Vlček s Kohlovou Kajakármi roka, najlepším kanoistom Rusnák

Bratislava 23. januára (TASR) - Najlepším slovenským kajakárom za rok 2014 sa stal so ziskom 129 bodov Erik Vlček pred Jurajom Tarrom (118) a Petrom Gellem (111). Vlček získal vlani na MS v Moskve v K2 zlatý double, s Tarrom triumfovali na kanáli v Krylatskom na olympijskom kilometri i na 500 m trati. Na ME v Brandenburgu skončil slovenský tandem na 1000 m na bronzovej priečke. Obaja sú členmi ŠKP Bratislava, ich trénerom je Peter Likér.

Erik Vlček sa v počte titulov majstra sveta stal najúspešnejším Slovákom v histórii, celkovo získal už deväť zlatých medailí. O prvenstvo v ankete by sa najradšej podelil so svojím "parťákom" z kádvojky Jurajom Tarrom, s ktorým vlani získali tituly majstrov sveta v K2 na 500 aj 1000 m. Vlček s Tarrom si na slávnostnom galavečeri v DK Ružinov odniesli aj cenu pre Posádku roka (72 bodov). Na druhom mieste skončil mladý slovenský štvorkajak v zložení Marek Krajčovič, Gábor Jakubík, Matej Michálek, Viktor Demin, ktorý získal na ME v Brandenburgu svoju prvú seniorskú medailu v kariére – striebro v K4 na 1000 m. Na MS obsadil 5. miesto. Na treťom mieste skončila mladá K2 v zložení Denis Myšák, Tibor Linka. Na ME juniorov a pretekárov do 23 rokov vo Francúzskom Mantes en Yvelines si v K2 na 500 m vybojovali striebornú medailu.

Titul najlepšieho kanoistu patrí opäť Matejovi Rusnákovi (81 bodov), ktorý na MS v Moskve bol v C1 na 5000 m bol štvrtý. Na ME v Brandenburgu to v C1 na 1000 m dotiahol do A finále a v ňom obsadil 6. miesto, v C1 na 5000 m skončil na 6. mieste. Na akademických majstrovstvách sveta v Minsku získal v C1 na 500 m bronzovú medailu, v C1 na 1000 m dopádloval na 5. mieste. Najlepšou kajakárkou sa rovnako ako vlani stala Martina Kohlová (76 bodov), ktorá na MS v Moskve spoločne s Ivanou Kmeťovou obsadila v K2 na 200 m 6. miesto, na ME v Brandenburgu skončila zverenka Filipa Petrlu v K1 na 200 m na 8. mieste a v K2 na 200 m spoločne s Ivanou Kmeťovou na 9. priečke. Jej najväčšími minulosezónnymi úspechmi sú medaily zo Svetových pohárov s Ivanou Kmeťovou - v Račiciach bronz a v Szegedé striebro v K2 na 200 m. Najlepším juniorom je Eduard Rebro, ktorý na MEJ a pretekárov do 23 rokov vo Francúzskom Mantes en Yvelines skončil v K2 na 200 m spoločne s Danielom Szokolom na 6. mieste.

Kategória Tréner roka sa vyhlasuje bez poradia, do trojice najlepších sa dostali Peter Likér (tréner Vlčeka s Tarrom), Radovan Šimočko (tréner v Dukle Trenčín) a Felix Masár (tréner ŠKP Bratislava, ktorý sa stará o slovenskú K4).