2 min. čítania

V superkombinácii SP v Kitzbüheli Adam Žampa siedmy

Kitzbühel 23. januára (TASR) - Slovenský lyžiar Adam Žampa v piatok podvečer po pätnásty raz skončil v registrovanej tridsiatke pretekov Svetového pohára a trinástykrát bodoval. V alpskej superkombinácii v rakúskom Kitzbüheli skončil na 7. priečke, čo je číselne vyjadrené jeho najlepší výsledok hoci 9. miesto v obrovskom slalome v roku 2012 má vzhľadom na väčšiu konkurenciu väčší cveng. Piatkovým výsledkom získal do SP 36 bodov a v celkovom poradí superkombinácie je deviaty. V prvej časti (super-G) mal Žampa medzi kombinátormi 24. najlepší čas, medzi hustými bránkami bol tretí najrýchlejší. "Doteraz moje najlepšie miesto vo Svetovom pohári! Siedmy v kombinácii. Škoda chyby v strednej časti, lebo 18 stotín za tretím miestom je máličko," vyznal sa na sociálnej sieti Žampa.

Vyhral Francúz Alexis Pinturault, druhý skončil vedúci pretekár SP Rakúšan Marcel Hirscher (+0,69 s) tretí bol Čech Ondřej Bank (+0,94). Žampa v súčte super-G a slalomovej jazdy zaostal za víťazom o 1,12 s. Predpoludním v superobrovskom slalome triumfoval Talian Dominik Paris.

Adam Žampa milo prekvapil už v super-G. Hoci ho nemá riadne natrénovaný, išiel nebojácne a elegantne vyriešil zložitosť svojich ambícií. Tie predpokladali štart v slalome v prvej tridsiatke, ktorá sa ide v obrátenom poradí prvej časti kombinácie. Slovenský univerzál síce skončil 45. so stratou 3,08 s, ale viacerí špecialisti na kĺzavé disciplíny, na čele s víťazom/vedúcim Parisom, sa po odjazdení super-G do kombinácie neprihlásili (resp. sa z nej odhlásili). Čas mal taký kvalitný, že stačil na 24. miesto medzi kombinátormi a štartovú pozíciu číslo sedem, tesne pred Hirscherom. Všetko záviselo od toho, či Žampa svoju výhodnú pozíciu využije na atakovanie a ak, tak či "olympijský a svetový šampión 2. kola" zájde bez zaváhania. Už sa mu to podarilo viackrát, najlepšie na vrcholných podujatiach, keď mal v Schladmingu 2013 i v Soči 2014 najrýchlejšie druhé jazdy. Slovák v slalome naozaj predviedol aktívnu a vydarenú jazdu, hoci sa určitým chybičkám nevyhol. Dvadsaťštyriročný slovenský reprezentant potvrdil, že z neho systematicky rastie univerzál, ktorý už pred dvoma rokmi obsadil v kombinácii na MS 13. miesto.