Víťazmi 91. ročníka Medzinárodného maratónu mieru Keňania Keňania Chepkwony a Ruttová

Košice 5. októbra (TASR) - Víťazom 91. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM) sa v nedeľu v Košiciach stal Keňan Gilbert Kiptoo Chepkwony časom 2:08:26 h a získal aj prémiu 10.000 eur. Druhé miesto si vybojoval jeho krajan Dominic Kangor Kimwetich, tretí dobehol Etiópčan Afewerk Mesfin Woldetensae. V takmer ideálnom počasí sa Chepkwony dostal na čelo od 30. kilometra, no bežal úplne sám. Napokon traťový rekord nezdolal (2:07:01), no v Košiciach zaknihoval už svoj druhý triumf, keďže v metropole východu zvíťazil i v roku 2010 (2:08:33).  Najlepší so Slovákov Boris Csiba dobehol do cieľa na 11. mieste a zároveň sa stal víťazom majstrovstiev Slovenska v maratónskom behu časom 2:29:03 h.

Medzi ženami dominovala Keňanka Lydia Jerotich Ruttová, ktorá sa podobne ako jej víťazný krajan odpútala od zvyšku štartového poľa a do cieľa dobehla osamotená. Utvorila druhý najlepší ženský čas košického podujatia - 2:28:48 h (prémia 6.000 eur) Po nej do cieľa dorazilo duo Etiópčaniek Lemelem Berha Yachemová a Halima Hassen Berisová.

Triumf na polmaratónskej trati zaknihoval Slovák Jozef Urban (1:07:45), ktorý potvrdil svoju účasť v Košiciach na poslednú chvíľu. Na rovnakej vzdialenosti sa po siedmy raz tešila slovenská reprezentantka Katarína Berešová, ktorá dosiahla svoj najlepší čas (1:13:26) na košickom polmaratóne a zároveň prekonala svoje osobné maximum, ktoré malo hodnotu 1:13:32 h.