kuzminová je celkove v SP desiata, v hodnotení šprintu obsadila konečné dvanáste miesto.

Aj v Holmenkollene, mekke klasického lyžovania a dejiska finálového kola seriálu SP v biatlone, sa už jar nástojčivo hlásila o slovo. S teplotou 4 stupne, s miernou hmlou a s vetrom na strelnici si ženy poradili veľmi dobre. Zo svetovej špičky prvý stojkový terč nepadol Bieloruske Domračevovej, Anastasii Kuzminovej (strelecká bilancia 1-1) naskočili trestné okruhy na prvom ležkovom a treťom stojkovom terči, no a ďalšie osobnosti tohtoročnej zimy mierili zväčša stopercentne. Smolu mala Češka Soukalová, ktorá sa snažila rýchlo odskejtovať z polohy ležmo a nevyhla sa pádu. Niekorým biatlonistkám zafúkalo viac, napríklad Mäkäräinenovej. Trojnásobná víťazka z predchádzajúceho kola SP v Kontiolahti bežala až štyri trestné okruhy (1-3) a víťazné ťaženie prerušila. Hrdinkou sa medzi 96 štartujúcimi stala Domračevová. Bežala na doraz, rýchlosťou vymazala manko z trestného okruhu a jasne zdolala aj strelecky čistú Nórku Bergerovú. Vo svojej kariére dosiahla už 19. triumf.

Klobúk dole aj pred bežeckým časom Anastasie Kuzminovej, keď jedine Mäkäräinenová a Domračevová boli od nej rýchlejšie. Z ďalších dvoch Sloveniek mierila lepšie na terče mladá Paulína Fialková. Len jeden nepresný výstrel v ležke (1-0) jej umožnil druhýkrát v kariére bodovať do SP. Jana Gereková nevybielila úvodné dva terče, v stojke pridala ďalší.