5 min. čítania

3. súťažný deň na II. ZOHM: Výborné umiestnenia zjazdárov v superkombinácii – Jančová 10., Katrenič 15., hokejistka Fedorová v súťaži zručností do finále

Mojmír Gaško

Lillehammer, 14. februára (od tlačového atašé slovenskej výpravy Mojmíra Gaška) – Na II. zimných olympijských hrách mládeže v nórskom Lillehammeri sa aj na Valentína naplno súťažilo. Domáci Nóri navyše okrem sviatku zamilovaných oslavujú 14. februára aj Deň matiek. Spomedzi Slovákov sa dnes predstavili po prvý raz krasokorčuliarka Alexandra Hagarová vo voľnej jazde, sánkar Richard Gavlas v jednosedadlových saniach a premiéru na mládežníckej olympiáde mali aj všetci štyria slovenskí biatlonisti. Druhý deň kvalifikácie absolvovala Martina Fedorová v súťaži hokejových zručností. Obaja naši zjazdári mali na programe superkombináciu.

Sánkar Richard Gavlas na 14. mieste, výborné umiestnenia zjazdárov

So štartovým číslom 1 začal preteky slovenský sánkar Richard Gavlas. Prvú jazdu absolvoval s časom 48,895 s, čo mu stačilo na 12. priečku spomedzi 22 štartujúcich. V druhej jazde si čas nevylepšil. 48,949 s mu stačilo na 14. miesto v rámci druhej jazdy a rovnakú priečku obsadil mladý Slovák aj v celkovom poradí. Súťaž vyhral Lotyš Aparjods, ktorý mal najrýchlejší čas v oboch jazdách.

Alpskí lyžiari mali dnes na programe superkombináciu. Výborne si opäť počínala Slovenka Tereza Jančová. V super-G opäť potvrdila svoju dobrú formu a obsadila 17. miesto. V slalomovej časti superkombinácie obsadila 10. pozíciu a rovnaké umiestnenie si zaknihovala aj v celkovom súčte. Z víťazstva sa tešila Švajčiarka Daniothová. Do cieľa napokon po dvoch disciplínach prišlo iba 24 pretekárok. Veľmi dobrý výsledok dosiahol aj náš chlapčenský zástupca v zjazdovom lyžovaní Henrich Katrenič. Po super-G figuroval na výbornej 11. pozícii.
Miroslav Pavlák prichádza do cieľa. FOTO: MOJMˇIR GAŠKO
Miroslav Pavlák prichádza do cieľa.
MOJMˇIR GAŠKO
V slalome však obsadil až 20. miesto a v konečnom sumáre tak skončil 15. Aj to je však spomedzi 53 štartujúcich výborné umiestnenie. Víťazstvo si vyjazdil Američan Radamus. V pondelok majú naši zjazdári voľný deň.

prvé biatlonové súťaže na II. ZOHM v Lillehammeri veľa radosti pre Slovensko nepriniesli

V biatlonovom areáli Birkebeineren začali v nedeľu svoje súťaže biatlonisti. V Lillehammeri vládlo krásne slnečné, no mrazivé počasie. Dôležitý bol pre biatlonistov takmer nulový vietor. Na obed sa začali súťaže chlapcov v šprinte na 7,5 km. Spomedzi Slovákov sa predstavili dvaja pretekári – Miroslav PavlákMatej Lepeň. Lepšie sa darilo prvému z nich. Miroslav Pavlák sa držal na vyšších priečkach, mal dobrú streľbu s jedným chybným výstrelom na stojke. V konečnom sumáre sa napokon zmestil do prvej 20 pretekárov, keď skončil na 19. mieste. Prvú tridsiatku spomedzi 50 biatlonistov uzatváral druhý Slovák Matej Lepeň. S dvoma nepresnými ranami skončil na 30. pozícii. Po bezchybnej streľbe zvíťazil Francúz Claude. Tréner mladých Slovákov na II. ZOHM v Lillehammeri Peter Kazár bol s výkonom našich chlapcov spokojný:
Henrieta Horvátová počas súťaže. FOTO: MOJMÍR GAŠKO
Henrieta Horvátová počas súťaže.
MOJMÍR GAŠKO
„Chlapci dnes podali pekné výkony Miroslav Pavlák predviedol výbornú streľbu v ľahu, ušiel mu iba jeden výstrel. Strelnica ale bola veľmi náročná, pretože sa na ňu stúpalo, takže so streľbou môžeme byť spokojní. Dnes nás trochu limitovali staršie lyže, ktoré máme na takýto typ snehu. Servis sa podaril výborne, priestor na zlepšenie by sa možno dal nájsť pri behu, no chlapci boli limitovaní lyžami. S 19. miestom Pavláka sme spokojní, keďže je tu mnoho chlapcov, ktorí mali dobré umiestnenia aj na svetových podujatiach.“

Dievčatá štartovali neskôr poobede. Našim biatlonistkám sa však nedarilo. Spomedzi 49 pretekárok na štarte sa umiestnila Henrieta Horvátová na 36. a Veronika Haidelmeierová až na 40. mieste. Henrieta Horvátová minula až 3 strelecké pokusy, Veronika Haidelmeierová dva. Víťazkou sa stala Nemka Fruehwirtová.

Martina Fedorová postúpila do finále, krasokorčuliarke úvod nevyšiel

Svoje prvé vystúpenie zažila na II. ZOHM v Lillehammeri aj krasokorčuliarka Alexandra Hagarová. Mladá Slovenka
Martina Fedorová počas súťaže. FOTO: MOJMÍR GAŠKO
Martina Fedorová počas súťaže.
je spolu s trénerom Miroslavom Bokorom ako jediná mimo Olympijskej dediny v Lillehammeri, pretože krasokorčuliarske súťaže sa odohrávajú v Hamare. Našej reprezentantke ale krátky program nevyšiel a obsadila až posledné 16. miesto so ziskom 38,75 bodov. V utorok sa predstaví vo voľnom programe. Krátky program vyhrala Japonka Širaiwová.

Výborný výsledok sa naopak podarilo dosiahnuť hokejistke Martine Fedorovej v súťaži zručností. V nedeľu súťažili hokejistky v posledných 4 zručnostiach a naša reprezentantka obsadila celkové 7. miesto (do finále postúpilo 8 hokejistiek). V korčuliarskej obratnosti a presnosti prihrávok skončila síce až 9. a v sile streľby 8., no všetko si vynahradila v zručnosti kontroly puku. Tú vyhrala. Predstaví sa tak vo finále, ktoré bude 16. februára.

Výsledky Slovákov počas 3. súťažného dňa na II. ZOHM v Lillehammeri:

KRASOKORČUĽOVANIE: krátky program – dievčatá (16): 1. Širaiwová (Jap.) 60,87,..., 16. Alexandra Hagarová 38,75.
ĽADOVÝ HOKEJ – súťaž zručností: dievčatá (16): korčuliarska obratnosť: 9. Martina Fedorová, sila strely: 8. Martina Fedorová, presnosť prihrávok: 9. Martina Fedorová, kontrola puku: 1. Martina Fedorová - postúpila do finále zo 7. miesta.
SÁNKOVANIE: jednosedadlové sane chlapci (22): 1. Aparjods (Lot.) 1:35,309,...14. Richard Gavlas 1:37,844.
ZJAZDOVÉ LYŽOVANIE: superkombinácia dievčatá (41): 1. Daniothová (Švajč.) 1:55,74,..., 10. Tereza Jančová 2:02,18, superkombinácia chlapci (53): 1. Radamus (USA) 1:52,87,..., 15. Henrich Katrenič 1:56,61.
BIATLON: šprint 7,5 km chlapci (50): 1. Claude (Fra) 19:01,5,...19. Miroslav Pavlák 20:52,8, 30. Matej Lepeň 21:26,1; šprint 6 km dievčatá (49): 1. Fruehwirtová (Nem.) 18:23,5,...36. Henrieta Horvátová 21.06,7, 40. Veronika Haidelmeierová 21:25,3.

Program Slovákov počas 4. súťažného dňa na II. ZOHM v Lillehammeri:

ĽADOVÝ HOKEJ – súťaž zručností (Kristins Hall): 13:00 – 16:00 2. deň kvalifikácie (CH) (Čederle)
ĽADOVÝ HOKEJ (Youth Hall): 17:00 – 19:00 Švédsko - Slovensko (D)
SÁNKOVANIE (Lillehammer Olympic Sliding Centre): 10:00 – 12:00 jednosedadlové sane (D) (Šimoňáková), 13:00 – 14:30 dvojsedadlové sane (CH) (Vaverčák, Zmij)
BIATLON (Birkebeineren Biathlon Stadium): 11:00 – 11:45 stíhacie preteky 10 km (CH) (Lepeň, Pavlák), 13:15 – 14:00 stíhacie preteky (D) (Horvátová, Haidelmeierová)