6 min. čítania

3. SÚŤAŽNÝ DEŇ NA ZIMNOM EYOF V SARAJEVE: V BIATLONE NA 10 KM SKVELÉ 8. MIESTO HORNIAKOVEJ

Jakub Takáč

Sarajevo 13. februára (SOŠV) – Stred pracovného týždňa tentoraz medailovú radosť na XIV. zimnom Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) nepriniesol. V metropole Bosny a Hercegoviny bolo dnes v akcii 13 slovenských športovcov. Z tých najviac potešila biatlonistka Barbora Horniaková, ktorá v Dvorište v pretekoch na 10 kilometrov vybojovala pre Slovensko fantastické 8. miesto.

V biatlone dnes súperili chlapci na 12,5 km. Najviac sa darilo nemeckému reprezentantovi Hansovi Koellnerovi, ktorý prišiel do cieľa s časom 42:47,3. Zo Slovákov najlepšie finišoval spomedzi 88 pretekárov 46. Matej Gregor, ktorý na víťaza stratil +8:07.0. Zo zvyšného tria našich zástupcov na trati bol 50. Damian Cesnek, 68. Adam Koštiál a 71. Juraj Vološin. Na výkony chlapcov sa dnes pozeralo lepšie ako včera. Hoci mali problém s veternou strelnicou, na trati to zvládli obstojne. V streľbe sme mali problémy s občasnými výpadkami. Koštiál bol najlepší v rýchlostných pretekoch, avšak nezvládol ležky. Cesnek mal veľmi dobre rozbehnuté preteky, sústredil sa až na poslednú položku, kde to ale urýchlil a prvé dva výstrely netrafil. Celkovo mám z toho ale rozhodne lepšie pocity, ako po rýchlostných pretekoch,“ sumarizoval tréner Peter Kazár.

Tréner Kazár hodnotil biatlonistky pozitívne

Po chlapcoch prišli na štart dievčatá, ktoré si to rozdali na 10 kilometrov. Spomedzi 78 biatlonistiek zvíťazila Francúzska Noemie Remonnayová s časom 38:17,4. Radosť celej slovenskej výprave i fanúšikom urobila mladá Barbora Horniaková, ktorá stratila na najlepšiu pretekárku +2:06.1

Naša biatlonistka Barbora Horniaková si dnes v pretekoch na 10 km v silnej konkurencii vybojovala krásne 8. miesto. FOTO: : SOŠV/Andrej Galica
Foto
: SOŠV/Andrej Galica
a v konečnom účtovaní jej to vynieslo skvelé ôsme miesto. „Som rada, hodnotím to pozitívne. Na moje pomery sa mi podarilo dobre streliť, bežecky to tiež bolo fajn a na trati som sa cítila dobre. Predo mnou išla minútu Nórka Hanna Boerveová, ktorá včera vyhrala šprint na 6 kilometrov a do cieľa som ju dobehla. Mala som z toho radosť,“ usmievala sa v cieli Horniaková. Jej fantastický bežecký výkon sa podpísal aj pod ten strelecký. „Asi som bola viac pokojná. Včera som štartovala so stresom, dnes som bola v pohode.“

Z ďalších našich dievčat bola 28. Ema Kapustová, 61. Michaela Hubačová a 71. Viktória Vozárová. Hoci bola zima, konečne nesnežilo, takže trať nebola až tak pomalá ako včera. Bežalo sa mi dobre, no nie tak, ako by som chcela. Ku koncu mi stvrdli nohy. Bolo to dosť ťažké, ale fanúšikovia ma hnali vpred. Aj preto som sa snažila čo najviac. Až po tretiu streľbu som bola spokojná, potom mi tri uleteli. Podpísalo sa to pod ďalší bežecký výkon. Na stojke som však dala nulu, to ma potešilo a dodalo mi to aj potrebné sebavedomie,“ povedala Ema Kapustová.

Dievčatá dnes hodnotím dobre, lebo máme prvé umiestnenie v TOP 10 vďaka 8. miestu Barborky Horniakovej, ktorá bravúrne bežala a zvládla obstojne streľbu. Baby mali ešte viac veternú strelnicu ako chalani, no vyjasnilo sa a nesnežilo. Boli to veľmi pekné preteky,“ hodnotil tréner Peter Kazár.

Trio našich lyžiarok sa umiestnilo v tesnom zástupe

V lyžiarskych disciplínach bol dnes na EYOF-e v Jahorine na

Podľa slov trénera Sanitrára dnes dievčatá výsledkami v obrovskom slalome veľmi neoslnili. FOTO: : SOŠV/Andrej Galica
Foto
programe obrovský slalom dievčat. V nasadení bolo 101 súťažiacich. Zvíťazila rakúska lyžiarka Magdalena Eggerová s časom 2:16,38. Tri naše reprezentantky sa umiestnili v tesných rozostupoch – 45. bola Andrea Pavláková, 48. Silvia Strachanová a 50. Miroslava Zimenová. Prvé kolo nedokončila Iveta Derfenyiová. Dievčatá dnes výsledkami veľmi neoslnili, a to aj napriek tomu, že podmienky boli veľmi dobré a trať bola upravená výborne. Umiestnenia za štyridsiatou pozíciou nemôžeme považovať za dobré výsledky. Naša najlepšia pretekárka Pavláková išla svoj štandard, Strachanová urobila v prvom kole veľkú chybu, čo ju stálo v konečnom účtovaní lepšie umiestnenie,“ vyjadril sa na margo našich dievčat tréner Ján Sanitrár.

Krasokorčuliarka Doboszová priebežne na 16. mieste

Športový komplex Skenderija v Sarajeve dnes hostil krasokorčuliarky,

Mladá slovenská krasokorčuliarka Ema Doboszová a jej tréner  Rastislav Vrlák. FOTO: : SOŠV/Andrej Galica
Mladá slovenská krasokorčuliarka Ema Doboszová a jej tréner Rastislav Vrlák.
Foto
ktoré súťažili v krátkom programe. Spomedzi 29 dievčat na ľade zaujala 1. pozíciu Ruska Anna Shcherbaková, ktorej rozhodcovia pridelili 72,57 b. Druhá bola Talianka Lucrezia Beccariová a tretia Ukrajinka Anastasiia Arkhipovová. Slovenska Ema Doboszová obsadila priebežné 16. miesto a získala 39,74 b. Urobili sme malú chybičku pri dvojitom axli. Všeobecne sa dá povedať, že to bol dobrý výkon, Ema predviedla svoj štandard. Sme spokojní. Chýbali nám síce dva body a boli by sme umiestnení aj lepšie, ale s tým teraz nič neurobíme,“ hodnotil výkon svojej zverenkyne tréner Rastislav Vrlák.

Mladú Emu Doboszovú čaká zajtra na EYOF v Sarajeve voľný program. „Dúfam, že pôjdeme bez chýb, keďže je to prísne a každá jedna chybička sa trestá. V umiestnení to potom môže urobiť tri až päť miest hore dole… Veríme, že sa nám podarí jazda bez chýb a výsledok z krátkeho programu ešte vylepšíme,“ dodal tréner Vrlák.

STREDAJŠIE VÝSLEDKY SLOVÁKOV:

Biatlon (88 súťažiacich) - 12,5 km chlapci - 1. Hans Koellner (Nem.) 42:47,3, ... 46. Matej Gregor (SVK) 50:54,3, ... 50. Damian Cesnek (SVK) 51:20,5, ... 68. Adam Koštiál (SVK) 54:39,2, ... 71. Juraj Vološin (SVK) 55:01,5

Biatlon (78 súťažiacich) - 10 km dievčatá - 1. Noemie Remonnayová (Fra.) 38:17,4, ... 8. Barbora Horniaková (SVK) 40:23,5, ... 28. Ema Kapustová (SVK) 42:34,8, ... 61. Michaela Hubačová (SVK) 46:04,8, ... 71. Viktória Vozárová (SVK) 48:33,0

Obrovský slalom - dievčatá (101 súťažiacich) - 1. Magdalena Eggerová (Rak.) 2:16,38, ... 45. Andrea Pavláková (SVK) 2:32,63, ... 48. Silvia Strachanová (SVK) 2:33,76, ... 50. Miroslava Zimenová (SVK) 2:34,70, ... Iveta Derfenyiová (SVK) nedokončila 1. kolo

Krasokorčuľovanie (29 súťažiacich) - krátky program dievčatá - 1. Anna Shcherbaková (Rus.) 72,57 b., ... 16. Ema Doboszová (SVK) 39,74 b.

ŠTVRTKOVÝ PROGRAM SLOVÁKOV:

Snoubording Big Air (Bjelašnica, 9:00 hod.) - kvalifikácia + finále chlapci - Juraj Mlynček

Obrovský slalom - chlapci (Jahorina, 10:00 hod.) - 1. kolo - Baláž, Sanitrár, Lások, Botka

Bežecké lyžovanie (Igman Veliko Polje, 10:30 hod.) - kvalifikácia dievčatá - šprint klasickou technikou - Danielová, Klementová, Sivoková

Bežecké lyžovanie (Igman Veliko Polje, 11:20 hod.) - kvalifikácia chlapci - šprint klasickou technikou chlapci - Tilesch, Oravec

Krasokorčuľovanie (Skenderija, 13:00 hod.) - voľný program dievčatá - Ema Doboszová

Bežecké lyžovanie (Igman Veliko Polje, 13:00 hod.?) - Finále - šprint klasickou technikou chlapci a dievčatá

Ľadový hokej (Zetra, 13:00 hod.) - o 5. miesto